úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

1. etapa bytového projektu Modřanský cukrovar vyjde na miliardu Kč

Modřanský cukrovar - podoba první etapy
28.06.2022  |  Petr Bayer

V Praze začíná stavba bytového projektu Modřanský cukrovar, první etapa vyjde na 970 milionů Kč. Na 10,5 tisících čtverečních metrech vyroste 112 bytových a 7 nebytových jednotek, dokončení je plánováno na rok 2024. Více než polovina bytů je prodaná. Celkem Modřanský cukrovar nabídne v 6 fázích téměř 800 bytů.

V první etapě vzniknou dva samostatné bloky, sekce A bude tvořena třemi objekty o 3 až 4 nadzemních podlažích, sekce B pěti pětipodlažními objekty. V bytových domech budou převažovat střední a větší byty o dispozicích 2kk až 4kk, nechybí ale ani malometrážní 1kk a největší 5kk. Domy svírají polootevřený vnitroblok, který vyplní prvky drobné architektury a mobiliář pro odpočinek i zábavu dětí a dospělých. Zeleň zajistí kvalitní mikroklima i přirozené stínění v letních dnech. V horním patře jednoho z domů je sdílená pobytová terasa s posezením, stíněním a okrasnými i užitkovými záhony.

Zástavba se snižuje směrem na západ k Vltavě a umožní tak výhled na řeku z většiny místností a teras. Byty na úrovni vnitrobloku nabídnou soukromé předzahrádky, v posledních patrech jsou střešní zahrady a terasy. Velké byty v ustupujících patrech jsou koncipovány jako bydlení pro náročnou klientelu, v nabídce jsou i mezonety s vlastní saunou.

V parteru vyroste 7 komerčních jednotek a v podzemních podlažích budou prostory pro ukládání domovního odpadu, sklepy, garáže, úklid, kolárna s kočárkárnou, úpravna tzv. šedé vody, a místnosti technického vybavení. Praktickým pomocníkem bude chytrý videotelefon, který umožní otevírání vstupních dveří čipem, lze si nastavit face ID a pokud přijede návštěva, je možné vytvořit přístupový QR kód.

Modřanský cukrovar vyrůstá na brownfieldu po bývalém cukrovaru a bude se jednat o projekt zaměřený na hospodárné bydlení, inovace a sousedské vztahy. Charakteristickým znakem každé etapy jsou udržitelná řešení, která budou tvořit tzv. modrozelenou infrastrukturu. Obyvatelé naleznou systém hospodaření s pitnou, dešťovou i užitkovou vodou, který splňuje tzv. LID koncept (Low Impact Development), tedy šetrné zacházení s vodou.  Dešťová voda se díky propustným povrchům, odvodňování chodníků do průlehů a terénním úpravám zasákne nebo odpaří, čímž přispívá k lepší kvalitě vzduchu, nebo je svedena do akumulačních nádrží k dalšímu využití.

Výrazným představitelem hospodárnosti projektu je recyklace vody v areálu. Tzv. šedá voda se vedle splachování toalet může využívat také pro praní v automatických pračkách. „Připojujeme dva rozvody vody a obyvatelé se mohou rozhodnout, jaký typ chtějí pro praní využívat. U recyklované vody se spotřeba pitné vody může redukovat o dalších 6 % denní spotřeby, která činí 109 litru na průměrného pražského obyvatele. Když k tomu přičteme ještě splachování recyklovanou vodou, úsporné armatury a využití dešťové a užitkové vody, dostáváme se na číslo 47 % úspory, tj. 51 l vody denně na obyvatele,“ uvedl manažer Skanska Reality Miroslav Kobera.

Příspěvkem hospodárnosti je také využití recyklovaného betonu rebetong, který se vyrábí ze stavební suti a nahrazuje tak ze 100 % přírodní kamenivo. „Stavební suť, typicky odpadový materiál, využijeme ve formě rebetongu nejen pro nosné konstrukce domů, ale také jako pohledově přiznaný prvek vstupních prostorů a fasád bytových domů. Jedná se o příklad upcyklace, kdy hodnota recyklovaného materiálu díky vhodnému využití stoupá,“ říká Ondřej Mundl z atelitéru CHYBÍK + KRISTOF, hlavní architekt projektu. Rebetong se navíc využije až pro 20 % betonových konstrukcí a díky tomu se uspoří zhruba 1750 kg kameniva na každý m3 betonu.

Úsporu energie podpoří 24 fototermických panelů umístěných na střechách domů. Ty ohřívají teplou vodu a šetří tak neobnovitelné zdroje i životnost kotlů. Na exponovaných fasádách budou instalovány exteriérové žaluzie, které v létě přirozeně snižují teploty o 5 – 7° C. Uvnitř všech bytů hraje velkou roli rekuperace, která kromě tepelného komfortu zajišťuje čerstvý vzduch. Společným znakem celého projektu jsou zelené střechy, které jsou umístěné na všech budovách o celkové ploše 3 tisíc m2, a jsou izolantem střech.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?

masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)
 
přehodnocení podmínek Green Dealu především co se týká racionality při dosažení termínů bezuhlíkové ekonomiky
 
dočasné pozastavení odklonu od uhlí po dobu nezbytně nutnou k překonání energetické krize
 
větší podpora energetických úspor (inovační technologie, kontrola plýtvání...)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce