Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Projektantů je málo, hrozí zpomalení výstavby v příštím roce

Foto Skypaper
12.09.2017  |  Petr Bayer

Klíčovými faktory brzdícími v současné době další růst projektových firem jsou byrokracie státu, nekvalitní legislativa a nedostatek zkušených pracovníků. Chybí nejen samotní projektanti, ale také vedoucí projektů, které oproti minulému roku letos postrádá více než dvojnásobný podíl projektových kanceláří. Problém nedostatku pracovníků by podle ředitelů mohlo pomoci vyřešit zajištění vyučujících s dostatečnými zkušenostmi, větší množství praktické výuky a povinná praxe v projektové nebo stavební firmě. Vyplývá to ze studie CEEC Research.

 

Byrokracii společně s nekvalitní legislativou a nedostatkem zkušené pracovní síly ředitelé přiřadili na stupnici od 0 do 10 průměrnou hodnotu 7,6 resp. 7,1 bodu. Ve srovnání s minulým rokem, kdy byl nedostatek pracovníků hodnocen známkou 5,2, lze sledovat téměř 40% nárůst vážnosti negativního vlivu tohoto faktoru. V případě projektových společností zaměřených na inženýrské stavby představuje nedostatek lidských kapacit letos dokonce největší brzdu rozvoje (7,3 bodu). Nejméně růstu brání nedostatečná optimalizace interních procesů (3,1 bodu) a nedostatečné vybavení (3,3 bodu). „Problém s nedostatkem pracovníků je vidět napříč celým sektorem stavebnictví a to už od investorské přípravy, přes projektovou přípravu až k samotné stavební realizaci,“ říká ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

 

V polovině případů přitom firmám nejvíce chybí samotní projektanti, citelný nedostatek zaměstnanců na pozici vedoucích projektů pak vyjádřily dvě pětiny. Z hlediska nedostatku vedoucích projektů jde přitom oproti minulému roku (17 %) o více než dvojnásobné navýšení poptávky. Pracovníci managementu a back office naopak chybí jen minimálnímu počtu projektových kanceláří (2 resp. 4 %). „Vzhledem k objemovému i nominálním růstu počtu zakázek je největší poptávka po hotových a zkušených pracovnících s adekvátní kvalifikací, kteří budou okamžitě využitelní v rámci realizace zakázky,“ komentuje Jan Lidral z Takenaka Europe.

 

Českému technickému školství by přitom podle ředitelů projektových kanceláří pomohlo problém s nedostatkem pracovních sil vyřešit především zajištění vyučujících s dostatečnými zkušenostmi a délkou praxe a více praktické výuky v rámci předmětů (7,8, resp. 7,6 bodu). Významným přínosem by také podle ředitelů byla povinná praxe v projektové nebo stavební firmě (7,2 bodu). Nejmenší vliv na úspěšné řešení problému by mělo omezení humanitních oborů (5,6 bodu). Podle společností zaměřených na projektování inženýrských staveb by výrazně pomohla i větší propagace technických oborů a zvýšený apel na rodiče (7,3 bodu).

 

„Základem je veřejná podpora, změna image stavebnictví a popularizace učňovského školství. Stavebnictví nabízí celou škálu zajímavých pracovních pozic s přidanou hodnotou. Konkrétními kroky by pak mohla být povinná praxe ve stavebních firmách, tzv. stínování, neboli vytváření vztahů mistr – učeň, dotace pro odborné školy a také individuální příspěvky studentům na dopravu a ubytování v místě školy,“ míní člen představenstva HOCHTIEF CZ Tomáš Koranda, „Ministerstvo školství by se mělo zaměřit na propagaci technicky zaměřených oborů vysokoškolského studia, dále se zacílit i na zvýšení praktických částí studia a v neposlední řadě se také snažit zatáhnout do výuky odborníky z praxe. A to jak formou seminářů či workshopů vedených těmito odborníky, tak i formou částečných úvazků. Atraktivní výukový program i s možností mezioborového studia je schopen přilákat studenty i k méně atraktivnímu technickému směru,“ líčí členka představenstva SG Geotechnika Lucie Bohátková.

 

„Rovněž nám komplikuje život nezdravě malá nezaměstnanost. Zde by mohla účinně pomoci politická reprezentace, a to praktickými kroky ke snížení počtu zaměstnanců ve státní správě,“ poznamenává předseda představenstva Metroprojektu Praha David Krása. „Domnívám se, že Ministerstvo školství má celkem minimální vliv na to, aby na potřebné technické studijní obory nastoupilo více studentů. Jedná se o celospolečenský problém, který plyne z celkově negativního obrazu stavebnictví,“ tvrdí ředitel Infram Zdeněk Jeřábek.

 

V otázce vzdělání nastupujících pracovníků požadují projektové společnosti u 69 % vzdělání vysokoškolské a u 27 % středoškolské v oboru. Jen u 4 % nových zaměstnanců je vyžadováno obecné středoškolské vzdělání. Toto rozdělení preferencí bez významnějších rozdílů platí pro projektové kanceláře bez ohledu na jejich zaměření.

 

Další články k tématu

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

03.10.2019 Časopis Skypaper opět hlavním mediálním partnerem konference Výškové budovy

Nové projekty a související problematika budou tématy již 16. ročníku mezinárodní konference Výškové a inteligentní…

21.06.2019 Soutěž Česká dopravní stavba vyhlásila vítěze, Skypaper v porotě a udělil cenu

Tituly 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 získaly Modernizace trati…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce prospělo českému stavebnictví?

kvalitnější legislativa
 
více veřejných zakázek
 
omezení korupce
 
zlepšení odborného školství
 
zodpovědnější úředníci
 
jiné (můžete nám napsat co)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce