Investice do komerčních nemovitostí v ČR loni dosáhly 2,7 miliardy eur, o 13,5 % meziročně méně. Připravují se však velké investiční transakce, což dokládá například nedávný prodej administrativní budovy Parkview za 77 milionů eur společnosti Deka nebo části industriálního portfolia společnosti Arete za 50 milionů eur. Zájem nakupovat i rizikovější retailové nemovitosti ohlásilo několik tuzemských investičních skupin. Vyplývá to z analýzy mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate.
„Loňský výsledek přesto předčil predikce. Investoři se z českého trhu nestáhli, jsou jen opatrnější a někteří vyčkávají. U řady kvalitních nemovitostí je nadále zjevný přetlak poptávky. Díky tomu zatím nevidíme prostor pro pokles výnosové míry,“ říká Markéta Křížová z týmu Capital Markets BNP. Stále nadprůměrného výsledku bylo loni dosaženo také díky rekordnímu převodu rezidenčního portfolia Residomo ve výši 1,3 miliardy eur.
Letošní rok by měl potvrdit dlouhodobý trend zájmu o kancelářské nemovitosti. Investoři projevují zájem prakticky o všechny typy administrativních budov, které mají kvalitní a dlouhodobé nájemce. To samé platí pro rekonstrukce a modernizace, které jsou šancí i pro starší objekty. Jednak díky obvykle vyledávané lokaci (např. loňský prodej karlínského komplexu IBC), zároveň se v rámci tzv. Green Deal postupně aktivují fondy a programy na snížení energetické náročnosti budov a vlivu na produkci skleníkových plynů.
„Hitem jsou nadále skladové a výrobní nemovitosti. Jejich nabídka je ale omezená už proto, že se často obchodují v rámci celých portfolií. Také v tomto segmentu ale vidíme několik aktivních jednání a 7% podíl logistiky na celkovém loňském objemu by měl být letos zcela jistě překonán,“ míní Křížová. Po loňském propadu se mohou objevit i první prodeje hotelů – je ovšem otázkou, zda nebudou kupovány spíše za účelem redevelopmentu na rezidenční nemovitosti.
Několik akvizic lze očekávat v maloobchodním segmentu. Obchodní centra, na jejichž nájemce i návštěvníky dopadají koronavirová opatření, jsou v hledáčku řady investorů nejen oportunisticky založených. V loňském roce potvrdily rezistenci vůči panující nejistotě i menší regionální retailové parky, které jsou vyhledávány především tuzemskými investory a fondy.
V rezidenčních nemovitostech jsou aktivní investiční skupiny a fondy jako Heimstaden, Zeitgeist nebo Mint. Připravenost nakupovat velké objemy starších i nových bytů v developerských projektech však deklarovala řada dalších subjektů, včetně penzijních fondů. Pro některé budou právě rezidence, včetně nemovitostí určených seniorům či studentům, iniciačním vstupem na tuzemský trh.
Přestože některé hlavně zahraniční investiční fondy, které již v Česku působí, zaujaly vyčkávací taktiku a transakce se prodlužují, aktivita na tuzemském trhu nemovitostí neslábne. „Rok 2021 bude ve znamení nových přístupů a nových investorů. Pokud se nedočkáme větší turbulence, zájem zůstane stabilní. Odpovídá tomu i vyrovnaný vývoj yieldů u všech typů nemovitostí,“ uzavírá Křížová.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |