úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Nájemní bydlení v ČR poroste o 10-15 %, investoři čekají snížení na 100 tisíc Kč/m2

Foto Skypaper
31.05.2023  |  Petr Bayer

Trend nájemního bydlení v Česku má růst o 10 - 15 %, investoři přitom očekávají snížení ceny na 95 – 120 tisíc korun za čtvereční metr včetně DPH, developeři však požadují 140 – 150 tisíc Kč/m2. Ceny nájemného stagnují, roste tlak na digitalizaci, úspory i kvalitu vybavení. Vyplynulo to z konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy. 

Trh nájemního bydlení je hodně diverzifikovaný, množství bytů k pronájmu je stále v rukou fyzických osob, ale rychle se nyní tvoří institucionální trh nájemního bydlení, který povede k narovnání cen na trhu. „Developeři nyní často aktivně vstupují na trh přímo jako investoři. A investoři a developeři hledají konsensus mezi očekáváním investorů a nabídkou developerů pro větší možnosti umisťování bytů do nabídky nájemního bydlení. Většina institucionálních investorů očekává 5% hrubý výnos z nájmu. O projektech se jedná a prodávají se ještě dříve, než se začnou stavět. Je to i proto, že půdorysné a prostorové uspořádání nájemního projektu má řadu odlišností od vlastnického a nelze jednoduše projekty již postavené pro vlastnické bydlení převádět na nájemní," říká Zuzana Chudoba z BTR Consulting.

Ceny nájemného se v Praze se pohybují v průměrně kolem 500 Kč/m2/měsíc dle typu domu a vybavení bytu. V oňském roce narostly až o 20 %, nyní jsou ceny konstantní a dochází jen k mírným korekcím. Roste ale tlak na optimalizaci nákladů a zefektivnění procesů a odráží se v nárocích na technologie a digitalizaci projektů. Základem je komplex automatizovaných a optimalizovaných služeb správy projektu, který dokáže nejen zjednodušit agendu, snížit náklady, ale být i konkurenční výhodou. Podstatná je například možnost kontroly a vyúčtování okamžité spotřeby na měsíční bázi.

Zkušenosti a trendy v USA a Německu:

Podle Olesyje Epps ze společnosti Roofstock také v USA poptávka po bydlení převyšuje nabídku, a to jak ve vlastnickém, tak nájemním a cenově dostupném bydlení. Trh nájemního bydlení ale roste již od krize ve 2007, kdy finanční instituce či investiční fondy získaly do portfolia množství nemovitostí a začaly je pronajímat, a tento trend trvá. Vlastní bydlení již není součástí „amerického snu“ a roste podíl mladých, movité střední třídy a přistěhovalců, kteří se nechtějí vázat. Také si řada rodin kvůli vysokým úrokovým sazbám a cenám nemůže dovolit vlastnit byty, a proto žije v pronájmu.

V USA existují dva typy pronájmů: byty v centru velkých měst poblíž společenského vyžití vhodné pro malé rodiny a jednotlivce a velké rodinné bytové domy v různých, spíše okrajových částech měst – jde o investiční segment zejména pro institucionální investory. Od roku 2015 roste trend centralizace nájemných rodinných domů a bytových budov do komunitních center se společnou správou a řadou služeb, zázemí a benefitů, které by si rodina jinak nemohla dovolit. Zisky investorů u nájemního bydlení se mění napříč státy USA obdobně jako v Evropě. Například lokality na pobřeží jsou velmi vyhledávané a jsou dražší, cenově méně dostupné a z hlediska investorského cashflow je yield nižší. Ve vnitrozemí je levnější půda a stavební pozemky a yieldy se pohybují mezi 6 - 9 %.

Zkušenosti z německého trhu nájemního bydlení sdělil Daniel Bacík z Czech Home Capital. Nájemní smlouvy se v Německu na rozdíl od Česka uzavírají na dobu neurčitou a je silný trend dlouhodobého nájemního bydlení. Ten podporuje i fakt, že nájemník získává byt nezařízený a vybavuje si jej sám. Indexace nájemného nezahrnuje celý koš inflace jako u nás, ale jen položky se stavbou a bydlením spojené. Indexované nájemné se aplikuje podle cenových map a nájemné lze zvýšit maximálně o 20 % za tři roky.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?

masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)
 
přehodnocení podmínek Green Dealu především co se týká racionality při dosažení termínů bezuhlíkové ekonomiky
 
dočasné pozastavení odklonu od uhlí po dobu nezbytně nutnou k překonání energetické krize
 
větší podpora energetických úspor (inovační technologie, kontrola plýtvání...)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce