úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Matyáš: Efektivní stavebnictví vyžaduje razantní změny v legislativě

20.12.2018  |  Petr Bayer Aktualizováno: 19.12.2018

Více než rok po vládním schválení Koncepce zavádění metody BIM v ČR (v září 2017) se český trh významně rozvíjí. Efektivní stavebnictví však potřebuje povolovat stavby rychleji a jednodušeji. „Bez rekodifikace stavebního zákona to nebude možné. Pokud chceme digitalizovat stavebnictví, musí dojít v legislativě k razantním změnám,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper Petr Matyáš, jednatel společnosti di5 architekti inženýři, která s téměř desetiletou praxí ve využívání BIM patří k tuzemským lídrům, a nově také předseda Odborné rady pro BIM (czBIM).

 

Jak vnímáte posun, ke kterému na českém trhu došlo a jak si v současnosti stojíme v porovnání se zahraničím?

Český trh se významně rozvíjí, takže v mezinárodním kontextu patříme ve využívání BIM do první ligy. Nenacházíme se sice na úplném čele, kam se řadí Británie a severské státy, ale v každém případě patříme do evropské špičky. Dle mého názoru by se BIM v České republice rozvíjel i bez ohledu na schválenou vládní koncepci. Hlavní motivací firem jsou především benefity, které BIM přináší. Právě ty – a nikoliv vládní koncepce sama o sobě – jsou hnacím motorem pro investory, projektanty a dodavatele. Nicméně na druhou stranu vládní koncepce výrazně rozšířila spektrum firem, které se o BIM zajímají. Jedná se nejen o společnosti z oboru, ale i o firmy z navazujících odvětví. Tyto společnosti vnímají, že se stavebnictví vlivem digitalizace proměňuje, a je vhodné se k těmto aktivitám připojit, aby nezaspaly dobu.

Se zaváděním BIM nezbytně souvisí potřeba jednotného datového standardu pro BIM modely v ČR, tedy standardizace v souladu s naší legislativou a zvyklostmi. Jak jsme v tomto směru daleko?

V rámci třetí pracovní skupiny, která funguje na platformě czBIM, se poslední tři roky setkávali zástupci řady společností, které zásadním způsobem ovlivňují české stavebnictví: investoři, architekti, projektanti, dodavatelé atd. Právě oni letos v říjnu představili také hotový SNIM (Standard negrafických informací modelu) pro pozemní stavby a pro specialisty v oboru TZB. V současnosti czBIM zahajuje sérii školení, na kterých chce jednotlivé projektanty, dodavatele a další související profese s tímto standardem naučit pracovat.

A co BIM a rekodifikace stavebního zákona. Dochází k nějakému vývoji i v tomto směru?

Novelizace stavebního zákona je velké téma. Jednoznačně potřebujeme povolovat stavby rychleji a jednodušeji. Pokud hovoříme o tom, že BIM přinese větší efektivitu ve stavebnictví, tak bez rekodifikace stavebního zákona to nebude úplně možné. BIM představuje datový standard, ale stavební zákon do určité míry definuje procesy: jak budeme stavby připravovat, vybírat dodavatele i jak budeme postupovat při výstavbě. Je zřejmé, že pokud chceme digitalizovat stavebnictví, musí dojít v legislativě k razantním změnám. Na rekodifikaci stavebního zákona v současnosti spolupracuje czBIM s ministerstvem pro místní rozvoj a Hospodářskou komorou ČR, která se ujala hlavní práce. Podle plánu má dojít k novelizaci stavebního zákona na přelomu let 2024/2025.

Aktuálně se czBIM společně s ICT Unií podílí na bodech, které vyplývají z Memoranda o spolupráci při zajištění podpory vzniku Digitální technické mapy ČR. A věřím, že tyto změny se podaří realizovat daleko rychleji. V ČR dosud neexistuje ucelený a důvěryhodný systém pro správu a využívání údajů o technické infrastruktuře, který by efektivně sloužil jak stavebním úřadům v oblasti územního plánování a stavebního řízení, tak vlastníkům pozemků a nemovitostí. Digitální technická mapa by se proto mohla stát základním podkladem pro projektanty i investory při přípravě staveb. Naší snahou navíc je, aby se v rámci práce nad digitální technickou mapou podařilo zdigitalizovat i procesy stavebního řízení a podávání žádostí o stavební povolení. Ačkoliv to zatím zdaleka nebude v BIM formě, bude to alespoň elektronicky.

Příklady z praxe ukazují, že osvícení investoři již BIM vyžadují. Co byste poradil investorům, kteří s ním dosud zkušenosti nemají? V čem konkrétně je pro ně BIM přínosný a proč by jej měli u svých projektů vyžadovat?

Především je to transparentnost. Tím mám na mysli transparentnost v řešení projektu, jednodušší komunikaci i lepší kontrolu nad výsledkem. Investor díky technologii BIM od začátku ví, kam projekt směřuje – a není tak pro něj jakousi černou schránkou, ze které nakonec vypadne nějaký výsledek. S jednodušší komunikací a větší kontrolou nad projektem navíc jde ruku v ruce i vyšší kvalita realizovaného díla. Významně se snižuje množství různých chyb a předělávek při výstavbě, což poskytuje volné ruce a prostor investorovi zaměřit se na opravdu podstatné věci.

Zásadní je také uvědomit si hodnotu dat, které investor společně s projektem získá a následně může využívat v provozu po celý životní cyklus stavby. Jak říkáte, osvícení investoři již chápou, že projekt pro ně není pouhým papírem, podle kterého se postaví dům. Díky BIM získávají data, se kterými mohou svou investici efektivně provozovat následující desítky let v závislosti na životnosti objektu.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.