Podle výzkumu Expo Real Barometer of Opinion očekává 79 % z celkem 1880 realitních respondentů letos úspěšný rok, 14 % dokonce rekordní. Rok 2019 bude podle 44 % expertů rokem růstu objemu investic, 47 % očekává stejný výsledek jako loni. Shodli se na tom na 22. ročníku Expo Realu, prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí v Mnichově. Na evropském investičním a realitním trhu je podle nich nejistota, zpomalení a ostražitost vůči ekonomickému vývoji, přesto však recese nepřijde. Veletrhu dominovala témata inovace a nové technologie, urbanizace a rozvoj měst či dostupné bydlení.
Ceny komerčních nemovitostí se pohybují na rekordní úrovni, což platí nejen pro západní, ale i střední Evropu. „Trhu s investicemi do komerčních realit se v 1. pololetí roku 2019 dařilo. Do regionu CEE (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko) bylo celkem investováno více než 5,4 miliardy eur – jde o historicky druhý nejvyšší objem investic v prvním pololetí roku v tomto regionu. Dominovaly investice do kancelářských nemovitostí, které tvořily téměř 55 % tohoto objemu,“ konstatovala vedoucí výzkumu CBRE Jana Prokopcová. Mezi rozhodující faktory, které v nejbližší době budou ovlivňovat evropský trh nemovitostí patří na prvním místě dostupné bydlení (57 %), úroková politika, nedostatek pozemků a kvalifikovaných pracovních sil, digitalizace, velké stlačení likvidity u mezinárodních investorů a klimatické změny a ochrana životního prostředí.
Podle predikcí mají do roku 2050 žít dvě třetiny světové populace ve městech. Právě v progresivním konceptu „chytrého města“ vidí evropští realitní experti největší potenciál, kam by se měla promítnout digitalizace: ať už jde o řízení, provoz, plánování či samotnou výstavbu. Charakteristikou budoucího „chytrého města“, diskutovanou na letošním fóru „Intelligent Urbanization Forum“ v rámci Expo Realu, byla jeho udržitelnost i to, aby vytvářelo podmínky pro zdraví a zlepšování kvality života svých obyvatel.
„Jedním z hlavních témat je zahušťování měst, pokud je metropole zastavěnější a tím zde pracuje a bydlí více lidí, vytvářejí se mj. podmínky pro příchod nových obchodů a služeb, zlepšuje se infrastruktura. To vše přispívá k lepší kvalitě života městských obyvatel. K inteligentní urbanizaci je však třeba mít dlouhodobou vizi, kterou by developeři – ideálně v co nejužší spolupráci s městem – přetvářeli v realitu. Tak jako se to povedlo mj. v pražských Holešovicích s projektem Classic 7, ve Strašnicích s projektem Tulipa Třebešín a ve Vysočanech s AFI CITY – v těchto dříve zanedbaných a dnes vyhledávaných čtvrtích, jejichž novodobý urbanismus jsme spoluvytvářeli,“ komentoval ředitel AFI Europe Czech Republic Doron Klein.
„Pojetí práce a života se ve vyspělých evropských zemích za posledních 10 let výrazně změnily. Charakterizuje je zdravější životní styl, šetrnost k životnímu prostředí, požadavky na lepší mobilitu i větší flexibilitu. To se musí zákonitě odrazit i v nově vytvářených městských čtvrtích. Tyto nové trendy přiblížení života a práce nahrávají velkým multifunkčním projektům, jako je BB Centrum v Praze 4. Pokud svými projekty vytváříte nový a fungující kus města, zajišťujete právě to, co lidé dnes chtějí nejvíce: mít vše na dosah bez komplikací a dlouhých přejezdů. Obecně tomu říkáme město krátkých vzdáleností. Vyžaduje to však určitou velkorysost, a to nejen při neziskových investicích do vytváření veřejných prostor, ale i při jejich údržbě. Málokdo si například uvědomuje, že jsou to právě komerční budovy, které generují finance pro údržbu celých areálů včetně veřejných a městských prostor, které nakonec užívají všichni,“ podotkl ředitel obchodního rozvoj Passerinvest Group Eduard Forejt.
Jak ukázaly názory evropských expertů na Expo Realu, dostupné bydlení je problémem nejen v ČR. Odborníci vidí různé cesty vedoucí k jeho řešení (např. vytváření nových metropolitních lokalit pro bydlení, zjednodušování plánovacího a stavebního procesu) a některé z nich jsou i kontroverzní (regulace nájmů, volání po vyvlastnění bytů z portfolia největších realitních firem), na jednom se názory 75 % účastníků výzkumu shodují: nezbytnost větší spolupráce mezi developery, municipalitami a politiky.
„V zemích západní Evropy je běžné, že když developer staví větší rezidenční projekt, je jeho část vyčleněna pro jinou formu bydlení než vlastnické. Například v Berlíně musí mít každý z developerů rozsáhlejších území 20-30% podíl sociálního bydlení. Alternativou je také nájemní bydlení: v Německu, Rakousku či Nizozemsku jsou specializované investiční fondy, které se na tuto formu bydlení specializují. A je jen otázkou času, kdy přijdou i do ČR. To vyžaduje těsnější spolupráci developerů s radnicemi, jak je to běžné v západní Evropě,“ konstatoval Peter Noack, CEO Zeitgeist Asset Management. „Užší spolupráce developerů s municipalitami po vzoru západní Evropy se vysloveně nabízí v případě revitalizace brownfieldů, kterých je zejména v Praze řada. My vlastníme bývalý průmyslový areál v Liboci, kde mohou v budoucnu bydlet tisíce lidí. Proto jsme rádi, že radnice Prahy 6 se chopila iniciativy, díky níž se ve spolupráci s dalšími developery v tomto území může uskutečnit změna územního plánu, aby lokalita bydlení umožnila,“ dodal ředitel Geosan Development Petr Beneš.
Digitalizace, inovace, nové technologie
Projevem stále rostoucího významu digitalizace, inovací a zavádění nových technologií bylo rozšíření plochy veletrhu o novou, sedmou halu s názvem NOVA3. Ta byla celá věnovaná právě těmto tématům a s nimi souvisejícímu konferenčnímu programu. Místo zde nalezli také vystavovatelé z řad start-upů, grown-upů a společností zaměřených na inovace.
„Jsou to právě digitální inovace, které jsou (vedle úzké participace všech aktérů stavebního procesu, pragmatického přístupu a pozornosti věnované detailům) klíčem k úspěchu realitních projektů. Vidíme to nejen na Expo Realu, ale i v ČR a ve Francii, odkud pochází naše mateřská skupina Bouygues. Jednou z inovativních technologií, o níž se na veletrhu hodně diskutovalo, je využívání modelu BIM. Naše zkušenosti ukazují, že využívání BIM vede nejen k větší efektivitě už v koncepční fázi, ale především k optimalizaci všech operací při správě nemovitostí. BIM významně spoří náklady na provoz budov a přispívá k jejich udržitelnosti. Jestliže se mluví o tzv. stavebnictví 4.0, je právě BIM cestou, jak jej povýšit na novou úroveň,“ uvedl ředitel Linkcity Czech Republic Clément de Lageneste.
„Velký význam má BIM také pro urychlení změnových procesů a lepší koordinaci na stavbě, což bývají dvě největší komplikace na staveništích po celém světě. U velkých realizací BIM umožňuje velmi efektivní online spolupráci několika geograficky vzdálených projekčních týmů, která je díky tomu plynulá a bez komunikačních šumů. Širší zavádění této metody řízení ve stavebnictví je ale otázkou mentálního nastavení všech aktérů stavebního procesu, a to potrvá ještě nějaký čas,“ podotkl ředitel projekční kanceláře Archcom Martin Malý.
Dopady brexitu: investoři míří z Británie
Realitní experti jsou ohledně růstu letošního objemu investic na evropském trhu nemovitostí optimističtí – s výjimkou Británie. Zde podle výzkumu „Expo Real Barometer of Opinion“ očekává v důsledku brexitu pokles 62 % respondentů (na opačném konci stojí Německo, kterému naopak 55 % odborníků predikuje růst). Brexit změní nejen Británii, ale celou EU. „Nepředvídatelnost britského trhu v důsledku brexitu vede k výraznému poklesu důvěry investorů v tento trh. To může vyústit v jeho nestabilitu a ve vážné riziko recese. Na druhou stranu to znamená příležitost pro jiné evropské země, k těm patří i ČR, která je stále relativně stabilní, a pro investory tak atraktivní. Otázkou ovšem je, zda je na českém realitním a investičním trhu dostatek kvalitních projektů,“ míní Sean Clifton, ředitel pražské kanceláře architektonické kanceláře Jestico + Whiles, jejíž mateřská společnost sídlí v Londýně.
Expo Real v číslech
Německý organizátor Messe München odhaduje, že počet návštěvníků bude atakovat rekord z minulého roku, kdy jich do Mnichova přijelo více než 45 000. Počet vystavovatelských společností letos přesáhl 2100 a díky jejich velkému zájmu se počet veletržních hal oproti loňsku zvýšil ze šesti na sedm. Příští 23. ročník Expo Realu se v Mnichově uskuteční od 5. do 7. října 2020.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |