Nabídka průmyslových prostor se letos zvýší především v regionech ČR, a to o 5,1 %. Poptávka poroste podle predikcí ředitelů developerských firem ještě rychleji a v regionech letos zvýší o 6,7 %. Poptávku táhne hlavně zájem zahraničních korporací, přičemž výstavba se týká nových hal v blízkosti již existujících firem z důvodu rozšiřování výroby a nových areálů na zelené louce. Nájmy průmyslových nemovitostí vzrostou v průměru o 4,2 %, do jejich zvyšování se nejvíce promítá růst cen pozemků pro výstavbu. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q2/2018 CEEC Research ve spolupráci s KPMG ČR.
Praha nabídne letos o 3,9 % více průmyslových nemovitostí než loni. Růst nabídky bude pokračovat i v příštím roce, kdy se zvýší o 4,8 % v regionech a 4,2 % v Praze a okolí. „Výstavba nových průmyslových a logistických prostor není již podmíněna konkrétním nájemcem a probíhá mnohem více spekulativně,“ komentuje Pavel Kliment, partner KPMG. „Vzhledem k prudkému růstu cen materiálu a prací ve stavebnictví zejména v loňském roce a k pokračování tohoto trendu v roce letošním předpokládáme zpomalení výstavby nových projektů koncem roku 2018 nebo nejpozději v roce 2019. Developeři na vzrůstající ceny nemohou reagovat adekvátním zvýšením nájmu, a proto ekonomika projektů přestává fungovat,“ upozorňuje ředitel HSF Systém Jan Hasík. „Vzhledem k příznivému cyklickému vývoji očekávám mírný růst segmentu,“ míní ředitel Leis Viliam Záthurecký.
Poptávka po průmyslových nemovitostech poroste rychleji než nabídka, zatímco v regionech se letos zvýší o 6,7 %, v Praze o 5,4 %. V roce 2019 se růst poptávky v regionech udrží na přibližně stejné hladině (6,6 %), v Praze se sníží na 4,2 %. „Největší podíl poptávek vychází od stávajících investorů, kteří stále rozšiřují aktivity v ČR v určitých lokalitách. Potenciál nových investorů nebyl vyčerpán, což dává příležitosti pro budoucnost,“ líčí Jan Lidral, z Takenaka Europe. „Poptávka na trhu průmyslových nemovitostí je momentálně tažena e-commerce sektorem, který v loni rostl na tržbách téměř o 18 % a primárně tak odráží postupnou změnu spotřebního chování obyvatelstva,“ doplňuje Jan Skříček z KKCG Real Estate.
Průmyslové nemovitosti podle developerů poptávají především zahraniční korporace (78 %). Menší zájem zaznamenávají od českých firem a start-upů (po 11 %). Zájem o průmyslové nemovitosti od provozovatelů skladů je nyní podle developerů minimální. Převládají stavby nových hal v blízkosti již existujících firem z důvodu nárůstu zakázek a stavby nových areálů na zelené louce (shodně 67 %). V menší míře se podílí modernizace hal z důvodu oprav a inovací (obojí 11 %).
Devět z deseti ředitelů developerských společností očekává letos zvýšení nájemného průmyslových nemovitostí o 4,2 %. Růst bude beze změn pokračovat i v dlouhodobém horizontu. Dvě třetiny nemovitostí developeři pronajímají, třetina je určena k prodeji. Nového nájemce najdou v průměru za 5,4 měsíce, zájemce o koupi hledají 8,5 měsíce. Zvyšování cen nejvíce ovlivňuje růst cen pozemků pro výstavbu, pozitivní ekonomická situace a růst cen stavebních prací. Nejméně přispívají rostoucí nároky na ekologičnost budov.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |