Nový stavební zákon by měl být schválen v roce 2020 a účinnosti nabýt postupně v roce 2021. „Přes prázdniny byl vytvořen draft paragrafového znění. Nedochází k žádným nečekaným zdržením, držíme dohodnutého harmonogramu,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Developeři se však obávají, že ke kýženému zrychlení výstavby nedojde.
Právě ukončená analýza potvrdila problém s podjatostí. Počet podaných námitek systémové podjatosti úřadu u prvoinstančních stavebních úřadů činil 166, u druhoinstančních 25. I to byl jeden z důvodů, proč MMR navrhlo vyčlenění stavební správy ze spojeného modelu a vytvoření Nejvyššího státního stavebního úřadu jako ústředního orgánu státní správy.
V oblasti digitalizace bylo původně počítáno jen se třemi typy úložiště – nově k nim přibude i živý digitální systém usnadňující celý proces všem účastníkům stavebního řízení. Dojde tak k posílení e-governmentu, vzniknou datová úložiště, softwarová řešení i hardwarová podpora úřadům. Veřejně dostupné budou anonymizované informace o stavu řízení. Pro účastníky, jejich zástupce a orgány veřejné správy bude veden elektronický správní spis, který nahradí papírový. Spolu s ním bude zavedena možnost elektronického podání do informačního systému, včetně projektové dokumentace a dalších příloh. Zřízena bude i služba sledování řízení o vlastněných nemovitostech. Počítá se rovněž s vytvořením národního geoportálu územního plánování, kde budou v elektronické podobě dostupné výstupy z územně plánovací činnosti, a digitální technické mapy, v níž budou právně závazným způsobem zaneseny inženýrské sítě a další prvky technické infrastruktury v území.
Mezi základní cíle rekodifikace veřejného stavebního práva patří zrychlení a zefektivnění povolovacích procesů, reforma stavební správy založená na vyčlenění stavební správy ze spojeného modelu, sjednocení stavebních úřadů a vytvoření Nejvyššího stavebního úřadu jako ústředního orgánu státní správy, redukce dotčených orgánů s cílem maximální integrace dotčených orgánů do Nejvyššího stavebního úřadu, a především pak skutečnost, že si občan zajde na „jeden úřad, kde získá jedno razítko a jedno povolení“, případně pak dojde k jednomu odvolání a jedné žalobě.
„Přestože ministerstvo argumentuje hlavně nutností zrychlit povolování nových staveb, reálně k tomu nedojde. Tedy v případě, pokud nová norma nepřinese takzvanou fikci souhlasu, která podle posledních zpráv z paragrafovaného znění nejspíš zmizí. Právě orgány státní správy jsou významnou brzdou celého procesu. Nejenže jich musí investor oslovit mnoho desítek, navíc často i přes opakované urgence čeká. Někteří rekordmani si dávají opravdu na čas a získat stanovisko s plánovanou stavbou trvá i více než rok, přestože stanovená lhůta je měsíc. Bohužel však současná legislativa nestanovuje za nedodržení termínu pro vyjádření žádné sankce. Institut fikce souhlasu by zavedl, že pokud se úřad v daném termínu k záměru nevyjádří, znamená to jeho souhlas,“ míní generální ředitel developerské společnosti Ekospol.
Předpokládaný harmonogram paragrafového znění stavebního zákona
2019/07-11 Zpracování návrhu stavebního zákona a změnového zákona (paragrafového znění)
2019/12 Meziresortní připomínkové řízení k návrhu zákona
2020/01 Vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení, řešení rozporů
2020/02-03 Projednání návrhu zákona v komisích a plénu Legislativní rady vlády a úprava materiálu dle jejích připomínek
2020/04 Schválení návrhu zákona vládou (vládní návrh zákona)
2020/04 Předložení vládního návrhu Parlamentu
2020/05-09 Projednání zákona v Poslanecké sněmovně
2020/10 Projednání zákona v Senátu
2020/11 Podpis prezidenta republiky
2020/12 Publikace ve Sbírce
2021/01-12 Legisvakanční lhůta, platnost zákona
2021/01-12 Účinnost zákona (postupně v rámci této lhůty)
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |