úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Ostrava zrekonstruuje obytný mrakodrap za 390 mil. Kč podle návrhu E. Jiřičné

03.02.2021  |  Eduard Železný Aktualizováno: 02.02.2021

Renomované studio AI – Design světoznámé architektky Evy Jiřičné a Petra Vágnera dokončilo komplexní návrh rekonstrukce mrakodrapu v Ostrčilově ulici v Ostravě. Přestavba má přijít na 390 milionů korun včetně parkovacího objektu, město nyní hledá soukromého investora. V letech 2021 až 2022 má být zpracována projektová dokumentace, rekonstrukce objektu by mohla začít v roce 2023.

Projekt nabízí atraktivní bydlení v centru města i kavárnu s vyhlídkou v nejvyšším patře budovy. „Prvním a stěžejním úkolem bylo prověření dlouho zpochybňovaných technických aspektů, statiky, požární bezpečnosti, výšky pater. Návrh vycházel z těchto zjištění, a nakonec přináší nový atraktivní a funkční dům se silným příběhem,“ říká ostravský primátor Tomáš Macura.

Mrakodrap je nezbytné odstrojit na pouhý skelet, demontovat závadné azbestové panely a přistavět nové komunikační jádro – subtilní tubus se schodištěm a výtahy, aby dům v budoucnu splňoval požární normy. Původně 22patrový objekt bude díky tomuto řešení možné zvýšit o jedno patro, ve kterém by byla kavárna s terasou a vyhlídkou.

Většinu objektu tvoří 76 nově navržených bytů velikostí od 1+kk po exkluzivní mezonetové byty v horních patrech. Aby byty i při nízké světlé výšce podlaží působily prostorně a vzdušně, počítá návrh s celoprosklenými okny a rozšířením o balkóny se zelení. Parter budovy bude možné využít pro komerční prostory o celkové rozloze 135 m2, dále tam bude recepce a lobby. Objekt bude nově bezbariérový, přirozeně napojený na okolní terén.

„Po celém světě najdeme poválečné budovy postavené s nejlepším úmyslem a nejlepší dosažitelnou technologií pro potřeby své doby. Mnohé z nich ukončily svou užitečnou roli, a ačkoli jejich konstrukčně stavební stav je pořád v akceptovatelném stavu, podmínky na bydlení a kvalita vnějších fasád neodpovídají dnešním požadavkům. Naším úkolem bylo studovat potenciál existujícího bloku jako pokračování původní ideje - bydlení ve výškových budovách s ohledem na dnešní požadavky na kvalitu, existující regulace, ekologii a životní prostředí,“ uvedla Jiřičná.

S navrženým řešením souhlasili hasiči i spolupracující statici, z jejichž pohledu je stav budovy dobrý. Aby se přesto vyloučily všechny pochybnosti, probíhá aktuálně monitoring kmitání a deformací, jehož výsledky budou využity pro další přípravu projektu. S ohledem na situaci v území a vysoký počet nových bytů návrh počítá také se stavbou parkovacího domu s kapacitou 130 až 170 parkovacích míst. Sloužit bude stávajícím obyvatelům i budoucím novým nájemníkům. Umístění parkovacího objektu je prozatím řešeno ve více variantách, buď nahradí stávající parkoviště, nebo současnou kotelnu.

Návrh rekonstrukce budovy byl 20. ledna představen odborné veřejnosti. Debata se soustředila především na kontext lokality a původní hodnoty objektu. „Změna tváře takto významné ostravské dominanty je citlivá věc, nehledě na to, že je v kontextu dalších budov a sídliště Jindřiška. V diskusi padlo mnoho názorů, především právě kvůli výrazné změně architektury budovy, a jde samozřejmě o naprosto relevantní připomínky. Je však nutno brát v úvahu i to, že nový vzhled do velké míry vychází z navržených funkčních a technických řešení, díky kterým lze tuto budovu o její stávající výšce zachránit,“ doplnil ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) Ondřej Vysloužil. Veřejnosti byl návrh představen on-line přenosem 1. února.

„Stále se může objevovat názor, že zdemolovat mrakodrap a postavit na jeho místě nový dům, by bylo rozumnější. Důvodů, proč tuto cestu nepreferujeme, je několik. Lokální důvod je, že by se nám už pravděpodobně nepodařilo na daném místě postavit 23patrový objekt. Tím globálním je, že obnova nefunkčních budov je důležitým úkolem udržitelného stavění. Udržitelnost nejsou jen zelené střechy, je to také využití energie a materiálů budovy, která vznikla před desítkami let. Náklady na rekonstrukci přitom odpovídají nákladům obdobných bytových projektů, které v Ostravě realizujeme," uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Ostravský mrakodrap v Ostrčilově ulici je už od roku 2013 kvůli technickým problémům prázdný. Ač je ve špatném technickém stavu a jeho rekonstrukce bude náročná, rozhodlo vedení města objekt nebourat, aby se zachovala jedna z unikátních dominant města vysoká 64 metrů. Vyšší jsou pouze věž Nové radnice a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích vybudovaný z vysoké pece.

Objekt byl postaven podle návrhu Jana Slezáka v tzv. pozdním internacionálním stylu v letech 1965 až 1968 jako součást sídliště Jindřiška jako tzn. experimentální projekt. Původně byl zamýšlen jako obytný dům, k tomuto účelu se však využíval jen pár let právě z důvodu technických problémů, v 70. letech minulého století se přestavěl na kancelářský objekt. Má téměř čtvercový půdorys a plně prosklený parter.

Architektka Eva Jiřičná založila v Londýně, kde žije, v roce 1984 vlastní ateliér Eva Jiricna Architects Limited. Od roku 1999 má spolu s architektem Petrem Vágnerem v Praze ateliér AI – DESIGN. Oba ateliéry poskytují komplexní služby, včetně návrhů nových veřejných i soukromých budov a veřejných prostor, mostů, rekonstrukcí a kompletních návrhů interiérů.

Jiřičná je autorkou architektonických návrhů Kongresového centra Zlín, Univerzitního centra Zlín, Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Bytového domu Sněžka, Hotelu Josef v Praze, ve Velké Británii navrhla AMEC Headquarters, vstup a recepci Victoria & Albert musea, obytné budovy, maloobchodní budovy, interiéry anebo mosty v Londýně a Kentu. Získala řadu ocenění včetně Řádu britského impéria za design. Uvedena byla do Americké síně slávy. Je nositelkou čestných doktorátů a profesur na několika univerzitách. V roce 2003 byla zvolena předsedkyní Architectural Association v Londýně.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« březen 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce