úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Pět „chytrých“ měst bude testovat 5G technologie, zlepší bezpečnost i kulturu

13.12.2019  |  Petr Bayer

Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace. Zvítězily v soutěži, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). Lidé během příštích dvou let dostanou od města vybrané služby postavené na chytrých sítích 5. generace. Díky nim se zvýší bezpečnost či bude dostupnější kultura.

„Vítězná města v rámci podpory regionů obdrží služby v hodnotě více než 2 miliony korun, půjde o metodickou, personální i marketingovou podporu. Věřím, že pilotní testování přinese viditelné výsledky,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Do soutěže se přihlásilo téměř šest desítek samospráv. Vítězové by se mohli stát vzorem pro ostatní obce, jak je možné lidem s využitím nejmodernějších technologií usnadnit a zlepšit život,“ dodává vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

V Bílině na bázi 5G technologií chtějí zprovoznit městský kamerový systém a zvýšit tak bezpečnost obyvatel. Přenosové kapacity 5G sítí mají obci pomoct snížit současnou přetíženost datových přenosů. V Jeseníku plánují „streamovat“ prestižní sportovní závody a rovněž modernizovat stálou expozici Vlastivědného muzea, aby návštěvníky interaktivně vtáhla do děje. Chybět by nemělo ani holografické ztvárnění Vincenze Priessnitze, ss kterým by si hosté mohli díky umělé inteligenci popovídat včetně toho, že by jim případně určil lékařskou diagnózu.

Karlovým Varům mají 5G technologie umožnit vyvinout speciálního digitálního průvodce, který má podpořit cestovní ruch a těm, kdo ho využijí, poskytnout o digitálních modelech budov a celém území podrobné informace. Ve městě už existují „chytré“ zastávky a moderní dispečink pro MHD, který umožní systém dopravy lépe řídit. Záměrem Karlových Varů je také, aby lidé mohli jednorázové jízdné v MHD platit přímo ve vozech bezkontaktně.

Řadu chytrých projektů rovněž připravují v Plzni. V rámci vítězného návrhu budou testovat řízení bezpilotních letadel, tedy mj. autonomní lety, VLOS, BVLOS, a to v reálném čase. Prověřovat se bude komunikace, přenos dat atd. Jde o oblast zařazenou mezi TOP 10 příležitostí, jak 5G sítě využít. V Ústí nad Labem chtějí vytvořit regionální datovou platformu PORTABO. Má sdružovat všechny oborové domény a informace týkající se projektu postavenému na 5G aplikacích, který spočívá v testování autonomních dopravních prostředků. Realizuje se na 27 kilometrů dlouhém okruhu ve městě, tzv. U Smart Zone. Všechny uvedené 5G projekty se mají uskutečnit během následujících dvou let s pomocí projektu financovaného z Operačního programu technická pomoc, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

5G sítě znamenají pátou generaci bezdrátové telekomunikace. Jde o sítě, které překonávají současný 4G standard. Jsou výkonnější, rychlejší a úspornější. V praxi to znamená přenos většího množství mobilních dat za kratší dobu. 5G technologie efektivně využívají na mnoha místech v celém světě, například v Itálii. Ve městě Aquila na nich mají postavené sensory, které umí předvídat zemětřesení. Pro občany jde o klíčovou službu, oblast se totiž s tímto jevem potýkala už mnohokrát. Zemětřesení o síle 6,3 Richterovy škály v dubnu 2009 si vyžádalo až 298 lidských životů, dalších víc než 1000 lidí bylo zraněno. Dnes umí zemětřesení díky 5G technologiím předvídat a praktické zkušenosti předávají dál.

Města, která vyhrála soutěž 5G, mj. získají experimentální rádiové kmitočty zadarmo (snížený poplatek za experimentální frekvenci bude platit smluvní operátor), podporu na posílení pracovního týmu, odborné konzultace, budou jim uhrazeny náklady na analytické a další související aktivity a také právo používat označení Smart 5G město.

Další články k tématům 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.