úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Obermeyer Helika se podílela na unikátní stavbě regionální centrály ČSOB v Hradci Králové

ČSOB Hradec Králové
11.01.2022  |  Administrátor

Jedna z nejmodernějších, a přitom nejzelenějších budov v Evropě vyrostla nedaleko kongresového centra Aldis na levém břehu Labe. Přední česká architektonická a projekční kancelář Obermeyer Helika zajišťovala pro skupinu ČSOB u tohoto projektu v období příprav i jeho realizace řadu klíčových činností. Od služeb stavebního manažera, přes podporu projektového řízení včetně kontroly kvality a nákladů, technický dozor investora, až po LEED Commissioning.

„Naše činnost na této budově začala již před 6 lety, kdy jsme se podíleli na vyhodnocení návrhů architektonické soutěže. Poté jsme s investorem a generálním projektantem spolupracovali na vypracování a projednání dokumentace pro vydání územního rozhodnutí, stavebních povolení a dokumentace pro provedení stavby,“ hovoří o zahájení projektu Miloš Šerák, stavební manažer z Obermeyer Helika.

Investorovi jsme doporučili rozdělit přípravu na dvě fáze. V první fázi bylo provedeno zajištění a výkop stavební jámy, základové konstrukce a energetické vrty včetně jejich vystrojení a horizontálních rozvodů. V druhé fázi pak proběhla výstavba objektu, komunikací a sadových úprav. Oproti původnímu harmonogramu se tímto rozdělením podařilo ušetřit téměř 8 měsíců a investor měl dostatek času na výběr generálního dodavatele 2. etapy.

Práce v 1. etapě byly velmi náročné, komplikovala je mimo jiné i přítomnost artézské vody. Budova HHQ je založena v hloubce 4,5 m pod úrovní Labe a jako jedna z mála staveb v Hradci Králové má dva suterény. Jako zdroj energie pro vytápění a chlazení slouží 107 energetických vrtů hlubokých až 200 metrů. Vytápění a chlazení je zajištěno tzv. tepelnou aktivací betonového jádra, kdy jsou rozvody tepla/chladu umístěny přímo do konstrukcí železobetonových stropů a tvoří vlastně velkoplošné sálavé panely, které respektují dispozici objektu. Objekt tak není s výjimkou elektrické energie napojen na žádný další zdroj energie a využívá k vytápění i chlazení výhradně energii z přírodních zdrojů a samozřejmě i z rekuperace ze systémů VZT. Systém MaR budovy řídí automatické otvírání části oken v závislosti na předpokládaný vývoj teplot a tím dosahuje optimalizaci využití přirozeného ochlazování interiéru budovy bez využití dalších zdrojů/nuceného chlazení. I pomocí těchto systémů je zajištěn mimořádně úsporný provoz.

Budova HHQ má 5 nadzemních podlaží a 2 podzemní podlaží, která slouží jako parkovací, provozní a technické prostory. Je zde připraveno zázemí s 300 parkovacími místy včetně 10 míst s dobíjecími stanicemi pro elektromobily. Při realizaci byla – jako jedna z prvních na světě použita technologie „grafických betonů“. Na speciální fólii se otisknou grafikem navržené motivy a ty se opatří zpomalovačem tuhnutí betonu a vloží do bednění. Po přesně určené době se motiv vymyje a na betonu zůstane výrazný vzor. Tento, na každém sloupu jedinečný vzor, je aplikován vždy na severní straně, což usnadní orientaci v budově, jejíž půdorys je velmi symetrický.

Nová regionální centrála ČSOB poskytuje nejmodernější pracovní prostředí. Budova pojme 1 000 zaměstnanců, kteří mají k dispozici nejen flexibilní pracovní prostory, ale také jídelnu a tělocvičnu. Relaxovat mohou na střešní terase, která zároveň slouží k retenci dešťových vod a zlepšování mikroklimatu. Nová budova splňuje nejpřísnější ekologické standardy a vyznačuje se mimořádnou ohleduplností k životnímu prostředí. Díky tomu aspiruje i na získání certifikace na úrovni LEED Platinum.

„Je to jedinečná stavba, jednoznačně na úrovni 21. století. Její realizace byla možná jen díky osvícenému a vysoce profesionálnímu přístupu investora, který přesně věděl, co je jeho cílem,“ uzavírá Jiří Fousek, generální ředitel společnosti Obermeyer Helika.

 
 
ČSOB Hradec Králové - celkový
 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« leden 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.