Realitní trh v prvním kvartálu postihlo ochlazení prodejů, které však provází pokračující růst cen nemovitostí. Na pražském trhu míří ceny za čtvereční metr staršího bytu k 95 000 Kč a nájmy stouply na 293 korun za m2. Vyplývá to z nejnovějších dat Monitoru přímého trhu s nemovitostmi, který představil portál Bezrealitky
Meziročně se přes Bezrealitky za první kvartál pronajalo o 10 % nemovitostí více (konkrétně 9343 domů a bytů), což je nejvíce v historii portálu. V Praze se jedná především o byty s menšími dispozicemi, v regionech nárůst zajistily především byty středních a velkých dispozic. Prodejů je meziročně méně, zhruba o 17 % oproti minulému kvartálu, a to především s ohledem na aktuální celospolečenskou situaci.
Prodejní ceny nemovitostí rostly ve většině krajů. Týkalo se to především bytů, jejichž cena během posledních tří měsíců skokově vzrostla ve Středočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Libereckém kraji. Za propadem prodejů stojí spíše majitelé, kteří přestali byty nabízet, poptávka totiž nepřestala táhnout ceny nahoru. Oproti tomu ceny nájemního bydlení stouply pouze mírně, a to i přes výrazný přetlak nabídky nad poptávkou. Především v Praze roli sehrály nové byty, které se dostaly do nabídky z krátkodobých pronájmů. Nebylo jich tolik, aby zvrátily trend růstu cen, dokázaly ho však takřka zastavit.
„Poptávka po nájmech je skutečně nejsilnější za posledních pět let, a to počítám i skokový zájem o nájmy po zpřísnění hypoték v roce 2018. Právě to je důvod, proč ceny nájmů klesají sice lokálně, ale nikoli plošně. Naopak za nájemní bydlení budeme muset dávat více z rozpočtu domácnosti než doposud, především s ohledem na ochlazení ekonomického růstu,“ domnívá se Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Na druhou stranu, pád cen není možné čekat ani u nemovitostí k prodeji. Bude jich v nabídce možná méně, majitele často nic netlačí k prodeji za méně výhodné ceny, zvláště když například byty snadno udají právě k pronájmu.“
Pražský trh se v propadu prodejů shoduje s celorepublikovým průměrem, a to napříč všemi kategoriemi. Ceny meziročně vzrostly o 4 % na 74 950 Kč za m2 v případě rodinného domu a o 12 % na 94 103 Kč v případě bytu. Potvrdilo se tak očekávání, že v prvním kvartálu se poprvé v historii dostanou ceny za starší byty v hlavním městě nad 90tisícovou hranici. Zajímavá je pražská situace s nájemním bydlením – oproti předchozímu kvartálu nájmy stagnují, očekávané zlevnění se tedy do statistik zatím nepromítlo. Nemovitostí se v Praze pronajalo o 13 % více oproti předchozímu období.
Rostoucí ceny nemovitostí v Praze nepřestaly promlouvat také do situace ve Středočeském kraji. Zde ceny domů meziročně stouply o skoro 10 tisíc korun za m2 na 47 161 Kč. Byty jsou jen o něco dražší - 51 005 Kč za m2. Na rozdíl od Prahy se počet pronajatých nemovitostí kvartálně zvýšil o pouhá 3 % a směřuje ke stagnaci, což má přímou souvislost s větší dostupností bytů v Praze.
V Brně a okolí prodeje nemovitostí klesly nejméně z celé ČR (byty o 37 %, domy o 35 %). Zatímco ceny domů klesly na úroveň začátku roku 2019 (32 184 Kč za m2), byty meziročně zdražily o 10 tisíc korun za m2 na 61 933 Kč. Počet pronajatých bytů stoupl v porovnání s předchozím kvartálem o 10,5 %, pronájmy domů klesly o 19,2 %.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |