úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

CEE: Nejvíce kanceláří se staví ve Varšavě, vzestupný trend v Bratislavě

Warsaw-Spire office
03.07.2020  |  Petr Bayer

Celkový objem trhu s kancelářskými prostory ve 14 metropolích střední a východní Evropy dosáhl na konci 1. čtvrtletí 2020 téměř 26,4 milionu čtverečních metrů. V 1. čtvrtletí dokončili developeři přes 288 000 m2 kancelářských ploch. V současnosti je ve výstavbě 3,6 milionu m2, které budou dokončeny v následujících 2 - 3 letech. Uvádí to Colliers International ČR v nejnovější zprávě ExCEEding Borders.

„Očekáváme, že v roce 2020 budou značnou část aktivity na trhu tvořit přejednané a obnovené pronájmy oproti novým smlouvám a předpronájmům. Mohli bychom zaznamenat více nabídek podnájmů ze strany společností, jež potřebují zmenšit prostory. Nájemné smlouvy budou podléhat větší kontrole ze strany pronajímatel, bank a investorů, za účelem omezení risku ztráty udržitelných příjmů,“ uvádí Colliers.

Největší dodávku nových kancelářských ploch v regionu zaznamenali ve Varšavě (5,6 milionu m2), Budapešti (3,7 milionu m2) a Praze (3,7 milionu m2). Největší nárůst nové dodávky kancelářských ploch v prvním čtvrtletí 2020 byl v Bukurešti (78 000 m2), následoval Bělehrad (48 000 m2) a Budapešť (45 560 m2). Největší množství kancelářských ploch ve výstavbě bylo ve Varšavě (792 800 m2), Budapešti (582 000 m2) a Bukurešti (380 000 m2). V meziročním hodnocení si vzestupný trend zachovala jenom Riga a Bratislava. V ostatních hlavních městech – Varšavě, Praze, Kyjevě, Tiraně a Bukurešti se tento trend snížil.

Česká republika

Rozsah dopadu COVID-19 na realitní trh ještě není rozeznatelný. “Trh se pomalu probouzí a společnosti se vracejí zpátky do kanceláří. Specificky mezinárodní společnosti stále z velké části pracují z domova, nebo v režimu společenských rozestupů a odpovědného návratu do kanceláří. Můžeme přijet do kanceláře pod podmínkou, že si předem uděláme rezervaci a respektujeme společenské rozestupy a zavedená bezpečnostní opatření,” vysvětluje analytik průzkumu trhu Colliers pro ČR Josef Stanko.

Některé transakce týkající se pronájmu kanceláří byly během druhého kvartálu pozastaveny nebo zrušeny, ale většina jednání ve finálních a pokročilých fázích se dokončily. „Ačkoli byl objem pronájmů v prvním čtvrtletí nejmenší za poslední roky, neočekáváme, že nájemci zůstanou dlouhodobě neaktivní. Jako alternativu si budou mnozí hledat víc flexibilní kancelářská řešení,“ míní Stanko.

“Můžeme pozorovat mírné prodlevy u projektů, které se měly začít stavět, nebo dokončit během druhého čtvrtletí, ale ve většině případů se jednalo o rozdíl jen několika týdnů. Také se dá předpokládat, že některé projekty, které se měly stavět spekulativně, budou raději se zahájením stavby vyčkávat na určitou úroveň předpronájmu. Závisle od toho, jak jsou jednotlivé projekty financovány očekáváme, že investoři budou tento postup požadovat. Výška nájmů a poplatků za služby zůstávají stabilní a český trh si zachoval velmi nízkou míru neobsazenosti dlouho před začátkem stávajíci situace,” dodává.

Pronajímatelé se mohou potýkat s tím, že někteří nájemci přehodnocují realitní strategie s ohledem na velikost prostor (a zvažují jejich zvětšování nebo zmenšování), nebo se budou ohlížet po vice flexibilních či hybridních řešeních, která jim umožní expandovat, nebo si přizpůsobit smlouvy jak je to předepsáno, v rámci rozumných mezí. Toto období přineslo značné výzvy pro investiční trh s kancelářskými budovami, jejichž hodnota se, tak jako u všech typů nemovitostí, odvíjí především od délky smuv a jistoty příjmů od nájemců.

Jedno z hlavních zjištění z globálního dotazníku bylo, že lidé by rádi pokračovali s prací z domova nejmíň jeden nebo dva dny v týdnu i poté, co se situace s COVID-19 uklidní. Důležité je otestovat několik scénářů, abychom byli připraveni obnovit rovnováhu a přizpůsobit prostory pracovního prostředí ve správné míře a správný čas.  

Hlavní poznatky zprávy:

 

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce