úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Mariánské náměstí v Praze zná novou podobu, rekonstrukce má začít v roce 2022

10.09.2020  |  Petr Bayer

Nová podoba Mariánského náměstí v Praze se má po participaci s občany stát místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. Návrh myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Náměstí by se mělo začít rekonstruovat v roce 2022.

Mariánské náměstí je místem, kde kromě Magistrátu hl. m. Prahy sídlí i další významné instituce jako například Městská nebo Národní knihovna. V současné době funguje pouze v testovacím režimu, jeho stav ale vyžaduje trvalou proměnu. Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) proto v loňském roce vysoutěžil zpracovatele návrhu náměstí, architektonické studio Xtopix.

„Náměstí před pražským magistrátem konečně nabude reprezentativní podoby, kde si lidé mohou odpočinout od rušného centra. Jako velice důležitou součást nové podoby vidím vysazení javorů, které dobře snáší sucho i náročné podmínky, které v centru města máme,“ popisuje primátor Zdeněk Hřib. Promění se v pěší zónu s lavičkami, stolky, ale také vodními prvky. Na náměstí bude kašna, pítka i vodní trysky, které osvěží v parném létu a poslouží i jako hravý prvek pro děti. Jižní část náměstí poskytne variabilní prostor pro pořádání kulturních akcí, které má v režii Městská knihovna. Kulturní program se zaměří na divadelní představení, koncerty, veřejná čtení i pořádání trhů.

„Na proměně náměstí pracoval multioborový tým architektů, dopravních inženýrů, vodohospodáře i krajinářských architektů. Náměstí tak splňuje nejenom estetické kvality, ale i funkční,“ komentuje první náměstek primátora Petr Hlaváček. „Návrh myslí i na mikroklima ve městě tam, kde jej není možné zlepšit umístěním vzrostlé vegetace. Náměstí je totiž místem archeologických nalezišť a umístit více stromů je nereálné. Proto bude ochlazování prostoru řešeno pomocí vody, tedy umístěním kašny a mlhoviště,“ dodává Hlaváček.

V rámci nového návrhu řešení se počítá i s úpravou přilehlého okolí. A to ulice Platnéřské, náměstí Franze Kafky i ulice Kaprovy. V Platnéřské ulici bude rozšířeno tzv. koryto podél budovy Klementina, z nějž vznikne široký chodník, který bude využíván i jako venkovní výstavní prostor Galerie hl. města Prahy. V ulici Kaprova bude vysazeno nové stromořadí.

Náměstí bude sloužit zejména pěším a cyklistům, ale umožní i nezbytný průjezd aut a dopravní obsluze. V návrhu se počítá s rozšířením chodníků a vznikem pěších a obytných zón. V lokalitě bude také zajištěno více přechodů. „Nový návrh Mariánského náměstí reaguje na zklidňování centra města, ale respektuje také nezbytnou obsluhu území. Návrh mění dopravní využití západní části ulice Platnéřská tak, že Mariánské náměstí zůstává oběma tranzitními směry nedotčeno. Současně však zachovává možnost obsluhy institucí na náměstí,“ líčí náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Nová podoba náměstí také respektuje historii tohoto místa. Mariánské náměstí prošlo v průběhu staletí mnoha výraznými změnami, které formovaly jeho podobu.  Architekti pracovali s tzv. pražskou asanací a její linii vyznačili pomocí umístění lavice, návrhu dlažby i zmíněných vodních prvků.

Nový návrh náměstí vychází z participace s občany a místními institucemi, která proběhla v loňském roce. „Do městského plánování se vždy snažíme zapojovat občany i místní instituce, jelikož nově vznikající místa budou sloužit jim. Ze šetření v loňském roce vyšlo, že Mariánské náměstí má mít lokální charakter a nemá se stát druhým Staroměstským náměstím. Naopak má fungovat pro sousedská setkání i menší kulturní akce,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Od 9. do 12. září si občané mohou prohlédnout nový návrh náměstí v Dílně Ústřední knihovny (Mariánské náměstí 1), kde bude vystaven model, vizualizace i doplňující informace o náměstí. Studio Xtopix představí návrh veřejnosti 10. září od 17.00.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce