úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Investice do nemovitostí v Evropě propadnou o 50 %, příští rok mají prudce stoupat

Foto Skypaper
29.05.2020  |  Petr Bayer Aktualizováno: 30.05.2020

Investiční aktivita do nemovitostí v Evropě propadne o 50 %, než během příštích 12 měsíců bude prudce stoupat. Rychlost ani hloubka propadu nemá být tak vysoká jako za globální finanční krize mezi lety 2007-2009, kdy propady napříč kontinenty dosáhly 72 %.

„Krátkodobé vlivy budou mít nejspíše během následujících tří až šesti měsíců negativní vliv na průběh transakcí. Tentokrát by však k rychlejšímu zotavení sentimentu investorů měla přispět vysoká likvidita, nízké úrokové sazby, omezená výstavba a lépe kapitalizovaný bankovní sektor,“ míní ředitelka průzkumu trhu pro Evropu v Savills Eri Mitsostergiou.

V 1. čtvrtletí 2020 se v Evropě uzavřely transakce za více než 70,6 miliardy eur, což je o 25 % více než pětiletý průměr, přičemž 61 % aktivity připadá na přeshraniční kapitál. Navzdory šíření pandemie po celém kontinentu Savills zjistila, že na většině evropských trhů investoři zůstávají aktivní zejména v prémiovém segmentu trhu, kde právě probíhá několik transakcí.

„Očekáváme, že ceny budou do jisté míry příznivější, jelikož trh nereflektuje nájemné a kapitálové hodnoty z doby před pandemií Covid-19,“ dodává Mitsostergiou. Neočekává však, že by se prémiové výnosy korigovaly do té míry, do jaké to bylo po globální finanční krizi, protože požadavky na návratnost nad bezrizikovou sazbou zůstávají uspokojivé.

Vysoce likvidní trhy jako Londýn, Paříž, Berlín nebo jiná přední německá města, a stejně tak i trhy s dobrými vyhlídkami na dlouhodobý růst nájemného, například Stockholm, Amsterdam nebo Madrid, budou i nadále přitahovat zájem investorů. Objem investic však bude omezen nedostatkem prémiových příležitostí umocněných absencí ochotných prodávajících, kde mnoho z nich vnímá cenové korekce jako krátkodobé.

Za poměrně odolné jsou považovány také prémiové kanceláře, i když úspěch experimentu s prací z domova může mít v budoucnu významné dopady na realitní strategie společností. Dopad ekonomického zpomalení na poptávku a nájemné ze strany nájemců však bude zcela patrný až koncem tohoto roku a v roce 2021.

Evropský logistický sektor již vykazuje známky odolnosti vůči některým turbulencím na trhu, neboť zvýšená aktivita v oblasti e-commerce v období karantény zvyšuje poptávku online maloobchodníků po skladových prostorech. Touha po dlouhodobě bezpečném příjmu také vyvolala důvěru investorů a značný objem neinvestovaného kapitálu by měl v budoucnu podpořit tržní aktivitu a chránit úroveň cen.

Savills zjistila, že na konci této krize budou činžovní domy nejspíše patřit k nejstabilnějším třídám aktiv. Poptávka po činžovních domech, které jsou považovány za defenzivní sektor, je poháněna necyklickými faktory, jako je urbanizace, zmenšující se domácnosti a rostoucí ceny bydlení. V dubnu letošního roku 57 % evropských trhů, na kterých má Savills zastoupení, uvedlo, že investiční aktivita v rezidenčním sektoru zůstala stabilní. 

Investoři budou opatrnější v maloobchodu a pohostinství, které byly kvůli omezení pohybu zasaženy nejvíce, a také v sektorech spoléhajících se na kratší nebo flexibilní modely pronájmu, jako jsou flexibilní kanceláře nebo studentské bydlení. Zejména transakce typu „sale and leaseback“ (kdy majitel odprodá nemovitost a zpětně si ji pronajme) budou v nadcházejících měsících převládat jako obranná strategie majitelů v problémech s cílem zvýšit peněžní toky, což by mohlo vést k investičním příležitostem. Mimotržní transakce (tzv. off-market) a společné podniky na podporu financování developmentu budou v krátkodobém horizontu rovněž základem obchodních příležitostí.

První zahájí transakční aktivity domácí investoři a mezinárodní fondy s dobrou sítí evropských kanceláří. Vzhledem k cestovním omezením budou nejspíš asijští investoři na chvíli mimo dění, nebo budou využívat evropské správce fondů, kde to situace dovolí.

„I v turbulentních časech jsou nemovitosti stále vnímány jako bezpečné útočiště. Očekáváme, že se investoři budou i nadále zaměřovat na prémiové nemovitosti s dobrými smluvními podmínkami a dlouhodobým bezpečným příjmem. V nadcházejících měsících začne většina investorů hledat příležitosti a transakční aktivita by měla pokračovat spolu s širším oživením ekonomické aktivity a znovuobnovením leteckých spojení. Vzhledem k tomu, že jsou věřitelé opatrnější a stále se vyrovnávají se stávající situací, budou mít soukromí investoři a investoři využívající vlastní kapitál výraznou konkurenční výhodu. Transakce přibývají a my jsme nyní přesvědčeni, že transakční aktivita bude na podzim letošního roku prudce stoupat – i když se mnoho z těchto transakcí uzavře až v roce 2021,“ dodává výkonný ředitel Savills ČR a SR Stuart Jordan.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce