Povinné pojištění realitních kanceláří a makléřů, lépe vymahatelná pravidla, nově definované přestupky a sankce. Tyto hlavní atributy přináší nový zákon o realitním zprostředkování, který nabyl účinnosti v těchto dnech. Realitní zprostředkování se tak stává vázanou živností. „Český realitní trh byl dlouhé roky pověstným zlatým Eldorádem. Realitního makléře mohl dělat v podstatě kdokoli, a proto jejich pomoc klientům nezřídka vypadala velmi bídně,“ říká generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
„Naše země se díky tomuto zákonu přiblížila podmínkám, které panují v ostatních zemích EU. Lidé dostávají větší míru jistoty, že jejich peníze, které vkládají do rukou realitkám, budou více chráněny. Pokud bychom se množstvím 15 tisíc evidovaných makléřů v ČR srovnávali třeba s Německem či Británií, tak by ČR vypadala jako nejlidnatější země Evropy s více než 100 miliony obyvatel. Pokud bychom nechali současný stav, pokračoval by stoupající počet soudních sporů, snižování důvěry zákazníků v český trh s realitami a nižší množství obchodů a daní, které se z těchto obchodů vybírají,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Hlavní změnou je zařazení činnosti realitního zprostředkování do vázaných živností. To znamená, že provozování je podmíněno potřebnou kvalifikací. Makléři musí mít odborné vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné či středoškolské kombinované s povinnou tříletou praxí. Stejnou váhu bude mít získání osvědčení na základě složení státem certifikované zkoušky nebo specializovaný kurz MBA v kombinaci s rokem praxe. „To by mohlo odradit všechny nárazové makléře, kteří nemovitosti prodávají jako vedlejšák a příjemný přivýdělek, čemuž ale bohužel odpovídá i nízká úroveň jejich služeb,“ míní Korec.
Novinkou, která by měla posílit jistotu a důvěru klientů, je povinné pojištění odpovědnosti realitních zprostředkovatelů za způsobenou újmu, nebo stanovení písemné formy pro smlouvu o realitním zprostředkování, jejích povinných náležitostí a její maximální výpovědní doby. Dále zákon stanoví povinnost dokládat klientovi písemnosti jako doklad o pojištění, výpis z veřejného seznamu či upravuje výplatu provize makléři.
„Zákonná povinnost makléře zřídit si pojištění profesní odpovědnosti na minimálně 1,75 milionu korun přináší každému klientovi jistotu, že v případě chyby makléře dostane alespoň část svých peněz zpátky. To, že budou peníze klienta v bezpečí po celou dobu transakce, umožní další novinka. Kupní cenu sice budou i nadále moci uschovávat přímo realitní kanceláře, ale pouze na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech oddělených od provozních účtů. I tato úschova bude podléhat povinnému pojištění,“ líčí Korec.
Zákon přináší také harmonizaci podmínek s evropskou směrnicí týkající se praní špinavých peněz a financování terorismu a některé další úpravy obvyklé v členských zemích EU. V důsledku toho lze očekávat zvýšení konkurenceschopnosti českých realitních zprostředkovatelů vůči zavedeným zahraničním firmám.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |