úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Návrh studie Sídliště Ďáblic s plánovanými 14patrovými domy již nepočítá

12.03.2019  |  Petr Bayer

Nově navržená studie úprav pražského Sídliště Ďáblic od architektonického studia MOBA, které Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vybral ve veřejné soutěži, nepočítá kvůli protestům obyvatel se stavbou 14patrových domů. Zachová původní charakter sídliště, případné nové stavby situuje převážně k ulicím Střelničná a Ďáblická. „Ďáblické sídliště má nesporné kvality, které je potřeba chránit. Za 50 let existence se ovšem změnily potřeby města i věková a sociální struktura jeho obyvatel. Věřím, že při zachování komunikace s místními obyvateli se podaří vytvořit podmínky pro vznik kvalitní a živé části města,“ říká náměstek primátora Prahy Petr Hlaváček.

Návrh studie dělí území sídliště na dvě hlavní části - stabilizovanou a transformační. Do stabilizované centrální části, která je tvořena původním konceptem, návrh zasahuje minimálně. Navrhuje doplnit zahrádky a předzahrádky, pracovat se zasakováním dešťové vody a doplnit pěšiny a chodníky. Studio vytvořilo pravidla, jak se správci májí v území chovat. V této části nenavrhuje žádné stavby kromě rekonstrukce a dostaveb jednoho či dvou pater. V transformační části okolo ulic Střelničné a Ďáblické a na severu území doporučují architekti doplnit zástavbu o nízkopodlažní budovy (do 6 nadzemních pater). Ty by měly sloužit při proměně v klasickou městskou třídu. Nově navržené stavby doplňují lokalitu o vybavenost, služby a pracovní příležitosti pro obyvatele sídliště. Dále jsou v lokalitě navrženy hybridní parkovací domy s obchody nebo kavárnami.

Před dvěma lety byla na ďáblickém sídlišti původně plánována výstavba nových bytových domů na místě neudržovaných objektů občanské vybavenosti. Proti ní se však vzedmula vlna odporu místních občanů i městské části. I proto dostal IPR za úkol vypracovat územní studii, jejímž cílem je zachovat identitu sídliště, zlepšit veřejný prostor, posílit kvalitu služeb a vybavenosti a prověřit možné budoucí změny v lokalitě. Do plánovacího procesu jsou zapojeni i místní obyvatelé. Na podzim sbírali architekti jejich názory pomocí dotazníkového šetření a plánovacích setkání nad mapou.

Minulý týden byl návrh územní studie představen městské části Praha 8, zástupcům společenství vlastníků bytových družstev, investorům a městským organizacím. Do 10. dubna běží připomínkovací období, ve kterém bude moci kdokoli podat podnět či připomínku k návrhu. Paralelně budou probíhat jednání s investory, společenstvími vlastníků a družstvy, politiky, úředníky a městskými organizacemi nad detaily návrhu. Cílem měsíční konzultace je nalézt shodu nad výsledným návrhem, aby odrážel konsenzus zejména mezi potřebami místních obyvatel a strategickými prioritami hl. m. Prahy.

„Územní studie slouží jako podklad pro rozhodování v území a v případě Ďáblic představuje vizi rozvoje do roku 2060. Navrhovanou výstavbu v území nevnímáme jako prioritní, ale rádi bychom do budoucna měli možnost sídliště rozvíjet zejména s ohledem na potřeby mladých i stárnoucích obyvatel. Vzhledem k tomu, že většina nové výstavby je navržena na pozemcích města, můžeme mít případnou výstavbu pod kontrolou,“ dodává Hlaváček.

Sídliště Ďáblice bylo vytvořeno podle konceptu architekta Viktora Tučka. Bylo postaveno v 60. letech minulého století a na rozdíl od později postavených sídlišť bylo dostavěno i s veřejnými prostranstvími, kulturními centry, hřišti, koupalištěm, školami nebo parky.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.