úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Poptávka po bytech v ČR letos převýší nabídku developerů

22.03.2016  |  Petr Bayer

V roce 2016 poroste podle ředitelů developerských společností nabídka i poptávka po nových bytech, rozdíly však budou v příslušných lokalitách. Za nejvyšší prioritu označují přípravu nových a dokončení rozpracovaných projektů. Nejméně důležitý je pro ně naopak výběr partnera pro podnikání a rozšíření předmětu jejich činnosti. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q1/2016 CEEC Research a KPMG Česká republika.

Zvýšenou poptávku po bytech v roce 2016 developeři uspokojit nezvládnou, přestože postaví v letošním roce více bytů. Jak potvrdili čtyři z pěti ředitelů developerských společností, v Praze poroste nabídka v průměru o 3,5 %. V ostatních českých městech by měl objem vystavěných nemovitostí vzrůst o 2,4 %. Zvýšení poptávky po rezidenčních nemovitostech v Praze o 5,6 % predikuje 87 % developerů. Na zbytku území ČR se podle poloviny firem poptávka zvýší o 2,9 %.

„Pro letošní rok předpokládám postupné vyrovnávání nabídky nových bytů v developerských projektech s poptávkou. Celkové prodeje na pražském trhu lze očekávat srovnatelné s rokem 2015,“ komentuje předseda představenstva Metrostav Development Jiří Procházka. „Ve vývoji nabídky developerů je Brno specifickou oblastí, kterou trápí zejména nedostatky v územním plánu. Volných zastavitelných parcel zejména v dostupnosti centra města ubývá a zastaralý územní plán s novými plochami nepočítá. Nabídka nových bytů by tak brzy mohla narazit právě na limity územního plánu, což by se odrazilo i v rostoucích cenách,“ dodává František Šudřich z Trikaya Czech Republic.

V delším časovém horizontu se budou výše uvedené rozdíly snižovat. V roce 2017 se v hlavním městě očekává růst nabídky rezidenčních nemovitostí o 2,8 %, přičemž poptávka vzroste o 3,6 %. V ostatních českých městech bude nárůst v obou případech nižší, a to o 2,4 resp. 2,6 %. „V letošním roce poroste poptávka rychleji než nabídka. Klienti budou motivováni k nákupu nemovitostí na bydlení nebo investici především velmi nízkými sazbami hypoték a jen pozvolna se zvyšujícími tržními cenami. Ve společnosti navíc stále přetrvává pozitivní nálada, kterou vyvolal ekonomický růst. Nestabilní právní prostředí však zpomaluje přípravu nabídky, která proto zaostává za poptávkou. Faktem je, že příprava staveb trvá v Praze dvakrát delší dobu než ve Varšavě,“ vysvětluje výkonný ředitel JRD Martin Svoboda.

„Příprava nových projektů je skutečně zásadním úkolem pro letošní rok, tento proces nicméně naráží v poslední době na mnohá úskalí. V období podnikatelské nejistoty, jaké bohužel převládá dnes, je obtížnější cokoliv plánovat. Není náhodou, že počet dostupných bytů, které jsou na pražském trhu, meziročně klesl o 14 procent. Velký podíl na tom má i prodlužování schvalování nových projektů ze strany úřadů,“ upozorňuje ředitel developerské společnosti Trigema Marcel Soural. Díky rostoucí poptávce v letošním roce stoupnou také marže developerských společností. Shoduje se na tom polovina ředitelů, přičemž druhá polovina predikuje zachování marží na současných hodnotách. Pro rok 2017 se 69 % kloní spíše ke stagnaci marží, zatímco jejich pokračující růst předpokládá 31 %.

Na stupnici od nuly do deseti, kde desítka vyjadřuje maximální prioritu, přiřadili ředitelé firem přípravě nových projektů v průměru hodnotu 9,4. Velkou důležitost také přikládají dokončení rozpracovaných projektů (8,6 z 10) a s větším odstupem pak ještě zvýšení efektivity své práce (6,1 z 10). Naopak za nejméně důležité označují v současné době hledání a výběr partnera pro podnikání (2,9 z 10) a rozšíření předmětu své činnosti (4,0 bodu z 10).

„Rostoucí poptávka zvyšuje počet kupujících, kteří hledají vysoký standard bydlení. Nejde o estetické provedení bytů a domů, ale zejména použité materiály, které zvyšují funkční parametry bytů. Mohu potvrdit neustále rostoucí poptávku po nových a inovativních řešeních snižujících hluk mezi byty, tj. zajišťujících zvukovou neprostupnost konstrukcí,“ doplňuje Tomáš Rosák, generální delegát Saint-Gobain.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.11.2019 Energetické Oskary vyhlášeny, Skypaper ocenil aktivní dům

V pražské Betlémské kapli byly slavnostně předány tituly a další ocenění v již 17. ročníku celostátní soutěže Český…

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.