úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Beneš: Chceme rozvíjet větší území na nové městské čtvrti

31.01.2018  |  Petr Bayer

Developerská společnost Geosan Development  hodlá rozvíjet větší plochy či území, kde by v etapách mohly vznikat nové plnohodnotné čtvrti se všemi funkcemi města. Zároveň chce atraktivní lokality pozvednout též hodnotnou architekturou. „Připravujeme celou řadu nových projektů, do kterých už bude možné tuto novou vizi promítnout,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper jednatel a ředitel Geosanu Petr Beneš, který na svou pozici nastoupil koncem loňského roku jako zkušený odborník s více než 20letou praxí v oboru stavebnictví a realit, kde zastával vysoké manažerské pozice již dříve, a to v Hochtief Development a Arcadis CZ.

 

Jaká je podle vás pozice společnosti Geosan Development? A jaké jsou vaše vize a cíle ohledně dalšího směřování firmy?

Geosan Development má v současnosti pevnou pozici na českém trhu. Je to firma, která dokázala v uplynulých letech úspěšně realizovat více než 20 rezidenčních developerských projektů převážně v Praze. Za naším týmem je velké množství dobře odvedené práce, více než 2000 nových bytů. Jsem ale přesvědčen, že naše společnost mohla být známější značkou například pro nové byty vyšší střední třídy. Tímto směrem bychom se nyní chtěli vydat: půjde nám do budoucna o vytváření kvalitnější architektury, kvalitnějšího moderního interiérového designu.

V současnosti připravujeme celou řadu nových projektů, do kterých už bude možné tuto novou vizi promítnout. A to i proto, že půjde o projekty v atraktivnějších lokalitách, které si krásnou architekturu zaslouží. Mám teď na mysli například naše připravované projekty v Praze 6. Jeden z nich se nachází na hranici mezi Libocí a Ruzyní. Zde vlastníme areál bývalého nakladatelství Naše vojsko. Mluvím o něm proto, že zde se jedná o větší územní celek, na kterém budeme moci věnovat velkou pozornost nejen architektuře, ale i urbanismu celého území. A takto bychom obecně chtěli postupovat i dále. Chceme rozvíjet větší plochy či území, kde by v etapách mohly vznikat nové plnohodnotné čtvrti se všemi funkcemi města.

Jaké jsou Vaše aktuální zkušenosti s pražským realitním trhem, kam se v tomto období posouvá?

Rezidenční trh u nás je nyní – z pohledu developerských firem, které na něm působí – převážně v českých rukou. Většina zahraničních developerských firem se z něj stáhla, což mělo celou řadu příčin. Jednou z nich byl i neuvěřitelně zdlouhavý povolovací proces u všech staveb, rezidenční development nevyjímaje. Hlavním rysem našeho trhu tedy je teď obecný nedostatek nových bytů ve velkých městech, který nepokrývá rostoucí poptávku. Všichni vidíme, jak tento nepoměr mezi nabídkou a poptávkou nakonec vyhnal ceny bytů v Praze do mimořádné výše. Pokud jde o další vývoj cen, trh se stal nepředvídatelným. Přesto si dovolím prognózu: v nejbližší době nedojde k cenovému propadu, pouze se přibrzdí rychlost prodejů.

Ano, nové byty v Praze přibývají jen pomalu, na letošní rok je připraveno pouze kolem 30 projektů výstavby. Ale jsou vůbec k dispozici ještě volné pozemky?

Samozřejmě, pozemků vhodných pro rezidenční výstavbu je v Praze velmi málo. Nejčastější cestou, kterou se developeři musí vydat, je revitalizace brownfieldů. To je sice velice přínosné pro město jako celek, ale i zde máme tu největší potíž: brownfieldy vyžadují změnu územního plánu. A to působí obrovské časové prodlevy. Ale můžu uvést i pozitivní příklad: již jsem zmínil náš projekt opuštěného skladového areálu bývalého nakladatelství v Praze Liboci a Ruzyni. Na základě iniciativy městské části Praha 6 ve spolupráci s developery zde již dochází ke kýžené změně územního plánu. Tak, aby mohlo dojít k obnovení funkcí města a oživení celého území. Jsou-li alespoň na některých radnicích osvícení lidé, kteří vědí, že Praha se musí rozvíjet, přinese to ve svém důsledku užitek všem obyvatelům dané části města.

V lednu 2018 jste začali se stavbou nového projektu Element Letňany v Praze 9. Velkou část projektu tvoří byty ve velikosti 2+kk. Jak to vypadá s poptávkou v této lokalitě?

Element Letňany je projekt, který svým pojetím odpovídá své lokalitě. Nachází se na tradičním pražském sídlišti, ale je velice blízko stanice metra a v místě jsou k dispozici všechny služby včetně velkých nákupních center. Logicky jsme volili menší byty s dispozicí 2+kk. Už v prvních týdnech prodejů zaznamenáváme velkou poptávku. Jsme si jisti, že i tento projekt bude komerčně úspěšný.

Začnete letos s výstavbou nějakých dalších nových projektů?

Děláme pro to maximum. U řady projektů nám v tuto chvíli běží územní řízení. Určitě bychom chtěli letos uvést na trh nejméně dva projekty, stavět bychom je začali v příštím roce. Ale současně jednáme i o akvizici již připravených projektů, které by měly stavební povolení. Pokud tuto akvizici úspěšně dokončíme, chtěli bychom začít stavět ještě letos.

Další články k tématu

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.