úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Kancelářských ploch v Praze letos přibude o 5,5 %, v regionech růst poloviční

12.06.2018  |  Petr Bayer

Nabídka kancelářských nemovitostí letos poroste zejména v pražském regionu, a to o 5,5 %, růst zaznamená i poptávka o 4,5 %. Nejatraktivnějšími oblastmi budou v nejbližších letech Praha 5 a Praha 8. Hlavní brzdou pro získání stavebních povolení jsou podle ředitelů developerských firem dlouhé lhůty pro rozhodování, přičemž celková příprava nového kancelářského projektu zabere v průměru 6 let. Problémy se zajištěním stavebních firem pro své projekty mají tři čtvrtiny developerů. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q2/2018 CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.

 

V regionech ČR dosáhne letos růst nabídky kanceláří 2,4 %, developerské firmy udrží úroveň 2,2 % i v příštím roce. Růst nabídky v Praze v roce 2019 zpomalí na 4,4 %. „Nabídka v Praze roste zejména díky velkému zájmu firem o rozšiřování svých prostor. S tím, jak se daří ekonomice a firmy nabírají nové zaměstnance, mají zájem nejen o větší, ale i kvalitnější prostory s lepší dopravní dostupností. Jsou ochotny akceptovat i zvyšující se ceny nájmů,“ uvádí Martina Hloušková ze společnosti TCCM.

 

„Po letech nedostatečné nabídky na trhu vidíme její výrazné zvýšení. Pro novou výstavbu je klíčová dobrá dopravní dostupnost jak autem, tak MHD, nutností je pěší vzdálenost od stranice metra. K nejdůležitějším faktorům souvisejícím s lokalitou je i dostupnost služeb v okolí a celkové prostředí,“ říká generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat. „Odhadujeme, že plánovaná nabídka nových kancelářských nemovitostí v roce 2018 by měla překročit čísla roku 2017 o více než 20 %. Navzdory růstu nabídky je však její absolutní výše nedostatečná a mělo by i nadále docházet ke snižování neobsazenosti až k hranici 6 % a pravděpodobně i těsně pod ní. Z pohledu lokality stále převládají tradiční kancelářské oblasti Prahy 4, 5 a 8, které však pomalu naráží na kapacitní limity. Dá se tak očekávat, že do budoucna se výstavba přesune do jiných teritorií, zejména na Prahu 6, 7 a 9,“ míní analytik KKCG Real Estate Jan Skříček.

 

Poptávka po pražských kancelářích poroste v roce 2018 pomaleji než nabídka. Potvrzuje to 62 % ředitelů developerských společností, kteří predikují růst o 4,5 %. Stejná situace se ve srovnání s nabídkou očekává i v regionech (růst 2,1 %). V roce 2019 se naopak bude poptávka zvyšovat rychlejším tempem než nabídka, a to o 6,4 % v Praze a 3,1 % v ČR.

 

„Poptávka po kancelářských nemovitostech bude silná také v letošním roce díky dobré kondici ekonomiky v ČR a Evropě. To povede k rozšiřování stávajících firem a možným fúzím či akvizicím. Existuje také dlouhodobá poptávka mezinárodních společností po outsourcingu obchodních procesů a služeb do ČR,“ líčí vedoucí průzkumu Passerinvest Group Tero Loukonen. „Daří se bohužel i neperspektivním projektům. Z tohoto pohledu roste nejen zájem o prostory, ale současně i potenciál na budoucí korekci trhu,“ poznamenává generální ředitel Finep Tomáš Pardubický. „Na trhu lze pozorovat pozvolný růst nájmů a pokles nájemních pobídek,“ doplňuje Pavel Kliment, partner KPMG v ČR.

 

Všichni dotázaní developeři očekávají největší výstavbu kanceláří v pražském regionu. Nejzajímavějšími městskými částmi budou pro nový development v příštích třech letech Praha 5 (81 %) a Praha 8 (69 %). Zájem developeři projevují také o Prahu 4 (56 %) a Prahu 7 (50 %). Nejméně je atraktivní Praha 10 (0 %), Praha 2 a Praha 3 (shodně 6 %).  

 

Dobu potřebnou pro získání stavebního povolení nejvíc prodlužují dlouhé lhůty pro rozhodování a vysoká administrace. Další významnou brzdou je komplikovaná a nepřehledná legislativa. Nejméně dobu k získání stavebního povolení prodlužuje nekvalitní infrastruktura. Průměrná doba přípravy nového kancelářského projektu od iniciace až po získání stavebních povolení se přitom podle zkušeností ředitelů developerských firem pohybuje na úrovni 72,5 měsíce, tedy 6 let.

 

 

Další články k tématu

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

24.06.2021 Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.