úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Na pražském Rohanském ostrově vznikne kromě zástavby také přírodní park

Praha - Rohanský ostrov
07.12.2020  |  Petr Bayer

Nový přírodní park vyroste na rozloze 56 hektarů na Rohanském ostrově od Karlína po Libeň. V meandru Vltavy plánuje Praha částečně zachovat tamní městskou „divočinu“ a většinu oblasti postupně revitalizovat pro volnočasové aktivity. Území musí také plnit funkci protipovodňové ochrany Prahy. V současné době probíhá příprava zadání Koncepce Rohanského ostrova a Libeňských kos, která bude výchozím podkladem pro rozvoj území a výsledkem mezinárodního soutěžního dialogu. Projekt Rohanský ostrov poprvé IPR Praha představí 8. prosince v online streamu z prostoru CAMP.

„Bude se jednat o velký městský park nabízející prostor pro odpočinek i sport. V projektu vycházíme z historie území a jeho tradic, počítáme také s obnovením ostrova, který tu býval po staletí, i když na jiném místě,“ popisuje náměstek primátora Petr Hlaváček. „Naší snahou je přiblížit se zpátky k původní říční krajině, a podpořit tak kontakt člověka s řekou,“ doplňuje. Kromě parku čeká území také výstavba tisíce bytových jednotek a administrativních prostor, které podél ulice Rohanské nábřeží vznikají v rámci projektu Rohan City.

Projekt propojení slepého ramene Vltavy s hlavním korytem pomocí nového kanálu, který je součástí protipovodňové ochrany centra města, je dlouhodobě zanesen do Územního plánu hl. m. Prahy a z roku 2008 je na něj vydáno platné územní rozhodnutí. „Projekt přinese nejen zajištění další možnosti rekreace v centru města, rozšíření biodiverzity a obnovení přímého kontaktu s řekou, ale také ochranu města před povodněmi,“ doplňuje náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Lokalita je dlouhodobě součástí protipovodňové ochrany centra města. „Cílem projektu je snížit hladinu Vltavy při povodních, a hlavně zpomalit proud řeky. Toho docílíme snížením úrovně terénu a vytvořením nového obtokového ramene řeky. V návaznosti na terénní úpravy bude prostor nového Rohanského ostrova mezi stávající cyklostezkou a korytem Vltavy upraven pro rekreaci,“ vysvětluje Hlubuček. Projekt spojuje vodohospodářskou funkci s místní krajinou a zároveň přináší Pražanům volnočasové vyžití.

Koncepce Rohanského ostrova se také dotýká rekonstrukce Libeňského soumostí. Nová studie počítá v roce 2022 s opravou historického mostu Pavla Janáka z roku 1928 a následně se vznikem nového inundačního soumostí, které je také součástí protipovodňových opatření. V rámci rekonstrukce dojde i k rozšíření chodníků a vzniku cyklopruhů v celé délce soumostí a k vybudování zcela nových bezbariérových ramp na Rohanský ostrov.

IPR Praha v současné době připravuje podklady a zadání pro vyhlášení mezinárodního výběrového řízení se soutěžním dialogem, který bude vypsán na podzim příštího roku a již během něj vznikne Koncepce Rohanského ostrova. Některé vybrané části území budou řešeny až do detailu krajinářsko-architektonické studie. Celý proces bude založen na zapojení veřejnosti a místních aktérů.

„Soutěžní dialog představuje druh výběrového řízení, který je vhodný při hledání řešení pro složitá rozsáhlá veřejná prostranství, kde dochází ke střetu velkého množství často proti­chůdných názorů. Výhodou soutěžního dialogu je možnost postupně upravovat zadání tak, jak se vyvíjí názory všech zúčastněných. Proces je oproti klasické soutěži o návrh výrazně flexibilnější, což je při návrhu takto velkého veřejné prostranství velkou výhodou,“ líčí ředitel IPR Praha Ondřej Boháč. Výsledky mezinárodního soutěžního dialogu, tedy vítězný tým a Koncepce Rohanského ostrova, by měly být známé za dva roky.

První představení projektu Rohanského ostrova proběhne v úterý 8. prosince od 19.00 hodin v Centru Architektury a Městského Plánování CAMP. Přednášky a následná diskuze budou probíhat online.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.