úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Čínský drak ztrácí zuby, brousí si je Vietnam i ČR

Foto Skypaper
03.07.2020  |  Petr Bayer Aktualizováno: 07.07.2020

Narušení dodávek spojených s Covid-19 urychlilo trendy směřující k regionálním dodavatelským řetězcům a nearshoringu, tj. návratu výrobních provozů do bližších zemí. Vytvoření alternativních výrobních lokalit má potenciál změnit obchodní toky, a tím i dynamiku globálního průmyslového a logistického trhu. „Obchodní válka mezi USA a Čínou již začala přetvářet globální výrobní a dodavatelské řetězce a posílila obchod v jiných částech světa, jako jsou Mexiko a Vietnam. Pandemie nyní změnila odolnost dodavatelského řetězce v celosvětovou zpolitizovanou záležitost, přičemž země jako Francie, Japonsko a Indie volají po větší ekonomické soběstačnosti,“ říká ředitel World Research v Savills Paul Tostevin.

Základní kritéria pro řazení zemí podle Savills ´Nearshoring Index´ jsou výrobní náklady na pracovní sílu, náklady na elektřinu, infrastrukturu a otevřenost obchodu. Na vrcholu indexu je Vietnam, který těží z nízkých nákladů na pracovní sílu i elektřinu a výrobní základny, která se již rychle rozšířila. K dalším nízkonákladovým regionálním centrům, která v Asii a Tichomoří vznikají jako alternativy k Číně, patří Indonésie (3. místo) a Thajsko (7. místo), kde jsou náklady na pracovní sílu pod polovičními náklady v Číně.

V Evropě jsou země nabízející největší potenciál pro nearshoring soustředěny ve východní Evropě, a to díky nižším vstupním nákladům a přímému silničnímu a železničnímu spojení s hlavními západoevropskými trhy. Ukrajina je nejlépe hodnocenou evropskou zemí a je celkově druhá díky velmi nízkým mzdovým nákladům podle evropských norem. Již nyní je významným zemědělským vývozcem a ve výrobě podporované otevřeným obchodním prostředím existuje potenciál pro nearshoring. Srbsko (4. místo) je dalším nízkonákladovým trhem těžící ze strategické polohy, která nabízí nejjednodušší pozemní dopravu mezi Evropou a Malou Asií a dále. Následuje ČR (5. místo) s výbornou infrastrukturou, příznivými vstupními náklady a zavedenou výrobní ekonomikou pro vývoz.

„Těší nás, že se ČR v indexu řadí do první trojky mezi evropskými zeměmi EU a do první pětky v celosvětovém měřítku. To jen dokazuje, že po mnoha letech investic do země jak zahraničních, tak tuzemských společností, obstojí ve zkoušce času díky silným základům, dlouhé historii průmyslové výroby a bezprostřední blízkosti západních trhů,“ líčí ředitel oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí Savills ČR a SR Chris LaRue.

„USA a Kanada, stejně jako země severní a západní Evropy s vyššími náklady, dosahují celkově nižší skóre, pokud jde o potenciál využití pro nearshoring. Vysoké mzdové náklady jsou překážkou pro další rozšiřování na hlavních západních spotřebitelských trzích, nicméně existuje však prostor pro nepostradatelné nebo méně cenově citlivé zboží. Automatizace ve výrobě může pomoci vyrovnat náklady a z dlouhodobého hlediska to pravděpodobně bude hrát větší roli, zejména pokud dojde ke zlevnění technologie,“ doplňuje Tostevin.

Pokud firmy přesunou výrobu blíže ke koncovému uživateli, bude existovat potenciál pro nová logistická centra. Savills podotýká, že například Maroko (13. místo) je snadno dostupné do západní Evropy trajektem a mohlo by se dále integrovat do stávajícího logistického koridoru, který zahrnuje přístavy jižního Španělska a Pyrenejského poloostrova do Francie. Růst vývozu odtud by mohl zvýšit poptávku po logistických prostorách na strategických vstupních místech, jako jsou Algeciras, Valencie a Barcelona. Dopad nových distribučních tras se již projevuje v Asii, kde například ceny pozemků a nájmů ve Vietnamu prudce rostou, protože se země stává hlavním výrobcem. Společnost Savills zaznamenala, že nájemné průmyslových prostor v Binh Duong, okresu severně od Ho Či Minova města, vzrostlo v meziročním srovnání s červnem 2019 o 54,4 %.

Savills Nearshoring Index

Potenciál výrobního nearshoringu zemí, které se nacházejí přímo nebo v těsné blízkosti hlavních spotřebitelských trhů

 

Zdroj: Savills Research; Výrobní náklady na pracovní sílu: Statista, Eurostat, ILO, The Conference Board; Náklady na energii: GlobalPetrolPrices.com; Infrastruktura a otevřenost obchodu: World Economic Forum, Oxford Economics

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce