Finanční ztráty ze současné krize již zaznamenalo 56 % dotázaných projektových společností a 82 % stavebních společností. U projektantů mohou snížit hospodářský výsledek v průměru až o 19 %, stavbaři predikují snížení až o 26 %. Vyplývá to z analýzy Ekonomické dopady COVID-19 CEEC Research.
„Zakázky máme nasmlouvané na několik měsíců dopředu. Díky různým interním opatřením máme vyšší náklady na provoz, ale jak to ovlivní hospodářský výsledek, to si teď netroufám odhadnout. Záleží zejména na tom, jak dlouho bude restriktivní období trvat a v jaké kondici pak bude naše a světová ekonomika,“ říká jednatel TBG Metrostav Jakub Šimáček. „V tuto chvíli je předčasné odhadovat, jak finanční ztráty ovlivní letošní rok, ale dopady nepochybně pocítíme. Stavebnictví nereaguje na změny tak rychle jako jiný průmysl, a může se stát, že plný dopad na hospodářský výsledek pocítíme až v následujících obdobích,“ dodává ředitel Hochtief CZ Tomáš Koranda.
Většina projektových společností bude čerpat prostředky z rezerv (86 %), dvě pětiny plánují využít finanční zvýhodnění ze strany státu, k čerpání úvěru se přikloní pětina dotázaných. Většina stavebních společnosti bude čerpat pro krytí ztrát z vlastních rezerv (88 %), dvě třetiny využijí finanční zvýhodnění ze strany státu (64 %) a pětina úvěru (21 %).
Na podobné situace se do budoucna plánuje připravit 49 % dotázaných projektových společností a 62 % dotázaných stavebních společností. Projektanti plánují tvorbu větších rezerv (59 %) či vytvoření krizového plánu pro nečekané situace (52 %). Menší část se přikloní ke sjednání pojištění (15 %) nebo k jiným možnostem, jako je například snížení provozních nákladů (19 %). U stavebních společností bude v největší míře připraven krizový plán (72 %) a polovina firem plánuje tvořit i větší finanční rezervy (50 %). Téměř třetina plánuje sjednat pojištění (31 %).
Devět z deseti ředitelů projektových společností se setkalo se zrušením naplánovaných obchodních schůzek či s prodloužením lhůt realizace projektů v souvislosti s nižší činností veřejné správy (79 %). Téměř třetina společností se setkala se žádostí zákazníka o odložení platby a čtvrtina se zrušením celé zakázky. Projektanti se také potýkají s odložením realizace vysoutěžených projektů nebo se zpomalením procesu získávání podkladů potřebných k realizaci již běžících projektů (23 %).
„Společnosti zavádí mimo jiné i různá opatření související s omezením osobního kontaktu. Mnoho zakázek, obzvlášť velkých, ale nelze řešit pouze přes telefon nebo e-mail. To s sebou nese komplikace v podobě odsunu termínu realizace nebo celého zrušení zakázky. Samozřejmě i nižší stavy zaměstnanců nebo jiná bezpečnostní opatření znemožňují běžný průběh obchodního procesu firem, a to má dopad na zpomalení obchodní činnosti, potažmo na tržby firem,“ líčí ředitel CEEC Research Michal Vacek.
Obdobné situaci čelí i ředitelé stavebních společností, z nichž téměř všichni dotázaní se setkali se zrušením obchodních schůzek (96 %) a více než polovina s prodloužením lhůt v souvislosti s nižší činností veřejné správy (57 %). Téměř polovině dotázaných společností byly zrušeny již potvrzené zakázky (47 %). Třetina společností se setkala s požadavkem na odložení platby ze strany zákazníka (35 %). Stavební společnosti také čelí nedostatku materiálu, protože část jejich dodavatelů je v zahraničí. Byly jim tedy zrušeny i dodávky materiálu, jak uvedlo 35 % dotázaných.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |