úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Česká města lákala investory na MIPIM, oceněny byly též nejlepší stavby

16.03.2018  |  Petr Bayer

Investice do komerčních nemovitostí téměř ve všech evropských zemích nadále prosperují, v ČR mají letos dosáhnout zhruba 2,5 miliardy eur. Očekávané poptávce investorů vyšly vstříc Praha, Brno a Ostrava, které prezentovaly na 29. ročníku prestižního veletrhu MIPIM konajícím se 13. – 16. března v Cannes ve společné expozici širokou škálu projektů pro různorodé investiční záměry. Ústředním tématem letošního ročníku se stalo mapování světové urbanity a naplňování strategií udržitelnosti pro lepší život městských obyvatel. Oceněny byly také nejlepší stavby světa.

Vedle domácích a německých investorů se v Česku očekává zvýšená aktivita nových aktérů z Asie, kteří už s regionem střední Evropy mají zkušenosti. Do Cannes letos přijelo více než 5300 investorů a zástupců finančních institucí, mezi nejvýznamnější patřily největší světové suverénní fondy z Asie (SAE, Kuvajt, Hongkong, Singapur, Katar, Jižní Korea, Saúdská Arábie). MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí více než 25 000 akreditovaných účastníků ze 100 zemí, vystavujících na 20 000 m2 plochy. Z ČR přijelo 50 společností.

Praha na veletrhu představila společný projekt hlavního města a Univerzity Karlovy – Kampus Hybernská, jehož cílem je propojení širší veřejnosti a kulturních projektů s aktivitami univerzity v prostředí moderní infrastruktury v historickém centru Prahy. Prostřednictvím generálních partnerů prezentovala také další dva velké připravované projekty celoměstského významu: Smíchov City a Savarin. První z nich znamená rekultivaci rozsáhlého brownfieldu smíchovského nádraží o ploše více než 20 hektarů a je vzorem pro rozvoj dalších více než 15 brownfieldů v intravilánu města. U projektu proběhl tzv. proces participace se zapojením široké veřejnosti a nyní již Sekyra Group jako developer může požádat o územní rozhodnutí.

Savarin skupiny Crestyl oživí nyní opuštěné území v centru města, propojí se Václavské náměstí a Příkopy a vznikne zde kvalitní architektura od britského architekta Thomase Heatherwicka ve spolupráci s českým architektem Jakubem Ciglerem. S dolní částí Václavského náměstí, jejíž rekonstrukce bude hotova koncem tohoto roku, vytvoří budoucí Savarin jeden celek.  

„My jsme získali inspirace k našemu projektu budoucí brněnské chytré čtvrti Špitálka. Půjde o úsporné využívání energií, dopravu a parkování, veřejné osvětlení, facility management či zpracování dat. Vedle toho jsme se v naší prezentaci soustředili na oživení lokality Ponava s budoucí realizací tří významných sportovišť: fotbalového stadionu, multifunkční hokejové haly a aquaparku. V rámci projektu počítáme i s více než 20 000 m2 komerčních ploch. Celkovou výši investice do Ponavy odhadujeme na 4,5 miliardy Kč,“ přibližil brněnský primátor Petr Vokřál.

„V příštím ročníku bychom již velmi rádi prezentovali projekt přesunu brněnského hlavního nádraží k řece Svratce. K této variantě se přiklonila Rada města Brna i krajské zastupitelstvo, konečné slovo bude mít česká vláda. Přesunem nádraží by se stávající drážní prostory uvolnily pro další rozvoj města a vzniklo by zde více než 100 hektarů rozvojových ploch,“ dodává.

 „Jednali jsme s možnými investory a developery pro revitalizaci rozvojového území v Ostravě-Hrušově pro účely lehkého průmyslu a logistiky. Upřesňovali jsme detaily, na nabídky čekáme do 30. dubna. V letošní veletržní prezentaci jsme se soustředili také na lokality v historickém centru navazující na Masarykovo náměstí a plochy v nově vznikající čtvrti Karolina. Celkem jde o téměř 25 000 m2 pozemků pro různé funkce od bydlení přes obchody po kanceláře. V létě plánujeme vypsat tendr na investiční záměry v uvedených lokalitách v historickém centru, obdobně jako nyní probíhá tendr na Hrušov, a veletrh byl příležitostí k diskusi s investory o představách na využití území, například z pohledu koncepce či objemu investic. Představili jsme rovněž projekt rekonstrukce historických městských jatek pro účely galerie moderního umění PLATO. Tento projekt by se měl stát příkladem budoucí kulturní čtvrti,“ líčí primátor Ostravy Tomáš Macura.

MIPIM AWARDS: CENY ZA NEJLEPŠÍ STAVBY SVĚTA:

Administrativní centra                                     FELTRINELLI PORTA VOLTA, Milán, Itálie

Rekonstruované budovy                                  ANTWERP PORT HOUSE, Antverpy, Belgie

Rezidenční projekty                                         ÎLOT SACRÉ, Brusel, Belgie

Obchodní centra                                             FICO EATALY WORLD, Boloňa, Itálie

Hotely a turistické rezorty                               CATHOLIC – SOCIAL INSTITUTE MICHAELSBERG ABBEY, Siegburg, Německo

Průmyslové a logistické nemovitosti                 THE CHAPELLE – MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÉ CENTRUM, Paříž

Nemocnice a další projekty zdravotní péče        THE MAERSK TOWER, Kodaň, Dánsko

Zelené budovy                                                MARINA ONE, Singapur

Městské projekty regenerace                            PORTA NUOVA, Milán, Itálie

Projekty budoucnosti                                       NÁRODNÍ MUZEUM KATARU, Dauhá, Katar

Projekty budoucnosti velkého rozsahu              MUI DINH ECOPARK, Mui Dinh, Vietnam

(přesahující 150 000 m2 plochy)             

30. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 12. do 15. března 2019.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

24.06.2021 Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.