Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek

Pražané potřebují na nový byt už 15,5 ročních platů, nejvíce ve střední Evropě

16.06.2025
Petr Bayer

Kvůli prohlubujícímu se nedostatku bytů se opět zhoršila dostupnost bydlení v Praze. Nyní je potřeba na koupi průměrného nového bytu o velikosti 70 čtverečních metrů 15,5 ročních hrubých mezd. To je zhruba o jednu roční mzdu více než před půl rokem, a dokonce o 5 ročních mezd více než v roce 2015. Praha tak i nadále zůstává metropolí s nejhorší dostupností bydlení ve střední Evropě, lepší situace je například i v Bratislavě. Uvádí to CG Index. Průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli je 63 106 Kč, cena průměrného nového 70metrového bytu v Praze 11.756.291 Kč.

Investoři v Praze nyní připravují téměř 150 tisíc nových bytů. Pomalé povolování staveb ale brzdí jejich uvádění na trh. Pražský rezidenční trh přitom zaznamenal rekordní zájem kupujících. V 1. čtvrtletí letošního roku se prodalo kolem 2550 nových bytů, tedy téměř o dvě třetiny více než ve stejném období loni. Zároveň se jedná o prodejně nejúspěšnější 1. čtvrtletí za posledních více než 15 let. Nabídka nových bytů zde ale jen od začátku roku klesla o 6 % a zůstává zcela nedostatečná. Důsledkem převisu poptávky nad nabídkou je meziroční růst cen nových bytů v Praze o 10 %, což je nejvíc ze všech okolních metropolí.

Průměrně je v Praze každý rok povoleno pouze kolem 6 tisíc nových bytů, reálnou potřebou metropole je ale podle analýz IPR Praha každoročně postavit minimálně 10 000 nových bytů. Jen za posledních 20 let tak narostl bytový deficit v hlavním městě o téměř 100 tisíc bytů. „Zrychlit povolování je nezbytné, není to ale jediný nutný krok. Je potřeba také zrychlit a zpružnit územní plánování, aby bylo vůbec kde stavět. Například na Žižkově se teď schválila změna územního plánu, a tím se odblokovala výstavba několika tisíc bytů. Trvalo to ale přes 16 let. A nutným krokem je také zmírnění neskutečné přeregulovanosti stavebnictví, která dusí a zdražuje bytovou výstavbu,“ říká šéf Central Group.Dušan Kunovský.

Rychlejší povolování staveb a fungující stavebnictví je přitom v eminentním zájmu státu. Aktuálně připravované projekty v Praze by mohly poskytnout bydlení pro zhruba 300 tisíc lidí a představují i obrovský ekonomický potenciál. Stavebnictví je totiž jedním z nejdůležitějších odvětví s obrovským multiplikačním efektem. Výstavba by tak do ekonomiky přinesla stovky miliard korun a jen na DPH by stát z těchto bytů mohl získat téměř 190 miliard korun. A další desítky miliard by šly městu na kontribucích. „Tratí úplně všichni. Veřejné rozpočty, byznys i kupující, pro které jsou kvůli zbytečným průtahům byty minimálně o 15 % dražší,“ dodává Kunovský.

Další články k tématu