úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Čína se vrací na špici nejatraktivnější světové lokality pro výrobu, ČR osmá

07.03.2018  |  Petr Bayer Aktualizováno: 06.03.2018

Čína se vrátila k prvenství v globálním žebříčku nejatraktivnějších trhů pro výrobní aktivity. Druhé místo patří Litvě díky příznivému podnikatelskému prostředí a nejnižším personálním nákladům z celé Evropy – ty jsou zde o 14 % nižší než v Polsku a oproti ČR (8. místo) dokonce o 30 %. Stoupající personální náklady nutí společnosti s vysokým podílem lidské práce hledat působiště mimo tradiční středoevropské země. Malajsie, která první místo obsadila loni, klesla na třetí místo. Žebříček sestavila společnost Cushman & Wakefield.

Zpráva Index výrobního rizika řadí země na základě různých rizikových a nákladových faktorů, mj. politického a ekonomického rizika, tržních podmínek a personálních nákladů, a poskytuje komplexní hodnocení atraktivity celkem 42 zemí světa.

 

Globální žebříček výrobních rizik

Globální žebříček vyspělé výroby

Pořadí 2018

Region

Pořadí 2018

Region

1

Čína

1

USA

2

Litva

2

Singapur

3

Malajsie

3

Velká Británie

4

Tchaj-wan

4

Nizozemsko

5

Kanada

5

Švédsko

6

USA

6

Rakousko

7

Maďarsko

7

Německo

8

Česká republika

8

Francie

9

Slovensko

9

Švýcarsko

10

Turecko

10

Belgie

Ve střední Evropě díky blízkosti západoevropských ekonomik a zlepšování infrastruktury ve formě nových dálnic výrazně vzrostla atraktivita Maďarska (7. místo), ČR (8., v roce 2017 obsadila pozici 9.) a Slovenska (9.). Personální náklady zde sice v posledních letech rostou, stále jsou však nižší než v západněji situovaných zemích. Díky historickým vazbám na Německo a Rakousko si region (zejména ČR, Slovensko a Polsko) uchovává pozici méně nákladné lokality pro výrobu automobilů, která se ve stále větší míře automatizuje.

Maďarsko se v regionu profiluje jako leader v oboru farmaceutické výroby. Země se zotavuje z dlouhodobé finanční krize a snaží se v rámci regionu posílit svoji konkurenceschopnost. Začala snížením sazby daně z příjmu právnických osob z 19 % na pouhých 9 % s účinností od ledna 2017, přičemž jde o nejnižší sazbu v celém regionu.

Zvyšování mezd a rostoucí nedostatek pracovní síly ve střední Evropě přitom nutí nákladově citlivější obory k přesunu na východ do Litvy (2. místo), Rumunska (16.), Bulharska (19.) a Turecka (10).  Kromě nejnižších personálních nákladů předstihlo Litvu pouze Estonsko v otázce snadnosti podnikání. V rozvíjejících se výrobních destinacích v Turecku, Rumunsku a Bulharsku výrobce od zakládání závodů stále odrazuje srovnatelně horší infrastruktura, relativně vysoká vnímaná míra korupce a geopolitická nejistota.

„Nejdůležitějšími otázkami pro výrobní odvětví zůstávají lokalita a dodavatelské řetězce. Země střední a východní Evropy si udržují vysokou atraktivitu a konkurenceschopnost, protože celkové personální náklady v regionu jsou relativně nízké a díky investicím do infrastruktury se zlepšuje propojení se zbytkem Evropy. Roste také konkurenceschopnost ve výrobě v oborech vyspělých technologií. To dokládá například nedávno ohlášená spolupráce mezi Fakultou strojní ČVUT a společností GE Aviation,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí týmu pronájmu průmyslových nemovitostí C&W ve střední a východní Evropě. Personální náklady v ČR, Slovensku, Polsku a Maďarsku jsou více než dvojnásobné oproti Číně a Indii, stále jsou však o 60 % nižší než v USA.

OSTATNÍ ZEMĚ Z PRVNÍ DESÍTKY V DETAILU

Čína zaujala prvenství v základním indexu díky svým efektivním dodavatelským řetězcům a infrastrukturním sítím, které nadále zajišťují spolehlivou exportní platformu i navzdory skutečnosti, že výrobní odvětví citlivá na výši nákladů se ve stále větší míře přesouvají do méně nákladných zemí jihovýchodní Asie. Výroba je v jihovýchodní Asie klíčem k trvalému růstu a předpovědi ohledně HDP na hlavu v Asii očekávají, že se zde tento ukazatel v příštích pěti letech zvýší o téměř 25 %. Čína (momentálně světová dvojka v HDP) a Indie (nyní na šesté pozici z hlediska HDP) by měly dosahovat až 30% míry růstu v regionu. Do roku 2020 přesáhne podíl výroby na HDP v 60 největších ekonomikách světa 20 %. V Číně bude výroba vytvářet úctyhodných 30 % HDP i v roce 2025.

Malajsie se propadla na třetí místo, protože se z nízkonákladové lokality stává výrobním centrem s vysokou hodnotou, nicméně zůstává mimořádně atraktivní a v regionu má nejvyšší počet kvalifikovaných pracovních sil.

Británie se v žebříčku pro rok 2018 umístila na 31. pozici díky devalvaci libry po referendu o brexitu, která posílila poptávku po britském zboží v zahraničí. Výsledky vyjednávání o brexitu však mohou atraktivitu Velké Británie jakožto lokality obsluhující zbytek Evropy ohrozit, protože tvrdá hranice vůči zbytku Evropy by zvýšila ceny zboží a narušila celoevropské dodavatelské řetězce. V žebříčku atraktivity lokalit pro vyspělou výrobu, pokud se bere v úvahu pouze výroba vyspělých technologií, se Británie řadí na třetí místo po USA (1.) a Singapuru (2.), přičemž zbytku první desítky dominuje západní Evropa.

Do první desítky hodnocení patří Kanada (5. místo) a USA (6.). K atraktivitě těchto zemí pro výrobu přispívá zdravé podnikatelské prostředí, vysoce kvalitní infrastruktura a dostupnost kvalifikovaných pracovních sil. Nedávná oznámení společností Toyota/Mazda a Samsung ohledně dalších investic do nových závodů v USA vyvolávají naději na návrat výrobních aktivit zpět do země. Následně po zveřejnění podobného oznámení svého konkurenta, skupiny LG, společnost Samsung oznámila svůj záměr investovat 300 mil. dolarů do výstavby nového závodu na výrobu elektrospotřebičů v Jižní Karolíně.

Odpor prezidenta Donalda Trumpa k severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) však vyvolává určitou nejistotu ohledně budoucí podoby dodavatelských řetězců v Severní Americe. Odstoupení USA od této dohody je nyní sice nepravděpodobné, ovšem pokud by k němu došlo, postihlo by výrobní odvětví v Mexiku a Kanadě.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

24.06.2021 Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.