Studie zvětšení kapacity fotbalového stadionu v Ostravě na Bazalech konstatuje, že přestavbu současného tréninkového centra na fotbalový stadion lze provést. Konečná podoba stadionu, jeho technické a funkční specifikace, vzejdou z architektonické soutěže. Náklady na vybudování stadionu by se dle studie měly pohybovat okolo 1,5 miliardy korun.
„Studie ověřila, že stadion s kapacitou 15 až 17 000 diváků, může být na Bazalech vybudován. Nezbytná je architektonická soutěž, jež vystřídá vypracování projektové dokumentace, administrace stavebního povolení, stavba a financování. Jde tedy o vizi pro další léta, kterou může ovlivnit řada skutečností. Stavba by v ideálním případě měla být zahájena na přelomu let 2026/2027,“ říká primátor Jan Dohnal.:
„Ostrava by výstavbou fotbalového stadionu Bazaly získala zázemí pro mezinárodní i domácí vrcholové fotbalové soutěže, které by doplnilo absentující část volnočasové infrastruktury regionální metropole. Chci, aby byl komplex přístupný i mimo dobu fotbalových zápasů a stal se místem pro setkávání, k dispozici by měly být restaurace, fanshopy. Součástí komplexu by mohlo být i muzeum fotbalu a sportu. Stadion by se měl stát novým turistickým cílem města,“ dodává primátor.
Nový stadion, situovaný v kopci nad centrem města, by měl být významnou pohledovou dominantou Ostravy, doplnit prostor a nekonkurovat blízké unikátní radniční věži. Znovuzrození fotbalového stadionu na Bazalech přinese obnovení mezinárodních i domácích vrcholových fotbalových soutěží, současně bude zajištěno pokračování fungování Regionální akademie FAČR pro Moravskoslezský kraj a tréninkového centra Baníku Ostrava na Bazalech. Zastupitelstvu města bude předloženo memorandum pro výstavbu stadionu, a pakliže bude akceptováno, na projektu budou participovat spolu s městem také FC Baník Ostrava, Akademie FC Baník Ostrava, Fotbalová asociace ČR a Vítkovice Aréna.
Studie navrhuje v rámci dopravního řešení zklidnění ulice Českobratrské, výstavbu nového kruhového objezdu, oboustranné rozšíření chodníků, zabývá se návrhem nového cyklopruhu a vybudováním nové zastávky pro posilové spoje v rámci utkání. Autoři studie architekti David Kotek a Rudolf Müller z Projektstudio EUCZ odvodili orientační cenu za sedačku 75 až 80 tisíc korun. S ohledem na místo Bazal, kde předpokládají navazující práce, demolicí stávajících tribun, komplikovanou geologií, uvažují s rezervou 25 %, tedy 100 tisíc Kč. „Je však reálné, že náklady budou nižší, neboť pracujeme s finanční rezervou, náklady 100 tisíc za sedačku jsou maximem. A přepokládáme i finanční účast FC Baník Ostrava,“ líčí Dohnal.
V průběhu května a června byl v rámci studie zpracován i orientační inženýrsko-geologický průzkum, který vyhodnotil ovlivňující faktory a doporučil provést práce dle zásad pro 3. geotechnickou kategorii – složité základové poměry. Ty definuje v rozsahu půdorysu proměnlivé, stejně tak náročnou základovou konstrukci, proto by navazující průzkumné geologické práce měly přesně lokalizovat potenciálně nestabilní tektonické linie a vyhnout se zakládání v těchto místech. Stavební konstrukce by měla být volena z lehkých a poddajných materiálů. Nejvhodnějšímu technickému řešení budou předcházet další specializované práce, jež obsáhnou geofyzikální měření, jádrové vrty, včetně doprovodných laboratorních a terénních zkoušek, tak aby byly základové poměry co nejpřesněji vyhodnoceny a byla zajištěna přesná identifikace nestabilního prostředí.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |