úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Letos projde obnovou za 1,75 miliardy Kč více než stovka nádražních budov

Foto Skypaper
18.01.2021  |  Petr Bayer

Správa železnic bude v letošním roce pokračovat v obnově nádražních budov po celé ČR. Zrekonstruovat chce celkem 114 objektů, které získají moderní odbavovací prostory či bezbariérové přístupy. Finanční náklady dosáhnou 1,75 miliardy korun.

Z uvedeného počtu se 54 akcí zahájí, dalších 60 staveb bude pokračovat z roku 2020 a ve většině případů se dokončí letos. „Rok 2021 bude významným milníkem například pro pražské hlavní nádraží, kde na sebe plynule navážou dva velké projekty. Na jaře dovedeme do cíle rekonstrukci fasády Fantovy budovy a zároveň odstartujeme celkové oživení vnitřních prostor tohoto památkově chráněného objektu,“ popisuje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

V jižních Čechách se zaměří na 14 objektů. Odstartuje velká rekonstrukce nádražních budov v Táboře, Písku nebo Veselí nad Lužnicí. S opravami se počítá v Čejeticích, Jarošově nad Nežárkou, Nové Vsi nad Lužnicí, Suchdole nad Lužnicí, Prachaticích, Balkově Lhotě a ve Vimperku. Pokračovat bude také rekonstrukce památkově chráněné nádražní budovy v Českých Budějovicích a opravy v Dačicích, Milevsku a Protivíně.

V Plzeňském kraji na jaře začne očekávaná rekonstrukce památkově chráněné nádražní budovy na hlavním nádraží krajské metropole, hotovo by mělo být za 2,5 roku. Významné úpravy čekají také budovy ve stanicích Plzeň-Jižní předměstí, Planá u Mariánských Lázní a Tachov. Pracovat se bude například i na objektech v Kdyni, Mladoticích, Přešticích, Blovicích, Horažďovicích, Horšovském Týnu, Kolinci, Nýrsku, Pačejově a Sušici.

Na Karlovarsku se brzy dočkají opravených nádražních budov v Ostrově nad Ohří a ve Staré Roli. Dvanáct stavebních počinů bude probíhat na severu Čech. Půjde o kompletní rekonstrukci v Mostě, opravu v Rybništi, Žatci a Blatnu u Jesenice. Dokončit by se měly stavební akce na budovách ve stanicích Hoštka, Chřibská, Litoměřice město, Litvínov, Louny, Podbořany, Úpořiny a Varnsdorf.

V Libereckém kraji se bude pracovat na opravách například v Mníšku u Liberce, nové podoby se také dočká budova v Hrabačově. Na Královéhradecku se práce budou týkat Hradce Králové, Hronova, Malých Svatoňovic, Potštejna a nádražní budovy železniční stanice Trutnov střed.

K loni odstartované modernizaci hlavního pardubického nádraží se letos připojí i rekonstrukce památkově chráněné budovy. Vzhledem k její velikosti budou práce rozděleny do dvou etap. V první se stavbaři zaměří na administrativní část objektu, ve druhé na odbavovací halu. V Pardubickém kraji čeká kompletní obnova také nádražní budovy v Hlinsku a Uhersku. Opravy se dočkají Holice a Vysoké Mýto.

Ve středních Čechách bude pokračovat rekonstrukce berounské nádražní budovy, kterou tvoří komplex tří vzájemně propojených objektů. V nádražní budově se změní uspořádání prostor, přesunou se pokladny a veřejné toalety. Rozšíří se doplňkové služby pro cestující a komerční prostory. Hotovo má být v srpnu 2022. Další stavební akce proběhnou například v Čerčanech, Mnichově Hradišti, Řevničově, Velimi, Kropáčově Vrutici a Sázavě. V polovině letošního roku se výrazně upravené nádražní budovy dočkají v Křižanově na Vysočině. V rámci komplexní rekonstrukce tam vzniká mimo jiné nová čekárna, toalety, parkoviště a zastávka návazné autobusové dopravy. Obnovou dále projdou objekty ve Světlé nad Sázavou, Kostelci u Jihlavy, Pacově, Skleném nad Oslavou a ve stanici Počátky-Žirovnice.

Na Moravě a ve Slezsku se revitalizace týká 31 budov

„Nejrozsáhlejším projektem je v této části republiky jednoznačně rekonstrukce havířovského nádraží, kterou v letošním roce dokončíme. Jde o stavbu za více než 157 milionů korun. Už v loni se nám v rámci první etapy stavby podařilo cestujícím otevřít nové odbavovací prostory“ popisuje Svoboda. „V Moravskoslezském kraji zaměříme na 14 dalších budov. Obnovy se například dočká Bohumín, Opava západ, Valšov, Jindřichov ve Slezsku, Dětřichov nad Bystřicí, Kravaře, Děhylov, Kunčice pod Ondřejníkem, Louky nad Olší, Skrochovice, Studénka, Třemešná ve Slezsku, Třinec a Ostrava-Svinov,“ vyjmenovává.

V Olomouckém kraji stavbaři zahájí práce na nádražních budovách v Olomouci-Řepčíně, Hlubočkách-Mariánském údolí, Hanušovicích, Moravském Berouně a v Ostružné. Na Zlínsku půjde o Holešov, Lhotku nad Bečvou, Tlumačov a Třebětice. Sedm stavebních akcí čeká Jihomoravský kraj. Mezi rozsáhlejší se řadí rekonstrukce nádražní budovy v Sokolnicích-Telnici, Hrušovanech nad Jevišovkou-Šanově a v Ivanovicích na Hané. Dále pak ve Vyškově na Moravě, Vracově, Šakvicích a Novosedlech.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce