úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Nejtransparentnějším realitním trhem Británie, ČR na 23. místě

03.07.2018  |  Petr Bayer

Nejtransparentnějšími realitními trhy světa jsou evropské země v čele s Británií. Druhá je Austrálie, třetí USA. ČR se umístila na 23. místě, Slovensko zaznamenalo jeden z největších pokroků v žebříčku. Míra transparentnosti trhu se celosvětově pomalu, ale stabilně zlepšuje. Důvodem je stále větší podíl nových technologií a také zpřísňování nových reforem a předpisů. Vyplývá to z Global Real Estate Transparency Indexu společnosti JLL.

„Těší mě, že se ČR opět umístila na vysoké pozici. To potvrzuje pohled investorů, podle kterých má český trh vysokou likviditu a je velmi transparentní. Pozoruji pokračující poptávku všech zdrojů mezinárodního kapitálu, ale i opravdu silný domácí kapitál hledající investiční příležitosti,“ uvádí vedoucí oddělení Capital Markets pro region CEE a ČR v JLL Mike Atwell.

Za uplynulých 20 let se zvýšila míra regulací a dostupnosti dat, což vedlo k postupnému zlepšení míry transparentnosti. Od roku 2016 zaznamenalo 85 ze 100 sledovaných zemí zlepšení, přičemž rostoucí vliv technologií může v budoucnu tento pozitivní trend ještě posílit. Zavádění regulací je cílem vládních opatření, která tím chtějí zvýšit své konkurenční postavení na trhu a produktivitu podnikatelského prostředí. Firmy i investoři totiž stále více požadují standardizaci dat.

Transparentnost na trhu nemovitostí se po celém světě pomalu pohybuje správným směrem a mnoho zemí včetně Indie, Číny a Turecka dosahuje v současnosti vrcholu své transparentnosti. Pozitivní regulací prošla například také Dubaj. Chce totiž touto cestou přilákat větší míru zahraničních investic. Na druhou stranu, přestože bylo v posledních letech dosaženo významného pokroku, je pro zajištění transparentnosti trhu zapotřebí dalších iniciativ. To by mohl zajistit rozvoj technologií. Příkladem mohou být nástroje jako blockchain, makléřské aplikace nebo otevřená data, která mohou pomoci polotransparentním trhům.

Nejvýznamnější závěry indexu GRETI

·        Pokrytí indexu bylo rozšířeno na 158 metropolitních oblastí. Většina zemí s vysokou transparentností jako jsou Spojené království, Německo, Austrálie a Kanada, má trvale vysokou transparentnost i mimo největší města, ale například Spojené státy vykazují relativně značný rozdíl mezi jednotlivými oblastmi v důsledku federální formy správy a rozdílů v dostupnosti dat.

 

·        Do indexu byla poprvé zahrnuta také transparentnost udržitelnosti a pokrytí bylo poprvé rozšířeno z 37 zemí na 100.

 

·        Nejtransparentnějšími realitními trhy světa se již tradičně staly anglicky mluvící země. Těsně je následují trhy vyznačující se špičkovými technologiemi, například Nizozemsko. To se v žebříčku umístilo na šesté pozici a dosáhlo tak celkově největšího zlepšení. Švédsko se mezi nejtransparentnější trhy zařadilo vůbec poprvé.

 

·        Londýn se díky umístění na prvním místě stal nejtransparentnějším nemovitostním trhem světa, což potvrzuje jeho pozici oblíbené destinace pro globální kapitál. Los Angeles, Sydney, San Francisco a New York City se umístily v Top 5.

 

·        Vysoce transparentní trhy sice mají vysoké standardy, současně se ale potýkají s největšími výzvami.

 

·        K transparentnosti směřují také velké ekonomiky v rozvojových zemích. Budou další velkou příležitostí? Nejlidnatější ekonomiky světa jako jsou Čína, Indonésie, Rusko, Indie, Brazílie, Mexiko, Turecko či Thajsko (dohromady tvoří polovinu světové populace) se v současnosti nachází na vrcholu transparentnosti. Těchto osm zemí dosáhlo v nedávných průzkumech značného, ale nikoliv dostatečného pokroku. Jsou potřeba další regulace, které je posunou na potřebné pozice v žebříčku.

 

·        85 % trhů zaznamenalo pozitivní posun v míře transparentnosti, ale změna je stále příliš pomalá vzhledem k tomu, že investoři a firmy požadují mnohem vyšší standardy.

 

·        Prop-tech má potenciál být největší budoucí hnací silou transparentnosti nemovitostního trhu. Dopad nových technologií vyvolává otázky o kvalitě, konzistenci a přístupu k datům.

 

·        Sdílené pracovní prostředí zaznamenává celosvětově značný růst, což by mohlo ztížit sledování celkové dynamiky trhu. Stane se růst flexibilního pracovního prostředí kompromisem k transparentnosti?

 

·        Pokračuje boj proti praní špinavých peněz a korupci v oblasti nemovitostí. Problematice se věnovala například nová britská legislativa nebo směrnice EU.

Další články k tématu

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.