úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Nová koncertní hala je pro Prahu unikátní příležitost k rozvoji, náklady 4 až 5 miliard

02.10.2019  |  Petr Bayer

Praha by měla udělat maximum pro výstavbu nové koncertní budovy, která má vyrůst v okolí stanice metra linky C Vltavská v Holešovicích. Filharmonie se sálem pro více než 2000 posluchačů by pomohla městu posunout se ke světovým kulturním metropolím, které investovaly do špičkové architektury moderních veřejných budov. Shodli se na tom významní tuzemští architekti i ikony světové architektury, které přijely diskutovat na Summit architektury a rozvoje. Náklady na výstavbu budovy se odhadují na 4 až 5 miliard korun, další miliardy si vyžádá úprava okolí.

„Žiijeme na planetě, kde trvale ubývají zdroje. Způsob, jak nakládat s veřejným prostorem, se tak stává stále důležitější, což už si uvědomily desítky měst po celém světě. Veřejné budovy a prostory mohou být katalyzátorem rozvoje a růstu,“ uvedla světoznámá americká architektka Elizabeth Dillerová, která představila svůj vítězný návrh na novou londýnskou filharmonii nebo slavnou transformaci High Line, která se stala novodobou ikonou New Yorku.

O obrovském potenciálu nové architektonicky významné budovy promluvil také český architekt Josef Pleskot. „Do Prahy začnou jezdit i jiní turisté, než kteří chodí Karlovou ulici na Karlův most,“ míní. Kulturní stavby navíc podle něj pomáhají i ekonomickému rozvoji měst, nejviditelnějším příkladem je Guggenheimovo muzeum v Billbau. Mluví se o něm jako o stavbě, která zachránila toto město před úpadkem.

„V Praze chybí moderní velký sál, kde by se daly hrát velké skladby. Na ty kubatura Rudolfina ani Smetanovy síně nestačí,“ pronesl generální ředitel České filharmonie David Mareček. I podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského je nová koncertní hala v Praze potřeba. „My se velmi těšíme, že bude na Vltavské, protože umožňuje nejenom dopravní propojení, ale i kontakt s řekou, který je pro takovou stavbu velmi cenný,“ uvedl.

O významu a přínosu filharmonie pro celé město hovořil také německý urbanista Petr Gero, který stál u zrodu obdivované Labské filharmonie v Hamburku, francouzský architekt Jean-Pierre Carniaux, česká architektka Eva Jiřičná, která zasedla v porotě pro výběr návrhu londýnské filharmonie nebo hlavní architekt Brna Michal Sedláček. Ten se podílel jako člen týmu Franka Gehryho na výstavbě Walt Disney Concert Hall v Los Angeles, která zcela změnila vnímání tohoto města.

Hudba by mohla nastartovat Bubny

O nové koncertní hale v Praze se mluví už od 90. let, po diskuzích nad umístěním padla nakonec volba na Vltavskou. Institut plánování a rozvoje tím chce vyřešit dvě věci zároveň – nová koncertní hala by měla nastartovat i dlouho plánovanou revitalizaci stanice metra a okolí i navazujícího brownfieldu Bubny-Zátory. V budoucnu tam má vyrůst nová městská čtvrť a změnit tak současnou nedůstojnou tvář lukrativního místa. Vedle odborníků a politiků by si navíc koncertní budovu přáli i Pražané. V průzkumu agentury IPSOS si ji Praha zaslouží podle 67 % z tisícovky dotázaných respondentů.

Praha má v příštích dvou letech vyhlásit na stavbu koncertní haly mezinárodní architektonickou soutěž. „Vedle klíčových dopravních staveb je nový kulturní stánek pro Prahu velmi potřebný,“ řekl na summitu člen pražský zastupitel Jiří Pospíšil. Podle něj už v rámci magistrátu hlavního města vznikl a na začátku října bude schválen na Radě hl. m. Prahy nový 18členný projektový tým, který stanoví, co má tato stavba splňovat, kdo má být hlavní investor a následně vlastníkem a provozovatelem.

„Do konce tohoto volebního období by měl být vybrán projekt, který předáme nástupcům, kteří mohou nadále pracovat na přípravě stavby,“ uvedl Pospíšil s tím, že dokončení stavby by se mohlo podařit mezi lety 2030 a 2035. „Jsme povinni nechat tu dalším generacím nějakou unikátní stavbu mimořádné světové architektury, na kterou se budou jezdit dívat turisté a budou na ni hrdi i Pražané,“ uzavřel Pospíšil.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.