úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Investice do komerčních nemovitostí v CEE loni klesly na 9,7 mld. eur

investice CEE
22.02.2021  |  Petr Bayer

Objem investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě (CEE) v roce 2020 poklesl oproti předchozímu roku o 32 % na 9,7 miliardy eur. Více než 57 % z této částky připadá na Polsko (5,6 miliardy eur), následují ČR (1,5 miliardy eur), Maďarsko (1,25 miliardy eur), Rumunsko (900 milionů eur) Slovensko (520 milionů eur). Celkový objem investic v ČR propadl o 52 % z 3,1 miliardy eur v roce 2019.

„Navzdory globální nejistotě způsobené pandemií koronaviru si zachovaly země CEE přitažlivost pro fondy, které jsou aktivní v oblasti komerčních nemovitostí. Pokles investic byl způsoben nejen dopady koronaviru, ale také nedostatkem projektů k prodeji. Výhled pro letošní rok je poměrně optimistický, obzvláště v sektoru průmyslových nemovitostí, bude ale záležet na úspěšnosti globálního vakcinačního programu,“ říká vedoucí oddělení kapitálových trhů JLL v CEE Mike Atwell.

V první polovině roku, především v 1. čtvrtletí, ještě dobíhaly transakce z konce roku 2019, který byl z hlediska investic třetím nejsilnějším rokem za posledních 10 let. Na začátku první vlny pandemie se mnozí investoři domnívali, že se bude jednat jen o krátkodobé omezení a vše se vrátí do normálu v druhé polovině roku, což se nestalo a vedlo to ke zpomalení investiční aktivity. V první polovině roku dosáhly investice v ČR 756 milionů eur (transakce portfolia Residomo za 1,3 miliardy eur nebyla zahrnuta) a ve druhé půlce roku poklesly na 737 milionu eur.

„I přes pokles investiční aktivity se investoři v druhé polovině roku zaměřovali především na prémiové kanceláře a průmyslové projekty s kvalitními nájemci s dlouhodobými smlouvami, které přináší stabilní příjmy. U těchto segmentů vidíme pevné ceny, které se nemění ani pod tlakem pandemie. Je to dáno také současným nedostatkem nabízených projektů na trhu,“ doplňuje Atwell.

Přestože podle průzkumů z domova pracovala v podzimní vlně téměř polovina Čechů a na home office poslala alespoň část svých zaměstnanců devět z deseti firem, čísla ukazují, že největší zájem byl v roce 2020 mezi investory o kanceláře. Tento segment dosáhl 47 % z celkového investičního objemu. Prim na trhu loni hrál prodej projektu Churchill Square společnosti Penta Investments do rukou investorů Českomoravská Nemovitostní a Corporate Finance House Group za 153 milionů eur.

„Poptávka po kvalitních nemovitostech zůstává pevná, o čemž svědčí například dvě nedávné kancelářské transakce institucionálních investorů - prodej Parkview v Praze 4 německým investorům a prodej projektů Churchill I & II místním institucionálním investorům CMN ve spolupráci s CFH. Kromě zájmu investovat do kancelářských, průmyslových a rezidenčních aktiv, vidíme větší zájem i o další odvětví, včetně maloobchodu, a značný zájem o příležitosti v hotelovém odvětví, “míní ředitel investičního oddělení, Colliers ČR a SR Andy Thompson.

Oblast retailu byla velmi citelně zasažena pandemií, přesto investoři utratili za obchodní centra 407 milionů eur. Velký zájem byl především o retailové parky s dlouhodobými nájemci mimo turistické oblasti. Největší transakcí v druhé polovině roku byl prodej obchodního centra Central Kladno, které prodala společnost Crestyl společnosti Portiva za přibližně 70 milionů eur. Zajímavý obchod se odehrál v Brně, kde Římsko-katolická diecéze Brno koupila od Generali obchodní dům Velký Špalíček v centru města za zhruba 30 milionů eur. 

Silný zájem investorů pocítily také logistické a průmyslové areály a to především ve druhém pololetí, kdy se objem investic oproti předchozímu pololetí více než zdesetinásobil. Celkem investoři nakoupili průmyslové nemovitosti za 198 milionů eur. Největší transakci zaznamenali singapurští investoři zastoupení fondem GLP, kteří koupili od developerské skupiny Goodman kompletní portfolio skladových prostor ve střední a východní Evropě. V Česku tam patří skladové areály v Mladé Boleslavi a v Jažlovicích u Prahy za 120 milionů eur.

Výnosy špičkových kancelářských budov v Praze se pohybují na 4,25 %, což je na stejné úrovni jako v roce 2019. Obchodní centra dosahovala v loňském roce 5,25 %, stejně jako průmyslové nemovitosti.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce