úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

CEDEM: Na realitním trhu v ČR nejvíce porostou byty, maloobchod a logistika

30.09.2019  |  Petr Bayer

Na českém realitním trhu v roce 2020 nejvíce poroste segment bydlení, maloobchodu a s e-commerce spojené logistické nemovitosti. Příliv investorů neustane, trh však ovlivňuje nedostatek kvalitních projektů pro jejich investice. Pokračující růst online nakupování bude znamenat další rozvoj logistických nemovitostí. Vyplynulo to z diskuzí na 20. ročníku mezinárodní realitní a investiční konference CEDEM Commercial Property & Investment Summit za účasti 200 odborníků z řad investorů, ekonomů, developerů a realitních konzultantů, kterou pořádalo vydavatelství Roberts Publishing Media Group ve spolupráci s časopisem CIJ.

Letošní ročník CEDEMu proběhl v období nejistoty, kdy situace nejen na realitním trhu vyvolává spekulace o přicházející finanční krizi. Ekonomové Pavel Sobíšek (UniCredit Bank) a Lukáš Kovanda (CZECH FUND), kteří CEDEM panelovou diskusí otevřeli, předpovídají české ekonomice zpomalení nikoli však recesi. Podle Kovandy tuzemská ekonomika i v příštím roce poroste, byť nižším tempem 1-1,5 % (s ohledem na kombinaci řady faktorů od zpomalování německé ekonomiky až po brexit).

„V Evropě nyní klesá průmyslová výroba, snižuje se globální obchod, ale roste stavebnictví i maloobchod, protože domácnosti stále více utrácejí – Českou republiku nevyjímaje,“ komentoval Sobíšek. To je dobrá zpráva pro trh nemovitostí, protože ochota tuzemských spotřebitelů utrácet potáhne další rozvoj maloobchodních nemovitostí. Dalšími realitními segmenty, které v ČR porostou, bude bydlení, a to i přes řadu dnes již notoricky známých problémů, o nichž na CEDEM diskutovali účastníci dalšího panelu, a také logistické nemovitosti, což úzce souvisí s rozvojem retailu a e-commerce.

Na druhou stranu oba ekonomové varovali, že naše ekonomika je příliš závislá na automobilovém průmyslu. I proto, že u výrobců rychle ztrácíme cenovou výhodu. Varovali, že strukturální změny jsou nezbytné, a doporučili, aby se země pokusila přeorientovat na produkci i dalších výrobků s vyšší přidanou hodnotou.

Český realitní trh může naopak těžit z nejistoty v západní Evropě, zejména ohledně brexitu. Podle Mika Atwella (JLL) lze očekávat další příliv západoevropských investic do regionu CEE, například od investičních fondů. „O investory nebude v ČR nouze, chybí ale vhodné projekty pro jejich investice. Například prémiových kancelářských nemovitostí, o které mají investoři obecně velký zájem, je jako šafránu. Proto hledají i alternativní řešení – například takové administrativní budovy, které by šlo poměrně snadno zrekonstruovat na prémiové. Extrémně opatrní jsou investoři v segmentu maloobchodních nemovitostí – v něm je totiž obtížné předpovídat další vývoj, jakkoli je situace v regionu CEE lepší než v západní Evropě. Retail tak zůstává doménou spíše lokálních investorů,“ uvedl Róbert Sninčák (CBRE Global Investors). „S ohledem na růst e-commerce jsou pro investice velmi perspektivní také logistické nemovitosti. Nabídka investic do tohoto realitního segmentu je však aktuálně v ČR téměř nulová,“ dodal Atwell.

Přestože se panelisté z řad developerů shodli, že atmosféra ve společnosti se mění a rozvíjení procesu participace přináší užitek všem zúčastněným stranám – developerům, obyvatelům měst i municipalitám – jsme podle nich teprve na začátku cesty. „Aby proces participace přinášel skutečnou přidanou hodnotu a na jeho konci byl povedený projekt, s nímž budou spokojeni všichni aktéři, je třeba zapojit i další veřejné instituce, například památkáře. Jen developer, občané, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a příslušné radnice městských částí nestačí,“ řekl Igor Klajmon (Sekyra Group).

V sektoru bydlení na významu podle Petra Hány (Deloitte) nabývá nájemní bydlení, studentské a seniorské bydlení, rekonstrukce domů na luxusní bydlení v centrech měst, revitalizace brownfieldů a pokračující suburbanizace, kdy lidé v důsledku vysokých cen a malé nabídky volí raději bydlení za městem. Podle Petera Noacka (Zeitgeist Asset Management) nastává doba nájemního bydlení. „Například v Německu je investování do nájemního bydlení ze strany penzijních fondů či pojišťoven velmi zajímavé: jedná se totiž o velmi bezpečnou investici, i když s dlouhou návratností. Jakmile se v ČR podaří zjednodušit stavební řízení, lze očekávat podobný zájem těchto subjektů i u nás,“ komentoval Noack.

„Obdobná situace jako v Německu je i ve Finsku, kde s fondy investujícími do nájemního bydlení běžně spolupracujeme. Očekáváme, že tuzemský trh se bude čím dál víc přibližovat k západní Evropě, kde bydlí v nájmu mnohem více lidí než v ČR,“ konstatovala Zuzana Chudoba (YIT). Účastníci rezidenčního panelu se shodli, že zvažované regulace na trhu s bydlením (např. zastropování nájemného) by nic nevyřešily. Naopak by pomohla především rychlá reforma stavebního zákona a zkrácení stavebního řízení, nutná je výstavba sociálních bytů. Ve městech západní Evropy je běžné, že u větších projektů, čítajících více bytových domů, developeři spolupracují s městem a část bytů v celém rezidenčním areálu je určena pro nájemní či sociální bydlení.

Realitní experti očekávají další růst objemu zboží, které si zákazníci budou objednávat přes internet. V souvislosti s tím se zvyšují i podíly logistických firem na pronájmech skladových nemovitostí. Nejde však jen o spediční společnosti, ale i o maloobchodní značky – podle Remona Vose (CTP) tvoří takoví klienti v logistických nemovitostech této společnosti 50 % (včetně např. módní značky Primark), podle Jakuba Holce (108 Agency) činí podíl těchto klientů v logistických projektech 108 Agency 40 % (včetně např. online supermarketu Rohlik.cz) a stále se zvyšuje. Proto lze očekávat i výstavbu dalších logistických nemovitostí.

Poslední panel CEDEM se zaměřil na dopad komerčních nemovitosti na životní prostředí a klimatické změny. Jak uvedl Jan Andrejco (Panattoni Europe), novostavby komerčních budov zaznamenávají v porovnání s obdobím před 5 lety obrovský posun – od ekologicky a energeticky šetrných budov až k prvním aktivním budovám, které si samy vyrábějí (a ještě případně i rozdávají) energii. Podle Jany Vlkové (Colliers International) však stále větší zájem společnosti na ochraně životního prostředí může s sebou přinášet i problémy, například ve stávající infrastruktuře. „Máte-li firemní flotilu 60 elektromobilů, ve stávajících kancelářských budovách prakticky nejste schopni je dobít, protože tím enormně zvýšíte energetickou náročnost budovy,“ dodala Vlková. Realitní experti se shodli na tom, že v této oblasti je třeba osvěta, která přinese změnu v myšlení celé společnosti.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.