úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

vstupní stavba
24.06.2021  |  Petr Bayer Aktualizováno: 25.06.2021

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s architektem Petrem Vágnerem a svým studiem AI Design navrhne osm bytových domů, včetně unikátní vstupní stavby s vertikálním parkem. Kromě Jiřičné vybral investor Central Group ve workshopu pro návrhy domů v 1. sektoru čtvrti dalších šest předních architektonických ateliérů. Autorem urbanistické koncepce čtvrti a základní školy je ateliér architekta Jakuba Ciglera.

V Praze 6, na pomezí Liboce a Ruzyně, vlastní developer řadu let velký skladový areál Westpoint o velikosti 155 000 m2. Průmyslové místo s intenzívní kamionovou dopravou plánuje přeměnit na největší novou rezidenční čtvrť v Praze 6 s unikátním pojetím i architekturou. Lokalita nyní prochází změnou územního plánu z výrobní funkce na funkci smíšenou. Projekt má prý podporu Městské části Praha 6 i Institutu plánování a rozvoje (IPR) a pražského magistrátu.

Urbanistická koncepce stojí na polouzavřených městských blocích respektujících pražskou tradici a zároveň na rozdělení těchto městských bloků na mnoho stavebních segmentů bytových domů, které budou navrhovat různí architekti. Tím se vytvoří charakter přirozeně rostlé a rozmanité městské čtvrti. Dalšími kancelářemi jsou Bogle Architects, Schindler&Seko Architekti, Ian Bryan Architects, Pavel Hnilička Architects+Planners, DAM a PS Architekti.

Celkem v 1. sektoru nové čtvrti vznikne zhruba 750 bytů ve 20 segmentech bytových domů. „Tím vznikne unikátní architektonický koncept. Naším záměrem je vytvořit živoucí a zelenou rezidenční čtvrť evropského formátu, která má ambici stát se inspirací pro vznik budoucích nových čtvrtí u nás i v zahraničí,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský. V parterech bytových domů vznikne řada obchodů, služeb, restaurací a kaváren. V lokalitě vyroste i nové náměstí, kterému bude dominovat nová velká základní škola se sportovištěm a řadou kulturních a společenských funkcí pro okolí.

S městskou částí se developer domluvil na příspěvcích a investicích do veřejných staveb, které budou sloužit nejen nové čtvrti, ale i stávajícím obyvatelům Prahy 6. Na své náklady pro městskou část postaví a převede do jejího vlastnictví čtyři mateřské školy za zhruba 135 milionů korun. Dále poskytne pozemek pro výstavbu základní školy pro 680 žáků s velkým sportovištěm, a to včetně návrhu, projektu a vyřízení stavebního povolení. Investor také vyčlení pozemky pro rozšíření ulice Vlastina, vedení tramvajové trati a výstavbu železniční rychlodráhy a vytvoří velký veřejný prostor s centrálním náměstím a zelení.

Projekt věží Jiřičné v Praze 3 se kvůli UNESCO musí změnit

Zatímco návrhy Jiřičné v Praze 6 se rozbíhají, její návrh rozvlněných věží v Praze 3 narazil na odmítavý postoj UNESCO. Projekt Centra Nového Žižkova od Evy Jiřičné vznikl v roce 2019 na základě mezinárodní architektonické soutěže, které se zúčastnilo 98 ateliérů ze 30 zemí celého světa. Mezi nimi byla slavná jména světové architektury Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Británie) nebo Richard Meier (USA).

Navržené rozvlněné věže Jiřičné byly vysoké 100 metrů s 30 podlažími a výška je důvodem, proč projekt nevznikne. UNESCO požaduje, aby nové stavby na místě dřívějšího areálu Telecomu s 96 metrů vysokou telekomunikační věží nepřesahovaly okolní zástavbu, a mohou být tak vysoké maximálně 54 metrů.

Protože by stavby snížením zcela ztrácely své proporce, bude nyní ateliér Jiřičné návrh celé lokality předělávat. Stavby budou výrazně nižší a řešené do formy městských bloků s velkým akcentem na zeleň, veřejný prostor a živý parter s obchody, službami, restauracemi a kavárnami. Na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského vznikne park s vodní plochou a uměleckým dílem. V lokalitě budou oproti původnímu návrhu nájemní byty. Záměr by mohl být do konce roku představen, aby mohlo začít jeho projednávání.

Koncept rozvlněných věží s originální architekturou a integrovanou zelení je však natolik zajímavý a unikátní, že se architektka a investor dohodli, že budou společně hledat jiné vhodné místo pro jeho realizaci. „Jednáme o dalších vhodných místech v Praze. Těch ale není mnoho, protože výškové stavby jsou v hlavním městě vždy velmi citlivou záležitostí. Pokud se vhodné místo v Praze nenalezne, pak jsme již dostali některé nabídky na koupi pozemků v Brně nebo Bratislavě. A pokud ani tam bychom se nedohodli, budeme hledat dále v zahraničí. Tento koncept od architektky Jiřičné s technickým řešením od prestižního britského studia ARUP se mi mimořádně líbí a jsem odhodlán ho jako investor realizovat. A to ať již u nás nebo v zahraničí,“ dodává Kunovský.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce