Poptávka po průmyslových nemovitostech se letos v Praze zvýší o 4,9 %, v regionech o 4,3 %. Nabídka v roce 2019 ještě mírně poroste, v dlouhodobém horizontu se očekává stagnace a v Praze dokonce 1% pokles. Nabídku nejvíce limituje doba získání stavebních povolení, poptávku táhne kupředu pozitivní ekonomický vývoj. V příštích letech budou podle ředitelů developerských firem dominovat logistické stavby nad průmyslovými. V nových projektech se nejvíce promítá nižší energetická a provozní náročnost. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2018 CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.
Na území Prahy se poptávka v roce 2020 zvedne o dalších 4,2 %, v regionech opět o 4,3 %. „Česká ekonomika roste, na poptávku má vliv především vývoj průmyslu a maloobchodu – hlavním tahounem poptávky po průmyslovém developmentu je e-commerce. Podle údajů ČSÚ tržby internetových a zásilkových obchodů zaznamenaly meziroční nárůst o 25 % během prvních tří čtvrtletí loni. Předběžné odhady tržeb o Vánocích jsou významně nad loňskou hodnotou. To ilustruje, že poptávka po průmyslové výstavbě ze strany internetových obchodníků by měla nadále růst,“ líčí ředitel KPMG ČR Pavel Dolák.
I přes stabilní růst poptávky se bude nabídka nových průmyslových nemovitostí dále snižovat. Zatímco developerské společnosti letos nabídnou o 2,2 % více prostor v regionech a o 1,6 % v Praze, rok 2020 již v regionech přinese kladnou stagnaci 0,9 % nabídky a v hlavním městě dokonce pokles o 1,0 %. „V Praze a okolí jsou možnosti nabídky již do značné míry vyčerpány a nestačí pokrývat poptávku. To platí jak pro novou výstavbu, tak existující průmyslové nemovitosti,“ říká manažer SEGRO CR David Plzák. „Vzhledem k očekávánému vývoji a predikci zpomalení hospodářského růstu očekávám mírnou stagnaci v roce 2019,“ dodává ředitel Leis Viliam Záthurecký.
Kritickou brzdou nabídky je přitom podle ředitelů příliš dlouhá doba získání souhlasu dotčených orgánů společně s dobou získání stavebního povolení. Významně nabídku také negativně ovlivňuje špatná dostupnost stavebních ploch a aktuální stav legislativy Pozitivní vliv má naopak silná poptávka firem.
Větší dynamiku v příštích letech bude mít podle developerů oblast logistických staveb (71 %) oproti průmyslovým (29 %). Do nových průmyslových projektů se nyní promítá zejména nižší energetická a provozní náročnost. Lepší akustické vlastnosti, případně celková ekologičnost stavby, jsou zohledňovány jen částečně. „To vyplývá z požadavků klientely, která se začíná zaměřovat více na sofistikovanější aktivity, u nichž jsou kladeny vyšší požadavky na technologickou vybavenost průmyslových nemovitostí, jejich procesní části apod.,“ vysvětluje Jan Lidral z Takenaka Europe.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |