úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Developeři čekají propad nabídky průmyslových nemovitostí v Praze i regionech

18.04.2019  |  Petr Bayer

Zatímco letos se bude nabídka průmyslových nemovitostí ještě pohybovat na úrovni stagnace (růst 1,1 % v regionech, pokles 0,6 % v Praze), v dlouhodobém horizontu významně poklesne. Růst poptávky přitom bude nadále převyšovat nabídku, byť i zde developeři predikují sestupný trend. Motorem poptávky je potřeba firem rozšířit výrobní plochu a snaha o získání lepších podmínek, pronájmy prostor letos zdraží o 5,5 %. V Asii a Americe plánují nebo již realizují projekty dvě pětiny developerů, zájem o oblast Afriky je zhruba poloviční. Vyplývá to ze Studie developerských společností H1/2019 CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.

 

Rok 2020 přinese pokles nabídky v celé ČR – v regionech dosáhne podle ředitelů meziroční pokles 2 %, v Praze 3,6 %). „Nabídka nové výstavby pro průmyslový development bude postupně klesat, vzhledem k obavám investorů z možného příchodu ekonomického zpomalení v příštích letech. Toto snížení nové výstavby vychází z předpokládaného snížení poptávky po těchto prostorách, ke kterému by mělo dojít již v příštím roce. Vliv má i znatelný růst cen nájmů a snaha nájemců snižovat nutné m2, které potřebují, a tímto způsobem ušetřit,“ uvádí ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

 

„Nízká neobsazenost průmyslových nemovitostí (4 až 4,5 %) spojená s nárůstem nájmu a zvýšeným zájmem investorů o průmyslové nemovitosti budou mít pozitivní dopad na vývoj nabídky, který podpoří, i přes očekávané zpomalení, stále ještě rostoucí ekonomika. Obdobně jako v posledních letech se ale nedá očekávat růst spekulativní výstavby nových průmyslových nemovitostí, který se bude držet na velice nízké úrovni, a bude záležitostí pouze největších průmyslových developerů. I v následujících letech bude pokračovat trend ve výstavbě energeticky úsporných budov a poskytování dodatečných služeb nájemníkům. Stále více také uslyšíme o developmentu brownfieldů. Jinou oblastí budou investice do modernizace stávajících hal postavených před více než 15 lety tak, aby odpovídaly aktuálním požadavkům nájemníků,“ říká ředitel KPMG ČR Pavel Dolák.

 

„Kvůli komplikovanému povolovacímu procesu a spíše negativnímu přístupu ze strany měst a obcí ubývají plochy vhodné pro průmysl, očekáváme tedy pokles nabídky. Tento trend bude celorepublikový, v Praze a dalších větších městech se však může projevit výrazněji než v jiných lokalitách,“ dodává obchodní ředitelka Panattoni Europe Klára Sobotková.

 

V roce 2019 bude pokračovat dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou. Zájem o průmyslové nemovitosti se v regionech zvýší o 2,1 %, v Praze se bude stagnovat (růst 0,3 %). V roce 2020 však podle developerských společností zaznamená mírný pokles o 0,3 % v regionech a 0,9 % v hlavním městě. „Poptávka by se stále měla vyvíjet pozitivním směrem. Hlavními faktory jsou stále lokalita, logistická dostupnost, pracovní síla a potencionální možnost dalšího rozšíření v rámci dané lokality v budoucnosti,“ míní Jan Lidral z Takenaka Europe.

 

Poptávku po pronájmu průmyslových staveb nejvíce ovlivňuje potřeba firem rozšířit výrobní plochu a snaha o získání lepších podmínek, nejmenší vliv má příliv nových firem z ČR na trh. V souvislosti s Brexitem očekává zvýšenou poptávku v Praze 56% developerů, dalších 11 % souhlasí alespoň částečně. Ředitelé se jednoznačně shodli, že ceny pozemků pro výstavbu průmyslových hal za poslední rok vzrostly. Také to je jedna z příčin zdražování pronájmů, přičemž jejich ceny letos v průměru vzrostou o 5,5 %. Následující rok plánují developeři další navýšení pronájmů o 3,9 %.

 

„ČR dosahuje stropu možností v nabídce pracovní síly, zejména pro průmyslovou výrobu. Nabídka chytrých technologií nestačí doplnit tento deficit, proto se domnívám, že i poptávka po průmyslových nemovitostech bude mít stagnující, případně pouze mírně růstový charakter,“ tvrdí ředitel Leis Viliam Záthurecký. Developerský projekt mimo ČR plánuje nebo již realizuje 89 % developerských společností v Evropě, o Americe a Asii hovořilo 44 % ředitelů a na africký kontinent rozšiřuje aktivity 22 % firem.

 

 

Další články k tékmatu

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.