úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Praha patří pro investory do 20 nejatraktivnějších měst Evropy, vede Lisabon

13.06.2019  |  Petr Bayer

Praha se z pohledu velkých investorů do nemovitostí přiblížila úrovni vyspělých západoevropských velkoměst – ceny nemovitostí jsou vysoké a výnosy nízké. Podle průzkumu Emerging Trends in Real Estate: Europe 2019 poradenské společnosti PwC se investoři na realitním trhu zaměří primárně na hledání bezpečných investic, které budou generovat stabilní příjem. Kromě dlouhodobé udržitelnosti je stále větší důraz kladen na environmentální aspekt a společenskou hodnotu. Vzhledem k tomu, že některé z hlavních evropských realitních trhů jsou považovány za přehřáté, pozornost se přesouvá na menší dynamická města.

Evropskou jedničkou podle průzkumu je Lisabon, Praze patří 17. pozice a za sebou nechala řadu evropských měst, jako například Curych, Stockholm nebo Milán a v regionu střední a východní Evropy je nejlépe hodnoceným městem. V uplynulých letech prošlo vnímání Prahy zřetelnou transformací a status české metropole jako „rozvojového trhu“ se postupně vytratil. „Investoři začínají přemýšlet o Praze ne příliš odlišně od západoevropských trhů. Ceny nemovitostí sice dosahují téměř svého maxima, ale zároveň je tu mnoho atraktivních příležitostí pro akvizice,“ říká poradce pro trh z nemovitostmi PwC Richard Jones.

Středoevropští investoři popisují Prahu jako „solidní, významný trh“, nejvyšší výnosy z pronájmu maloobchodních prostor dosahují 3,5 %, zatímco výnosy za kancelářské prostory se ustálily na 5 % a méně. Stabilitu trhu potvrzují i makroekonomické indikátory. I přes zpomalení se očekává, že růst české ekonomiky bude v roce 2019 dosahovat hodnoty kolem 2,5 % a míra nezaměstnanosti v ČR je podle údajů Eurostatu 1,9 %, a je tedy nejnižší v celé EU.

Z hlediska perspektivních investičních a developerských příležitostí vítězný Lisabon oproti loňskému roku poskočil o 10 míst. Atraktivitu Lisabonu si respondenti spojují především s kvalitou života a pozitivním vedením města. Portugalská ekonomika zdravě roste a hlavní město je mezinárodní destinací pro firemní klientelu, investory i turisty. Není překvapením, že v popředí stále figurují německá města.

V souladu s trendem několika posledních let je pro investory prvořadým zájmem dostupnost vhodných aktiv, jak uvádí více než dvě třetiny respondentů. Téměř polovina respondentů průzkumu očekává, že dostupnost vhodných aktiv se v příštích pěti letech zhorší. To je hlavním důsledkem trvalé přitažlivosti evropských nemovitostí v celosvětovém kontextu. Vzhledem k nízkým výnosům jsou však investoři nuceni hledat nové způsoby zhodnocení kapitálu. Někteří se rozhodli přesunout do alternativních nebo specializovaných oblastí, jako je například ubytování pro studenty.  Jiní se zaměřili na nemovitosti s vysokou přidanou hodnotou, zvolili tzv. „build-to-core“ strategii nebo se pustili do developerských projektů. Z hlediska sektorů, které mají nejlepší potenciál pro investice a rozvoj, je podle 60 % respondentů určitá forma rezidenčního projektu.

Více než polovina respondentů průzkumu je znepokojena cenovou dostupností bydlení a situaci vnímá jako významné sociální téma roku 2019. Ve střednědobém horizontu bude dostupné bydlení pro evropský realitní trh jeden z největších problémů, protože bude určovat politickou agendu v celé Evropě. ČR v tomto ohledu není výjimkou, situace s dostupným bydlením je kritická v celém regionu. „Každé velké evropské město má stejný problém: nedostatek dostupného bydlení, nedostatek sociálního bydlení a péče o seniory,“ doplňuje Jones.

Téměř 60 % respondentů se domnívá, že průmysl směřuje k využití širšího spektra nefinančních metrik, které budou rozhodující pro stanovení hodnoty nemovitostí i realitních firem. Polovina oslovených expertů pak souhlasí s tím, že nefinanční metriky jsou stále důležitější při měření výnosů (nesouhlasí jen 18 %). Firmy tak reagují na potřeby zákazníků a obecnou změnu ve společnosti – ten, kdo se zaměřuje pouze na zisk, brzy ztratí konkurenceschopnost. Řada dotazovaných investorů se pokouší měřit environmentální, sociální a korporátní faktory. Tento způsob hodnocení je však zatím stále v začátcích, jelikož neexistují mezinárodně schválené standardy pro měření společenských dopadů investic.

Už téměř polovina respondentů se domnívá, že zdravý životní styl v souvislosti s realitním trhem bude mít v následujících pěti letech mírný dopad na strategie a celých 43 % je přesvědčeno, že dopad bude významný. Výsledky průzkumu ukázaly, že zdravý životní styl a spokojenost budou mít na realitní trh stejně významný vliv, jako dnes mají dlouhodobá udržitelnost a energetická účinnost. Nájemníci stále častěji očekávají i větší míru flexibility, aby mohli pružněji reagovat na potřeby svých zaměstnanců. To vyžaduje intenzivnější správu aktiv a investice. „Nákupy nemovitostí, kdy nový majitel 20 let nemusel dělat nic, jsou dávno pryč,“ dodává Jones.

 

 

2019

2018

1

Lisabon

Berlín

2

Berlín

= Kodaň

= Frankfurt

3

Dublin

 

4

Madrid

Mnichov

5

Frankfurt

Madrid

6

Amsterdam

Hamburk

7

Hamburk

Dublin

8

Helsinky

Stockholm

9

Vídeň

Luxemburg

10

Mnichov

Amsterdam

17

Praha

 

Průzkum zjišťoval informace od 885 respondentů z 22 evropských zemí.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.