Objem investic do českých komerčních nemovitostí by v letošním roce mohl dosáhnout přibližně 1,3 miliardy eur. Od 1. do 3. čtvrtletí činil 953 milionů eur, což je meziročně 28% pokles. V 3. čtvrtletí však mezikvartálně klesl o 48 % na 190 milionů eur. „I když byl v uplynulém čtvrtletí zaznamenán podobný počet transakcí jako ve čtvrtletích předchozích, většina z nich byla do 10 milionů eur. Celkový objem měřený v kapitálové hodnotě má klesající tendenci,“ říká analytik Colliers Josef Stanko.
„Tyto výsledky nejsou žádným překvapením vzhledem k tomu, že objem investic v regionu střední a východní Evropy ve 3. čtvrtletí roku 2023 patřil k nejnižším v historii. Pokles objemů ve většině ostatních zemí střední a východní Evropy byl o poznání silnější než v Česku, a sice 65 % až 72 %,“ vyčísluje Stanko. V posledním čtvrtletí se očekává zvýšená aktivita.
Nejaktivnějšími kupujícími zůstávají čeští investoři s 80 % všech letošních transakcí v ČR a téměř třetinou na objemu investic 3,2 miliardy eur v zemích střední a východní Evropy. Nejvýznamnější transakcí ve 3. čtvrtletí byl prodej budovy Via Una v Praze 1 Trinity Bank za přibližně 90 milionů eur. Jde o nedávno zrekonstruovanou historickou budovu v centru města, kterou bude banka využívat jako nové sídlo. Mezi další významné transakce patřil velký retailový park v Trutnově a starší kancelářská budova Zirkon v Praze 8. Kanceláře reprezentovaly 67% podíl, maloobchod 24% a 9 % průmyslové a rezidenční nemovitosti.
Výnosy z nejlepších nemovitostí činí 5,25 % pro kancelářské nemovitosti, 5 % pro průmyslové a logistické nemovitosti a 6 % pro nákupní centra. Představují meziroční růst o 25 až 75 bazických bodů, ale stále jsou nejnižší ve střední a východní Evropě. „V tomto roce jsme upravili pohled na hlavní výnosové ukazatele směrem nahoru napříč hlavními sektory. Stále se domníváme, že existuje rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou, a to je jeden z faktorů, který vysvětluje nižší objemy transakcí,“ komentuje Stanko. „Výnosy z prime nemovitostí by se mohly ještě dále posouvat, nicméně prozatím jsme vzhledem k omezenému počtu transakcí ponechali výnosy na stejné úrovni, jako jsme uváděli ve 2. čtvrtletí,“ doplňuje.
V příštím roce s ohledem na mírný hospodářský růst, přetrvávající inflační vlivy a malé vyhlídky na pokles úrokových sazeb se očekává, že český realitní investiční trh čeká náročné období. „Mezinárodní institucionální kapitál zaujme k českému trhu spíše vyčkávací postoj, zatímco domácí investoři s tzv. suchým prachem budou pohodlněji nakupovat aktiva na mateřském trhu. Obě skupiny budou mít i nadále zájem zejména o transakce, které podle jejich názoru spravedlivě odrazily trend přecenění na trhu a lze uzavřít s atraktivní návratností očištěnou o riziko,“ uzavírá Stanko.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |