úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Na pražském Rohanském ostrově vznikne kromě zástavby také přírodní park

Praha - Rohanský ostrov
07.12.2020  |  Petr Bayer

Nový přírodní park vyroste na rozloze 56 hektarů na Rohanském ostrově od Karlína po Libeň. V meandru Vltavy plánuje Praha částečně zachovat tamní městskou „divočinu“ a většinu oblasti postupně revitalizovat pro volnočasové aktivity. Území musí také plnit funkci protipovodňové ochrany Prahy. V současné době probíhá příprava zadání Koncepce Rohanského ostrova a Libeňských kos, která bude výchozím podkladem pro rozvoj území a výsledkem mezinárodního soutěžního dialogu. Projekt Rohanský ostrov poprvé IPR Praha představí 8. prosince v online streamu z prostoru CAMP.

„Bude se jednat o velký městský park nabízející prostor pro odpočinek i sport. V projektu vycházíme z historie území a jeho tradic, počítáme také s obnovením ostrova, který tu býval po staletí, i když na jiném místě,“ popisuje náměstek primátora Petr Hlaváček. „Naší snahou je přiblížit se zpátky k původní říční krajině, a podpořit tak kontakt člověka s řekou,“ doplňuje. Kromě parku čeká území také výstavba tisíce bytových jednotek a administrativních prostor, které podél ulice Rohanské nábřeží vznikají v rámci projektu Rohan City.

Projekt propojení slepého ramene Vltavy s hlavním korytem pomocí nového kanálu, který je součástí protipovodňové ochrany centra města, je dlouhodobě zanesen do Územního plánu hl. m. Prahy a z roku 2008 je na něj vydáno platné územní rozhodnutí. „Projekt přinese nejen zajištění další možnosti rekreace v centru města, rozšíření biodiverzity a obnovení přímého kontaktu s řekou, ale také ochranu města před povodněmi,“ doplňuje náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Lokalita je dlouhodobě součástí protipovodňové ochrany centra města. „Cílem projektu je snížit hladinu Vltavy při povodních, a hlavně zpomalit proud řeky. Toho docílíme snížením úrovně terénu a vytvořením nového obtokového ramene řeky. V návaznosti na terénní úpravy bude prostor nového Rohanského ostrova mezi stávající cyklostezkou a korytem Vltavy upraven pro rekreaci,“ vysvětluje Hlubuček. Projekt spojuje vodohospodářskou funkci s místní krajinou a zároveň přináší Pražanům volnočasové vyžití.

Koncepce Rohanského ostrova se také dotýká rekonstrukce Libeňského soumostí. Nová studie počítá v roce 2022 s opravou historického mostu Pavla Janáka z roku 1928 a následně se vznikem nového inundačního soumostí, které je také součástí protipovodňových opatření. V rámci rekonstrukce dojde i k rozšíření chodníků a vzniku cyklopruhů v celé délce soumostí a k vybudování zcela nových bezbariérových ramp na Rohanský ostrov.

IPR Praha v současné době připravuje podklady a zadání pro vyhlášení mezinárodního výběrového řízení se soutěžním dialogem, který bude vypsán na podzim příštího roku a již během něj vznikne Koncepce Rohanského ostrova. Některé vybrané části území budou řešeny až do detailu krajinářsko-architektonické studie. Celý proces bude založen na zapojení veřejnosti a místních aktérů.

„Soutěžní dialog představuje druh výběrového řízení, který je vhodný při hledání řešení pro složitá rozsáhlá veřejná prostranství, kde dochází ke střetu velkého množství často proti­chůdných názorů. Výhodou soutěžního dialogu je možnost postupně upravovat zadání tak, jak se vyvíjí názory všech zúčastněných. Proces je oproti klasické soutěži o návrh výrazně flexibilnější, což je při návrhu takto velkého veřejné prostranství velkou výhodou,“ líčí ředitel IPR Praha Ondřej Boháč. Výsledky mezinárodního soutěžního dialogu, tedy vítězný tým a Koncepce Rohanského ostrova, by měly být známé za dva roky.

První představení projektu Rohanského ostrova proběhne v úterý 8. prosince od 19.00 hodin v Centru Architektury a Městského Plánování CAMP. Přednášky a následná diskuze budou probíhat online.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce