úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Pražská Galerie Harfa se zařadila za Dubaj a Singapur

03.02.2016  |  Petr Bayer

Nákupní centrum Galerie Harfa v Praze - Vysočanech, které je již 5 let v provozu, nyní získalo „zelenou“ certifikaci LEED Gold. Na celém světě je pouze 24 nákupních center s certifikátem LEED pro stávající budovy a jenom dvě nákupní centra v Dubaji a Singapuru získala lepší hodnocení. Díky provedení certifikace dosáhla Galerie Harfa úsporu energie 6,1 %, snížila spotřebu vody a celkově zlepšila kvalitu vnitřního prostředí centra, oznamuje centrum, jehož majitelem je Lighthouse Group.

„Naše rozhodnutí zahájit aktivity vedoucí k úsporám v rámci certifikace LEED padlo před dvěma lety. Necílili jsme na konkrétní úroveň certifikátu, protože naše nákupní centrum bylo již několik let v provozu, a byli jsme si tak vědomi obtížnosti provedení, která je nesrovnatelně vyšší než u budov, které jsou tzv. na papíře. Navíc ve srovnání s administrativními budovami jsou nákupní centra v nevýhodě z hlediska úspor energií, a to v souvislosti s téměř nonstop otvírací dobou a velkým počtem návštěvníků, kteří každý den v centru nakupují nebo přicházejí za zábavou a odpočinkem. Velké pozitivum pro nás mj. představuje povinnost recertifikace každých 5 let, což nám buď umožní dosažené úspory udržet, nebo je vzhledem k novým technologiím ještě zvýšit,“ říká výkonný ředitel a partner Lighthouse Group Tamir Winterstein.

„Získat certifikát pro budovu, která již nějakou dobu stojí a nemá zcela nejnovější technologie, je náročné. Pokud se ale veškerá technická zařízení správně nastaví a zajistí se spolehlivé a bezchybné fungování systému měření a regulace, pak může budova fungovat dokonce lépe než nově postavený objekt i s certifikací. Navíc v tomto případě byla posuzována celá budova včetně prostoru nájemců, “ líčí Martin Scheuch, jednatel společnosti Sentient, která certifikaci zajišťovala. „Při velkém množství nájemců není mnohdy možné získat některé z hodnotících kreditů týkající se například průzkumu spokojenosti s kvalitou vnitřního prostředí nebo dojíždění do zaměstnání,“ dodává Pavel Srb, LEED AP.

Pro Galerii Harfa snížení energetické náročnosti znamenalo realizaci řady úsporných opatření v oblasti vzduchotechniky, vytápění a chlazení, na kterých spolupracovala společnost OPTIMAL Engineering. „Aby bylo dosaženo úspory energie, bylo třeba zajistit optimalizaci provozu vzduchotechnických jednotek pro společné prostory reflektující aktuální obsazenost nákupního centra, doplnění plynulé regulace výkonů vzduchotechnických zařízení pro obchodní jednotky podle průběhu obsazenosti, doplnění plynové regulace oběhových čerpadel pro okruh chladících věží a optimalizaci provozu výměníkové stanice a omezení výkyvů spotřeby tepla,“ popisuje Jiří Kubias, Design Director. Součinnost museli poskytnout nejen nájemci a zaměstnanci centra, ale i externí dodavatelé, jako jsou například firmy na odvoz odpadu, zahradníci a uklízecí firmy.

Dosažení úspory znamená nejenom menší zatížení životního prostředí, ale benefit přináší i pro nájemce a zákazníky centra. Nájemci mohou díky nižším nákladům na své obchodní jednotky věnovat více finančních prostředků na zvýšení počtu personálu, zdokonalení interiéru obchodu nebo speciálním cenovým akcím. Certifikace zohlednila v rámci oblasti inovací také speciální prostory a služby, jako jsou rozhlehlá zahrada na terase, zajištění hlídání dětí a řadu sportovních či vzdělávacích aktivit, které Galerie Harfa nabízí svým návštěvníkům a zaměstnancům přilehlého administrativního centra.

Galerie Harfa s 49 000 m2 obchodních a zábavních ploch na třech podlažích byla otevřena v listopadu 2010. Zahrnuje 160 obchodů a 1600 míst k parkování. Střecha Galerie Harfa se od dubna 2011 pyšní DinoParkem. V zimních měsících je na střeše v provozu kluziště o rozměrech 20 x 30 metrů. V květnu 2015 byla v Galerii Harfa otevřena Síň slávy českého hokeje.  Developerem a investorem projektu je C&R Developments, člen Lighthouse Group. Ten v rámci Galerie Harfa dokončil dvě desetipodlažní věže s 20 500 m2 kancelářských ploch, nyní plně obsazené. V následujících letech se multifunkční komplex rozšíří o další kanceláře a hotel s kongresovým centrem. Developer a investor projektu se tak podílí na revitalizaci území bývalého ČKD a budování Nových Vysočan.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

01.11.2019 Skypaper opět v porotě soutěže ČEEP a udělí cenu za celospolečenský přinos

Zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie je cílem celostátní soutěže Český energetický a ekologický…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.