Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vypsal výběrové řízení na tým, který vytvoří koncepční studii budoucího rozvoje lokality prvorepublikové funkcionalistické Osady Baba v Dejvicích. Studie se zaměří zejména na zkvalitnění veřejných prostranství a podpoří zachování historické hodnoty území. Vilová kolonie tak má být lépe chráněna před nekoordinovanými změnami. Studie bude dokončena v červeneci 2021.
Zpracovatelský tým bude tvořit architekt, krajinářský architekt, dopravní inženýr, vodohospodářský inženýr a expert participace. Hodnota zakázky činí 950 tisíc korun bez DPH, Termín pro podání nabídek byl stanoven do 26. října. 2020.
Koncepční studie umožní kombinovat a koordinovat probíhající paralelní projekty a tím současně zvýšit efektivitu vynaložených prostředků. Dalším důležitým krokem je zapojení krajinářských architektů a odborníků na památkovou péči, kteří dokážou citlivě navrhnout změny, které území zkvalitní, ale nenaruší jeho historickou hodnotu. Počítá se zapojením občanů.
„Plánované projekty je potřeba koordinovat aby nedošlo k narušení historické hodnoty místa. Koncepční studie je určitě vhodný nástroj, který nám nejlépe ukáže, jak dále postupovat,“ říká náměstek primátora Petr Hlaváček. V případě Baby je největším problémem špatný stav a umístění podzemních sítí, jako kanalizace, vodovodu či plynu. Dále jsou v plánu, či už probíhají, úpravy chodníků a silnic. Tyto projekty nejsou koordinované, což by měla vyřešit právě koncepční studie.
Osada Baba byla vystavěna jako jedna ze šesti evropských kolonií moderního bydlení, které vznikaly z iniciativy Werkbundu na konci 20. a začátku 30. let 20. století. Tyto kolonie měly propagovat moderní funkcionalistickou výstavbu, finančně dostupnou pro široké vrstvy. Osada Baba jako jediná z kolonií je složena pouze z individuálních domů postavených na míru soukromému investorovi. V rámci funkcionalistických kolonií je Baba jednou z nejzachovalejších, protože obdobné výstavby ve Vídni a v Německu byly během 2. světové války poškozeny.
Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou. V roce 2017 se zapojila do projektu „experimentální sídliště v Evropě 1927 – 1932“, ve kterém města usilují o titul Evropské dědictví. Projekt se týká zejména zvyšování informovanosti o tomto území a zároveň zakládá příležitost zvýšit kvalitu veřejných prostranství. Praha titul Evropského dědictví získala koncem března 2020.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |