úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Průzkum: Digitalizace ve stavebnictví proniká do stále většího počtu firem

24.06.2019  |  Petr Bayer

Zatímco v roce 2015 neznalo metodu BIM (Building Information Modeling) 52 % projektových společností a používalo ji pouze 10 %, v roce 2017 už BIM neznalo pouze 14 % projektantů a využívalo 30 %. Uvádí to průzkum CEEC Research.

Vzrůstající trend vykazuje i plánované zavedení BIM v projektových společnostech, zatímco v roce 2015 jej neplánovalo používat 70 %, implementaci připravovalo 8 % do pěti let, 10 % do tří let a 2 % do roku a desetina již BIM využívala. V roce 2017 se jednalo o čtvrtinu firem s plánem implementace BIM (5 % do pěti let, 15 % do tří let a 5 % do roku a třetina již BIM využívala, pouze necelá polovina neplánovala BIM využívat.

„V rámci věcného záměru Stavebního zákona navrhujeme komplexní digitalizaci stavebního řízení. Tato digitalizace zahrnuje nejen zavedení podávání žádostí na interaktivních formulářích, ale zejména vznik nových digitálních úložišť. Jedná se o národní geoportál územního plánování, kde bude na jednom místě veřejně přístupná veškerá platná územně plánovací dokumentace, dále je to digitální technická mapa jako zdroj garantovaných informací o dopravní a technické infrastruktuře, a také úložiště dokumentací a rozhodnutí. Předpokládám, že podat žádost a vyřídit stavební povolení online bude možné od začátku účinnosti nového stavebního zákona. Naší snahou je, aby platil od roku 2021,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

BIM je oblíbenější i mezi zadavateli stavebních zakázek. V roce 2015 si přála zpracování projektové nebo předávací dokumentace v BIM pouze desetina zákazníků, v roce 2017 už 26 %. V letošním roce devět z deseti veřejných investorů tvrdí, že vhodnou aplikací BIM lze snížit náklady v průběhu realizace, správy a údržby stavby (49 % souhlasí zcela, 38 % částečně), proti tomuto tvrzení je 13 %.

„Digitalizace celého procesu vzniku stavby, od návrhu přes jeho realizaci až po následné užívání, je předpokladem pro zefektivnění stavebnictví. S největší pravděpodobností by alespoň částečnou digitalizací jak procesu přípravy, tak i povolování stavby, mohlo dojít ke zkrácení potřebných lhůt pro povolení stavby jako takové, ale i k celkovému zpřehlednění situace ve vztahu k okolí a vazbám na okolí, což by bylo přínosem při povolování staveb,“ míní vedoucí stavebního odboru Městského úřadu Cheb Jaroslav Šinka.

„V současné době je digitalizace stavebnictví na velmi nízké úrovni. Projektová dokumentace a téměř veškeré schválené dokumenty vznikající při realizaci stavby jsou předávány v papírové podobě. V první řadě je nutné definovat rozsah požadovaných elektronických dat a určit formáty pro jejich předávání, následně je možné řešit jejich sdílení ve společném datovém prostředí,“ dodává ředitel IBR Consulting František Benč.

Dvě třetiny dotázaných veřejných investorů se shodují, že by se k BIM mělo přistupovat koncepčně, tedy aby platila jednotná pravidla napříč celým stavebním trhem, pro individuální řešení na základě zhotovitele a zadavatele se vyjádřilo 14 % a za rozhodující toto nepovažuje 17 %.  Více než tři čtvrtiny veřejných investorů uvedly, že upřednostňují počkat si na vytvoření standardu státem, následně jej aplikovat na pilotních projektech a nechat na státu vyhodnocení efektu této standardizace, pouze 12 % je pro vytvoření vlastních standardů a strategií, následnou aplikaci na pilotní projekty a úpravu standardů podle vyhodnocení.

„Klademe velký důraz na realizaci pilotních projektů ve všech fázích přípravy a realizace, které umožní investorům, projektantům, zhotovitelům či správcům vše vyzkoušet a otestovat před rokem 2022, kdy u nadlimitních zakázek bude nutno novým způsobem stavby připravovat a zadávat. SŽDC a ŘSD již mají vytipováno cca 10 pilotních projektů a my věříme v brzké spuštění. Kraje a obce mají zájem též se učit, nemají peníze a proto ve spolupráci s MMR hledáme dotační tituly,“ líčí generální ředitel Sudop Group Pavel Havlíček.

Zájem firem o BIM potvrzuje i jejich zájem o vzdělávání, kdy by 69 % uvítalo uspořádání semináře na toto téma v rámci své organizace, pouze třetina by tuto možnost nevyužila. „BIM spojuje projektovou přípravu a výstavbu se správou, údržbou a provozem. BIM je investice, která se vyplatí, pokud bude správně nastavena a využita od úplného počátku. Proto nabízíme know-how svých členů prostřednictvím metodických a vzorových matriálů, které budou veřejně dostupné a využitelné pro správné zahájení pilotních projektů podle současné dobré praxe. Budou to živé dokumenty aktualizované podle nových zkušeností a poznatků,“ uzavírá prezident Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI) Tomáš Janeba.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.