Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavebnictví poroste v roce 2016 o 4,5 % a 2017 o 3 %

Foto Skypaper
01.12.2015  |  Petr Bayer

Objem stavební produkce v Česku bude i v následujících dvou letech mírně růst – v roce 2016 v průměru o 4,5 %, v roce 2017 o 3,0 %. Spolu s výkony sektoru porostou také tržby stavebních společností. Už letošní rok se pro stavební firmy vyvíjí příznivě, kapacity společností jsou vytíženy na 95 %. Téměř polovina (42 %) firem připravuje na rok 2016 nábor nových zaměstnanců. Na dnešním Setkání lídrů českého stavebnictví to uvedla společnost CEEC Research.

V roce 2016 se objem produkce zvýší podle 87 % ředitelů stavebních společností. „Skromnější predikce vývoje vyjadřují ředitelé velkých stavebních společností předpokládající růst o pouhé 1,8 %. Malé a střední firmy jsou optimističtější – predikují nárůst objemu sektoru až o 5,2 %,“ prezentuje výsledky výzkumu ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Pozitivní vývoj čekají firmy v oblasti pozemní výstavby - růst o 5,1 %. „Vše nasvědčuje tomu, že soukromé investice do výstavby nemovitostí budou akcelerovat,“ potvrzuje partner KPMG ČR Pavel Kliment. Inženýrské stavitelství stoupne v roce 2016 o 2,9 %.

„V následujících letech očekáváme, že české stavebnictví poroste. Na trhu lze vnímat větší ochotu investovat prostředky do infrastruktury, ale i do oblasti rezidenční a komerční výstavby,“ uvádí ředitel Skansky Roman Wieczorek. „Z pohledu segmentů, kam dodáváme naše výrobky, vnímáme oživení stavebního trhu. Když ale sledujeme boj mezi stavebními firmami o získávání stavebních zakázek, zjišťujeme, že situace je v jednotlivých regionech rozdílná. Stále ale převládá cena. I velké stavební firmy pořád předkládají neuvěřitelné cenové nabídky, zejména u veřejných zakázek,“ líčí marketingový ředitel SGCP divize Weber Robert Mikeš.

Podle 85 % ředitelů porostou v roce 2016 tržby stavebních společností, a to o 4 %. Velké firmy očekávají nárůst o 3,1 %, malé a střední společnosti o 4,3 %. Firmy specializované na pozemní výstavbu plánují růst o 4,5 %, inženýrské stavby o 2,8 %. „Jsme velmi optimističtí, co se týče příštího roku – očekáváme a máme naplánované nárůsty minimálně o 10 %. Věříme, že se sejde několik trendů dohromady: pokračující rezidenční výstavba ve větších městech, dotační tituly státu a v neposlední řadě efekt nízkých hypoték ve spojení s vyšší zaměstnaností a příjmy obyvatel,“ říká generální delegát Saint-Gobain Tomáš Rosák. „Naše společnost zaznamenává již 10 měsíců za sebou růst poptávek i objednávek. Vzrůstající poptávka je zvláště u velkých projektů od logistických center po výrobní továrny. Zásoba živých projektů je minimálně na dobu dalšího půl roku, což je velice dobré číslo. Takovou situaci pamatujeme před rokem 2009. Dalším pozitivem je, že investoři přemýšlejí nad novými projekty a přestávají hledět jen na ceny,“ doplňuje ředitel Tyros Loading Systems CZ Ivo Luňák.

Stavebnictví se podle výsledků nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2015 bude dařit i v roce 2017. Objem produkce vzroste o další 3 %, shodují se na tom firmy bez rozdílu velikosti. Ředitelé pozemních společností hovoří o růstu 3,7 %, inženýrské firmy očekávají i vzhledem k vývoji státních investic jen mírný růst o 1,2 %. „Stavebnictví se zvedá, na druhou stranu zatím nemáme jistotu, že jde o dlouhodobý trend, který by celému oboru umožnil plánovat v delším horizontu, než je několik nejbližších měsíců,“ konstatuje ředitel Trigema Building Karel Branda. „Vzhledem k vytíženosti projekčních kapacit na našem trhu se dá očekávat i růst produkce na trhu stavebních společností,“ dodává obchodní ředitel VALBEK Lukáš Hruboň. „V příštích dvou letech očekáváme pokles zakázek vypsaných na úrovni krajů a měst. Pokles způsobený dočerpáním prostředků z EU fondů programu 2010–2014 by měl být vyvážen nárůstem soukromých investic v průmyslu a logistice. U bytové výstavby neočekáváme výrazné změny,“ predikuje generální ředitel CEMEX Peter Dajko.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

17.06.2016 Cenu Skypaper na ČDS získala silnice a most v Kojicích

Cenu magazínu Skypaper na celostátní soutěži Česká dopravní stavba, technologie, inovace 2015 získala modernizace…

19.05.2016 Průzkum Skypaper: Růst letos očekává polovina stavebních firem

Stavební firmy mírně snižují svůj optimismus, když růst v letošním roce očekává 49,5 procenta (51 % loni v říjnu).…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaká legislativa působí vaši firmě největší problémy?

EIA
 
stavební zákon
 
Pražské stavební předpisy
 
zákon o zadávání veřejných zakázek
 
jiná
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červenec 2016 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
tel.:+420 466 304 732
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem