Budoucí pražská městská čtvrť na brownfieldu Bubny-Zátory má finální podobu. Územní studie, ke které se občané vyjadřovali loni v létě, byla aktualizována. Mezi nejzásadnější změny oproti předchozímu návrhu patří snížení výškové hladiny v některých částech čtvrti, větší důraz na zeleň a větší respekt k památkám. Souběžně s pořízením územní studie probíhá i změna územního plánu, která byla schválena v říjnu 2020. Veřejné projednání návrhu změny územního plánu se odehraje zhruba za rok. Již nyní mají vlastníci možnost projektovat podle finální verze studie.
„Nová městská čtvrť nabídne bydlení pro 25 tisíc obyvatel a 29 tisíc pracovních míst. Vše jsme urychlili novou změnou územního plánu, která šetří skoro dva roky času, než kdybychom pokračovali podle dosavadního předpokladu, tedy podle původní změny územního plánu z roku 2008,“ říká 1. náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček. Propojí se tak Holešovice a Letná, jak je již sto let plánováno.
Návrh studie přeměny 110 hektarového území Bubny-Zátory zpracoval atelier Pelčák a partner architekti s atelierem Thomas Müller + Ivan Reimann Architekten ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Podrobnost územní studie je vypracovaná do detailu, který odpovídá regulačnímu plánu.
Hlavní změny v územní studii, které se upravily na základě připomínek:
1/ Změna výšková regulace věže u Výstaviště
Dochází k citlivějšímu urbanistickému řešení mezi novou čtvrtí a areálem Výstaviště u Stromovky. Nově je maximální výška věže na této straně stanovena na 12 podlaží místo původních 18 podlaží.
2/ Respektování všech památek
Studie nově zachovává i objekt historické vodárny a ochraňuje budovu bývalé holešovické elektrárny s kovárnou, a to dokonce v památkově „očištěné“ původní podobě.
3/ Lepší propojení Centrálního parku se Stromovkou
Nově došlo k rozšíření zeleného koridoru propojující Centrální park se Stromovkou na až na 30 metrů.
4/ Nové zelené plochy
Ve studii přibyly nové zelené plochy a obecně byl kladen větší důraz na rozšíření zeleně. Příkladem může být i nový požadavek na doplnění ploch zeleně v okolí filharmonie nebo nový parčík mezi dvěma železničními tratěmi.
5/ Centrální park
Studie na Centrální park nyní nahlíží jako na specifický projekt, který bude mít svou vlastní koncepci. Podobně je na tom i projekt nového náměstí u Nádraží Holešovice, který bude mít také svůj vlastní projekt. Projekt se nyní bude dále dopracovávat a prioritně řešit.
6/ Nové uspořádání bloku obchodního centra
Původní jeden blok nákupního centra je nově rozdělen na 3 jednotlivé bloky. Navíc dochází i ke zmenšení obchodní plochy dle připomínky městské části. Jednotlivé bloky nyní lépe zapadají do celkové struktury čtvrti.
7/ Koordinace členění bloků podle vedení trasy metra
Navrhované budovy jsou upraveny tak, aby lépe respektovaly stavění nad trasou metra. Došlo tak k úpravě ploch veřejných prostranství a některých bloků.
8/ Předpolí Hlávkova mostu
Detailní územní studie vypracovaná městem prověřila možnosti a potvrdila původní řešení. Území určené pro výstavbu Vltavské filharmonie vytvoří jednak předprostor a jednak propojí budovu Vltavské filharmonie s nábřežím. Podoba budovy Vltavské filharmonie a ztvárnění celé parcely včetně nábřeží však vzejde až z architektonické soutěže.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |