úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

MMR: Nový stavební zákon má platit v roce 2021, rozšiřuje digitalizaci

20.09.2019  |  Petr Bayer

Nový stavební zákon by měl být schválen v roce 2020 a účinnosti nabýt postupně v roce 2021. „Přes prázdniny byl vytvořen draft paragrafového znění. Nedochází k žádným nečekaným zdržením, držíme dohodnutého harmonogramu,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Developeři se však obávají, že ke kýženému zrychlení výstavby nedojde.

Právě ukončená analýza potvrdila problém s podjatostí. Počet podaných námitek systémové podjatosti úřadu u prvoinstančních stavebních úřadů činil 166, u druhoinstančních 25. I to byl jeden z důvodů, proč MMR navrhlo vyčlenění stavební správy ze spojeného modelu a vytvoření Nejvyššího státního stavebního úřadu jako ústředního orgánu státní správy. 

V oblasti digitalizace bylo původně počítáno jen se třemi typy úložiště – nově k nim přibude i živý digitální systém usnadňující celý proces všem účastníkům stavebního řízení. Dojde tak k posílení e-governmentu, vzniknou datová úložiště, softwarová řešení i hardwarová podpora úřadům. Veřejně dostupné budou anonymizované informace o stavu řízení. Pro účastníky, jejich zástupce a orgány veřejné správy bude veden elektronický správní spis, který nahradí papírový. Spolu s ním bude zavedena možnost elektronického podání do informačního systému, včetně projektové dokumentace a dalších příloh. Zřízena bude i služba sledování řízení o vlastněných nemovitostech. Počítá se rovněž s vytvořením národního geoportálu územního plánování, kde budou v elektronické podobě dostupné výstupy z územně plánovací činnosti, a digitální technické mapy, v níž budou právně závazným způsobem zaneseny inženýrské sítě a další prvky technické infrastruktury v území.

Mezi základní cíle rekodifikace veřejného stavebního práva patří zrychlení a zefektivnění povolovacích procesů, reforma stavební správy založená na vyčlenění stavební správy ze spojeného modelu, sjednocení stavebních úřadů a vytvoření Nejvyššího stavebního úřadu jako ústředního orgánu státní správy, redukce dotčených orgánů s cílem maximální integrace dotčených orgánů do Nejvyššího stavebního úřadu, a především pak skutečnost, že si občan zajde na „jeden úřad, kde získá jedno razítko a jedno povolení“, případně pak dojde k jednomu odvolání a jedné žalobě.

„Přestože ministerstvo argumentuje hlavně nutností zrychlit povolování nových staveb, reálně k tomu nedojde. Tedy v případě, pokud nová norma nepřinese takzvanou fikci souhlasu, která podle posledních zpráv z paragrafovaného znění nejspíš zmizí. Právě orgány státní správy jsou významnou brzdou celého procesu. Nejenže jich musí investor oslovit mnoho desítek, navíc často i přes opakované urgence čeká. Někteří rekordmani si dávají opravdu na čas a získat stanovisko s plánovanou stavbou trvá i více než rok, přestože stanovená lhůta je měsíc. Bohužel však současná legislativa nestanovuje za nedodržení termínu pro vyjádření žádné sankce. Institut fikce souhlasu by zavedl, že pokud se úřad v daném termínu k záměru nevyjádří, znamená to jeho souhlas,“ míní generální ředitel developerské společnosti Ekospol.

Předpokládaný harmonogram paragrafového znění stavebního zákona

2019/07-11          Zpracování návrhu stavebního zákona a změnového zákona (paragrafového znění)

2019/12               Meziresortní připomínkové řízení k návrhu zákona

2020/01               Vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení, řešení rozporů

2020/02-03          Projednání návrhu zákona v komisích a plénu Legislativní rady vlády a úprava materiálu dle jejích připomínek

2020/04               Schválení návrhu zákona vládou (vládní návrh zákona)

2020/04               Předložení vládního návrhu Parlamentu

2020/05-09          Projednání zákona v Poslanecké sněmovně

2020/10               Projednání zákona v Senátu

2020/11               Podpis prezidenta republiky

2020/12               Publikace ve Sbírce

2021/01-12          Legisvakanční lhůta, platnost zákona

2021/01-12          Účinnost zákona (postupně v rámci této lhůty)  

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.