Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Kontrolu kvality veřejných zakázek za dostatečnou považuje jen čtvrtina stavařů

Foto Skypaper
14.03.2019  |  Petr Bayer

Kvalitu staveb u veřejných investic nejvíce ohrožuje soutěžení na nejnižší cenu, podporuje ji kritérium referencí u předchozích realizací. Za dostatečnou považuje kontrolu kvality u realizovaných veřejných zakázek jen čtvrtina ředitelů stavebních společností. Pro zvýhodnění českých firem s vlastní kapacitou se vyslovila nadpoloviční většina dotázaných, největší podporu by měl tento krok u firem zaměřených na inženýrské stavby. Příčinou korupce v oblasti stavebnictví je v ČR celková špatná kultura prostředí a zneužívání postavení úředníky. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2019 CEEC Research.

Kvalitu významně podporuje také detailní projektová dokumentace a vícekriteriální hodnocení. Výraznější rozdíly se objevují u velkých stavebních firem, které nejvýše hodnotí detailní projektovou dokumentaci a inženýrských společností preferujících vícekriteriální hodnocení. „Rozhodující by měl být vyvážený poměr kvality, ceny, spolehlivosti a transparentnost všech výběrových řízení,“ říká jednatel Tyros Loading Systems CZ Ivo Luňák. „Myslím, že se hodně podceňuje schopnost vítězné vybrané firmy dodat detailní projektovou dokumentaci a doložit reference předchozích realizací a také její personální možnosti. Hodnocení nákladů životního cyklu beru už jako samozřejmost,“ dodává předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Za dostatečnou kontrolu kvality veřejných zakázek považuje 27 % ředitelů stavebních společností, částečně je spokojeno 53 % firem. Pětina ji označuje za zcela nedostatečnou. Optimističtější jsou velké stavební a inženýrské společnosti, které kontrolu hodnotí jako dostatečnou ve 43 resp. 42 % případů. „V oblasti projektování a konzultace při výstavbě je naprosto nezbytné přejít z režimu zadávání na cenu, případně kvalitu charakterizovanou počtem a stářím odborníků na režim zadání dle skutečné kvality. Pozitivně chápeme pilotní aktivity SŽDC a veřejnou diskuzi na téma způsobu zadávání. Za nejdůležitější a současně nejobtížnější považuji, aby si investoři konečně připustili, že nositelem odbornosti má být dodavatel, nikoli zadavatel, a našli způsoby, jak dodavatele kontrolovat, nikoli řídit. Kvalitní projekty a služby je nutné adekvátně ocenit, činnost odborníků na největších infrastrukturních stavbách je ale bohužel dlouhodobě podhodnocená a obor vymírá, resp. ti nejschopnější o uplatnění v něm neuvažují,“ tvrdí ředitel HBH Projekt Radovan Hrnčíř.

Pro zvýhodnění českých stavebních firem s vlastní kapacitou v rámci soutěžení veřejných zakázek se vyslovilo 60 % ředitelů. Alespoň částečné zvýhodnění by uvítalo 27 % a zcela proti takovému opatření bylo 13 % dotázaných. Se zvýhodněním více souhlasí firmy zaměřené na inženýrské stavby (75 %).

Příčinou korupce ve stavebnictví je podle ředitelů stavebních firem celková špatná kultura prostředí a zneužívání postavení úředníky. Míru korupce dále negativně ovlivňuje prosazování příbuzných či známých do veřejných funkcí. Nejméně ke korupci přispívá nedostatek zakázek. Korupce v českém stavebnictví je podle 53 % ředitelů stejná jako na Slovensku, dvě pětiny uvádějí, že v ČR je nižší. „Míra korupce závisí na mentalitě národa a úrovni společenského smýšlení, výchovy i hrozby postihů v případě jejího odhalení,“ míní generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík. „Špatný příklad vrcholných politiků z hlediska morálky, nedodržování zákonů a rozkrádání, různý metr na různé lidi a dotace,“ dodává marketingový ředitel Koma Modular Martin Hart.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

19.03.2019 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Smart City Plzeň

Na tématiku „chytrých měst“ a lepšího a bezpečnějšího životu v nich se zaměří 7. diskusní fórum Smart City Plzeň,…

23.01.2019 Cenu Skypaper na výstavě Infotherma získal Wienerberger e4 dům

Cenu časopisu Skypaper Chytrý Oskar 2018 – nejlepší smart produkt získal na slavnostním zahájení výstavy Infotherma…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte letos ve vaší stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« březen 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Konference