úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Konference SMART CITY představila udržitelnou dopravu ve městech ČR

02.10.2018  |  Petr Bayer

Velký jednací sál Zastupitelstva Prahy byl tradičním místem konání celostátní konference Chytrá a čistá mobilita Prahy a měst ČR. Tématem ročníku byla multimodalita s heslem „kombinuj a jeď“. Cílem akce bylo podpořit zásady udržitelné dopravy a přesvědčit občany o výhodách MHD a alternativních druhů dopravy a pomoci dosažení vyváženého stavu v dopravní situaci měst. Doprovodnou výstavu vozidel na alternativní pohon shlédli návštěvníci před budovou magistrátu. Atraktivní téma přilákalo více než 150 zájemců z řad firem, zástupců měst a obcí, akademiků, studentů i odborných novinářů. Organizátorem byla TOP EXPO CZ, hlavním mediálním partnerem časopis Skypaper.

Organizováním cyklu konferencí na téma ČISTÁ MOBILITA chceme podpořit nové technologie a zvýšit tak ochranu lidského zdraví a zlepšit životní prostředí pro další generace. Emise oxidu dusíku patří k rizikovým látkám, a byť automobily neznečišťují, v porovnání s elektrárnami a teplárnami a námořní dopravou, životní prostředí takovou měrou, je to nepochybně jeden z největších problémů současnosti, který je na místě aktivně řešit. Výfukové plyny jsou vypouštěny přímo v ulicích, kde je také dýcháme, je proto nezbytné stále přicházet s novými nápady a technologiemi, aby docházelo k poklesu koncentrace oxidu dusíku v ovzduší.

Hosty a účastníky konference, konané u příležitosti Evropského týdne mobility, přivítala Miloslava Veselá, CEO TOP EXPO CZ a v úvodní prezentaci poděkovala partnerům a přípravnému výboru konference a připomněla rozsah a synergické efekty programu SMART CITY – SPOLEČNOST 4.0. Podporu programu ČISTÁ MOBILITA vyjádřila členka Hospodářského výboru a podvýboru pro dopravu Parlamentu ČR Věra Kovářová. Místopředseda TA ČR Pavel Komárek představil státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, kterou TA ČR podpořila více než 1900 projektů s výší státní podpory 22,24 mld. Kč. Dotace jsou přiznávány projektům, do nichž investují i žadatelé.

Úvodní prezentaci k tématu přednesl v pověření náměstka ministryně MPO ČR jeho zástupce Jiří Koliba. Představil Národní akční plán čisté mobility a podporu využívání vozidel na alternativní pohon v ČR ze strany MPO ČR. 1. bloku předsedal Roman Srp, viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku a předseda ITS Nationals. Zástupce ÚJV Řež Aleš Douček v přednášce nazvané Vodíková mobilita seznámil posluchače s koncepcí využití vodíkových technologií pro akumulaci energie. Vyzdvihl potencionální přínos vodíkové ekonomiky a současné vývojové trendy vodíkové mobility vč. plánovaných plnících stanic pro vozidla poháněná vodíkem na dopravních tazích ČR.

Zástupce Dopravního podniku hl. m. Prahy Jan Barchánek, seznámil přítomné s testováním a rozvojem elektrobusů a trolejbusů v pražské MHD. Odborné veřejnosti připomněl nutné požadavky na pražský elektrobus ve vztahu k maximalizaci produktivity a minimalizaci nákladů na infrastrukturu a prezentoval zkušenosti s provozem od roku 2010. Tématem prezentace Radovana Burkoviče z Asociace elektromobilového průmyslu byla Elektromobilita v MHD jako ekosystém.  Posluchačům poutavě nastínil čistou tichou budoucnost formou odpovědí na otázku „Proč elektrovozidlo?“. V Praze i jiných větších městských aglomeracích jsou pro vznik infrastruktury elektrické MHD ideální předpoklady (dopravní uzly, konečné, depa, vozovny, P+R, zastávky…).   

Generální ředitel Metroprojektu Praha David Krása představil budovanou trasu D pražského metra pohledem projektanta. Připomněl výhody a efektivitu hromadné dopravy oproti dopravě individuální a podrobně ukázal budoucí trasu a jednotlivé stanice trasy D. Ke konečnému stavu vedlo několik desítek let úvah o základním směřování trasy a jedná se o dobře koncepčně připravený projekt.Monika Dvořáková za společnosti AŽD Praha přednesla zajímavý a daty podložený příspěvek nazvaný Silniční telematika. Zmínila komplexní dopravně-bezpečnostní silniční telematické systémy AŽD představující řešení pro dopravu ve městech a aktuální trendy v dopravní telematice.

  1. bloku předsedal Jaromír Schling, předseda týmu TOP TRANSPORT

Prvním řečníkem bloku byl zástupce společnosti Siemens ČR Jiří Pohl. V přednášce nazvané Technické inovace pro udržitelnou multimodální mobilitu velkoměst věnoval velkou pozornost základním principům udržitelné bezemisní multimodální mobility. Zdůraznil také nutnost připravit vizi bezemisní udržitelné pražské mobility a koordinovanými kroky ji naplňovat. Příměstská a městská železnice jako páteř veřejné ekologické dopravy byla tématem prezentace Martina Vaňka ze SŽDC. Představil 3 pilíře opatření pro zvýšení atraktivity železniční dopravy: opatření dopravně-tarifní, opatření na vozidlech a opatření na infrastruktuře.

Vojtěch Fried z Pražské energetiky seznámil přítomné s Výhodami a rozvojem sdílení elektromobilů v Praze a rozvojem sítě dobíjecích stanic. “Městské aglomerace hledají odpovědi na otázky, jak reagovat na komplikovanou otázku s narůstající dopravou a zhoršujícím se stavem životního prostředí ve městech. Odpovědí na tyto otázky je jednoznačně elektromobilita, ale take carsharing…”

Specialista odboru rozvoje dopravy hl. m. Prahy Lukáš Eršil vystoupil s přednáškou nazvanou Jak odstranit překážky v rozvoji čisté mobility? Základním poselstvím bylo přesvědčení, že nemůžeme prosazovat čistou mobilitu jen ve městech a pak do nich dálnicemi přivádět desetitisíce aut. Mít čistou mobilitu bez čisté základní dopravní sítě je nemožné. Zdůraznil rovněž výhody příměstské železniční dopravy a nutnost budování VRT. Přednáška vyvolala řadu dotazů a názorových střetů. Zástupci Porsche Česká republika předali poselství v podobě vize osobních automobilů nazvané Automobily na prahu technické revoluce. Je zřejmé, že automobilový průmysl rychle směřuje k digitalizaci, autonomnímu řízení a umělé inteligenci, rozvoji mobilních služeb a e-mobility.

V závěru konference poděkoval všem přednášejícím i posluchačům Jaromír Schling, předseda odborného týmu TOP TRANSPORT. Ocenil aktuálnost většiny přednesených témat a požádal přítomné odborné garanty a mediální partnery o medializaci akce. Pro příští ročník doporučil zařazení téma elektromobilita v železniční dopravě. Marketingový a obchodní ředitel TOP EXPO CZ Martin Dostoupil konferenci ukončil poděkováním partnerům, odborným garantům a mediálním partnerům za pomoc při sestavování zajímavého programu i za podporu a pozval účastníky k neformální diskuzi u sklenky vína.  

Součástí konference byla již tradiční výstava automobilů na alternativní pohon na Mariánském náměstí před budovou magistrátu. Společnost TOP EXPO se každý rok snaží představit novinky v oboru ekologických vozů. Letos vzbudily zájem modely Hyundai IONIQ Electric, Hyundai IONIQ Hybrid, Fiat 500 e od autosalonu Protech, Jaguar I-PACE z Albion Cars (Auto Průhonice), VW e-Golf od Porsche ČR a VW CNG od Pražské plynárenské. 

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

24.06.2021 Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.