úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Průměrný Pražan šetří na byt 14,6 roku, stále je výhodnější hypotéka než nájem

07.06.2019  |  Petr Bayer

Dostupnost bydlení v hlavním městě se opět zhoršila, průměrný Pražan za průměrný nový byt o výměře 70 čtverečních metrů by musel utratit roční hrubou mzdu za 14,6 roku. Ještě před rokem to bylo 13,8 a před 4 lety 10,1 roku Splátka hypotéky na nové byty jak pro singles, tak pro mladou rodinu, je přitom stále výhodnější, než placení nájmu. Vyplývá to z nového Indexu dostupnosti bydlení (CG-INDEX), který bude dvakrát do roka zveřejňovat rezidenční stavitel Central Group.

„Politici často vidí řešení současné krize dostupného bydlení v posílení nájemního sektoru. Podle ČSÚ v nájmu bydlí jen 19 % lidí, nejvíce zhruba 39 % bydlí ve vlastním domě a 29 % ve vlastním bytě. Směřovat ale střední třídu do nájmu, který je pro ni méně výhodný než koupě vlastního bydlení s hypotékou, nedává ekonomickou logiku,“ míní šéf Central Group Dušan Kunovský. Vlastnictví bydlení je zároveň i podle ekonomů dobrým způsobem, jak se v době nejasné penzijní politiky státu zajistit na stáří.

Stále více lidí, ať již mladých nebo naopak starších, žije samostatně. Tzv. single by podle indexu za typický byt 1+kk o 32 m2 v současnosti musel dát celý svůj hrubý příjem za 7 let. Pokud by si na nákup bytu vzal 80% hypotéku, splátka by ho vyšla na 12 589 Kč měsíčně. Za nájem srovnatelného bytu by zaplatil o 930 Kč více. Mladý pár, který obvykle hledá byt 2+kk o průměrných 55 m2, by potřeboval 5,3 roku. Za rodinný byt 3+kk by rodina s vyššími příjmy utratila veškeré příjmy za 7 let. I u větších dispozic bytů ovšem stále vychází hypotéka údajně levněji než nájem.

Dostupnost bydlení se zhoršuje především kvůli tomu, že ceny bytů rostou daleko rychleji než příjmy. Aktuálně dosahuje nabídková cena nového bytu v Praze již více než 106 tisíc Kč za m2. Na výši cen tlačí především uměle omezená nabídka v důsledku přemíry byrokracie povolovacích procesů. Jen masivní nabídka nových bytů na trhu může zastavit nezdravý růst cen z posledních let. Prostor pro zlevňování ale omezuje enormní nárůst cen pozemků, stavebních prací a materiálu. Dostatečná nabídka však může růst cen zastavit a pak by se v průběhu několika let dostupnost bydlení mohla zlepšit postupným zvyšováním příjmů obyvatelstva.

„Nová výstavba má velký ekonomický význam pro stát. Z každého nového bytu v Praze stát inkasuje na daních téměř milion korun. Při zhruba 5000 prodaných bytech v loňském roce je to tedy kolem 5 miliard Kč. A to jen z bytů a jenom v Praze,“ upozorňuje Kunovský. Stát z nové výstavby profituje a ukládá občanům a firmám pod sankcemi řadu povinností. Sám ale ty vlastní v mnoha případech neplní. Kvůli nedodržování zákonných lhůt úřady a dotčenými orgány státní správy trvá nyní vyřízení stavebního povolení v Praze často i déle než 10 let.

Česko uplatňuje na bydlení 15% sazbu u menších bytů a 21% u větších bytů a ateliérů. „Již před lety se diskutovalo o zařazení bydlení do snížené 10% sazby, ale bez úspěchu. Nyní, kdy velká města bojují s vážnou bytovou krizí, je vhodné toto téma opět otevřít,“ míní Kunovský. Případná změna daně by se promítla do snížení ceny pro kupující. „Developeři ceny stanovují vždy bez DPH a daň se k tomu jen automaticky připočte,“ dodal. Snížení DPH na 10 % by kupujícím u průměrného bytu v Praze ušetřilo téměř 300 tisíc korun.

Při přerozdělování prostředků z daní by také měly výrazně více peněz získávat města a obce. Ty totiž nesou hlavní zátěž spojenou s novou výstavbou. Města a obce by pak měly tyto peníze navíc směřovat zejména do staveb technické a dopravní infrastruktury a na stavby občanské vybavenosti. V současnosti řeší soukromí investoři nejen technickou a dopravní infrastrukturu na vlastním pozemku a v přímé návaznosti, ale často jsou nuceni investovat také do infrastrukturních staveb v širokém okolí. Tím suplují úlohu veřejné správy, a to samozřejmě prodražuje nové byty.

„Ve větších projektech jsme schopni budovat prostory pro obchody, služby, restaurace a kavárny, a financovat a vybudovat i parky a dětská hřiště. A můžeme i poskytnout městu pozemky pro potřebnou občanskou vybavenost, tedy zejména školská zařízení sloužící širokému okolí. Ale vlastní výstavba škol a školek musí být financována z veřejného rozpočtu. Pokud nové byty mají být cenově dostupnější, nemohou tyto náklady v žádném případě nést soukromí investoři a potažmo tedy kupující nových bytů. Zajištění staveb občanské vybavenosti a rozsáhlejší infrastruktury je jednoznačně úkolem veřejné správy, proto také stát vybírá od občanů a firem tak vysoké daně,“ uzavírá Kunovský.

Zdroj: výpočet Central Group na základě údajů o průměrné mzdě (ISPV) a cenách bytů (Central Group, Trigema, Skanska Reality), průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 42.478 Kč měsíčně, cena průměrného nového 70 m2 bytu v Praze 7.438.589 Kč

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

24.06.2021 Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.