Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Poptávka po továrnách na vzestupu, zájem o kanceláře zejména v Praze

08.06.2016  |  Petr Bayer

Průmysloví developeři budou v roce 2016 aktivnější jak v oblasti hlavního města, tak regionech. Nabídka hal stoupne v průměru o 4,1 % v celé ČR. Rostoucí nabídku v roce 2016 v mimopražských regionech potvrdili všichni ředitelé developerských společností, v Praze předkládá růst nabídky 89 %. Stejný vývoj (růst o 4,1 %) očekávají zástupci developerských firem také v roce 2017. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q2/2016 CEEC Research.

Zatímco v roce 2016 očekávají developeři růst poptávky o 4,1 % v krajích a 4,9 % v Praze, v roce 2017 projeví zájem o průmyslové nemovitosti v mimopražských regionech o 4,9 % více zákazníků. Region hlavního města bude ještě atraktivnější a zákazníci budou potřebovat koupit o 6,4 % více prostor než v roce 2016. Poptávka po nemovitostech je přitom tažena především přílivem nových firem ze zahraničí. Druhým nejčastějším důvodem je zájem stávajících společností o další/větší prostory.

„Poptávku po průmyslových prostorech budou v následujících měsících táhnout zejména operátoři internetových obchodů, maloobchodní řetězce a automobilový průmysl. Procento nepronajatých prostor se dále snižuje, výstavba nových prostor bude na srovnatelné a pravděpodobně o něco málo vyšší úrovni než v roce 2015, “ líčí obchodní ředitel CTP Invest Jaroslav Kaizr. „ČR dál těží ze své polohy a exportně zaměřeného průmyslu. V regionu jí dokáže výrazně konkurovat pouze Polsko. Zájem investorů o Česko by mohly v budoucnu omezit nedostatek pracovní síly a časté změny a komplikovanost legislativního prostředí,“ doplňuje partner KPMG Česká republika Pavel Kliment.

Na tento avizovaný vývoj zareagují také ceny průmyslových nemovitostí, které porostou vzhledem ke zvýšenému zájmu zákazníků o pronájem či koupi. V roce 2016 dojde k růstu cen průmyslových nemovitostí v průměru o 3,3 %. V příštím roce se očekává zdražení ještě o půl procentního bodu větší (3,8 %).

Odlišná je situace developerů věnujících se výstavbě kancelářských budov, kteří letos nabídnou zákazníkům menší množství nových prostor než loni. V mimopražských regionech klesne nabídka o 1,0 %, zatímco v hlavním městě by měl být propad 5,1 %. „Sektoru to ale pomůže, rostoucí poptávka způsobí pokles nevytíženosti budov a už v příštím roce by se mohly mírně zvýšit i ceny nájmů. Pro rok 2017 se již opět očekává růst nabídky a zvýšený příliv nových kanceláří na trh,“ uvádí ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Během příštího roku v Praze připraví developeři o 4,4 % m2 podlahových ploch více, zatímco ve zbylých regionech Česka stoupne nabídka v průměru o 1,5 %. „Rok 2017 a 2018 má přinést více dostavěných projektů, ale zlepšující se ekonomická situace otevírá dveře dalším společnostem plánujícím expanzi,“ míní generální ředitel Crestylu Omar Koleilat.

Poptávka po kancelářích bude v roce 2016 podle ředitelů developerských firem spíše stagnovat, v Praze by měla mírně růst o 1,5 %. Mírné oživení na trhu s kancelářskými prostory očekávají developeři až v roce 2017, kdy v hlavním městě stoupne poptávka v průměru o 4,0 % a v regionech o 0,5 %. Nové kancelářské prostory shánějí nejčastěji stávající firmy (37 %), které se buď rozšiřují, nebo hledají vhodnější prostory. Více než třetinu poptávek tvoří renegociace . Mezi nové hlavní zákazníky developerů přitom nepatří čerstvě založené firmy z Česka. „Většina poptávky obvykle přichází od stávajících nájemníků kanceláří, kteří se již na trhu etablovali, nicméně, i tito zákazníci si zřizují nové aktivity (centra sdílených služeb, centra výzkumu a vývoje), což vytváří dodatečnou poptávku,“ poznamenává vedoucí výzkumu Passerinvest Group Tero Loukonen.

Čtvrtina developerů v poslední době zaznamenala pokles ploch pronajatých kanceláří z důvodu přechodu některých firem na desk sharing nebo home office. V prvním čtvrtletí roku 2016 přitom evidovali developeři jen necelou polovinu reálných poptávek po kancelářích. Zbývající zákazníci spíše zjišťovali situaci na trhu. Jen tři z deseti ředitelů developerských firem si myslí, že dojde ke snižování počtu nebo spojování firem, které se kancelářskému developmentu věnují a kanceláře nabízejí. Zdražovat v letošním roce plánuje 18 % developerů zabývajících se výstavbou kanceláří. Osm z deseti ředitelů potvrdilo zachování stávajících cen. V příštím roce naopak plánuje navýšit ceny 45 % firem.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.06.2019 Soutěž Česká dopravní stavba vyhlásila vítěze, Skypaper v porotě a udělil cenu

Tituly 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 získaly Modernizace trati…

06.05.2019 Průzkum Skypaper: Růst letos čeká téměř polovina stavebních firem

Stavební firmy zvyšují svůj optimismus a růst v letošním roce očekává 46,5 procenta z nich, oproti 44,6 % v roce…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce prospělo českému stavebnictví?

kvalitnější legislativa
 
více veřejných zakázek
 
omezení korupce
 
zlepšení odborného školství
 
zodpovědnější úředníci
 
jiné (můžete nám napsat co)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« září 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce