Nájemci si kancelářské prostory vybírají především podle lokality a ceny, nejméně je zajímá energetická náročnost budovy a důvěryhodnost, reference nebo stabilita pronajímatele. Zvýšenou poptávku po kancelářských nemovitostech v Praze v souvislosti s Brexitem predikuje 42 % developerů. Od rozhodnutí realizovat projekt k zahájení stavebních prací uplyne v průměru 4,6 let, k prodeji dochází 1,6 roku od dokončení stavby. Vyplývá to ze Studie developerských společností H1/2019 CEEC Research ve spolupráci s KPMG ČR.
„Při výběru nových kanceláří firmy hledají nejlepší poměr ceny pronájmu a atraktivity pro zaměstnance. Klíčová je dobrá dopravní dostupnost jak autem, tak MHD, v Praze je nutností pěší vzdálenost od metra. K nejdůležitějším faktorům souvisejícím s lokalitou patří i dostupnost služeb v okolí a celkové prostředí. Všichni preferují uvolněné prostředí s přístupem k zeleni a kvalitnímu venkovnímu prostoru, který nabízí jak možnost odpočinku, tak aktivní trávení času,“ uvádí generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat. „Tradičně je nejvýznamnějším faktorem lokalita, avšak stále více je důležité mít v budově nebo okolí dostupné služby a občanskou vybavenost. Pro to, aby firmy dokázaly přilákat a udržet zaměstnance, se nyní více zaměřují na design interiéru a rozložení kancelářských prostor,“ doplňuje vedoucí průzkumu trhu Passerinvest Group Tero Loukonen.
Na 92 % developerů v budově kanceláře zajišťuje jídelnu nebo kavárnu. Dalšími často zohledňovanými trendy jsou sdílená pracovní místa a práce z domu, na které v projektech pamatuje shodně 58 % developerů. Sportoviště v blízkosti kanceláří zajišťuje 25 % firem a nejméně zastoupeným trendem jsou školky v přítomnosti kanceláří (8 %). Většímu rozšíření kombinace kancelářských a rezidenčních projektů (např. výstavba nájemních bytů v nejvyšších patrech kancelářských projektů) podle developerských společností brání hlavně preference investorů a nájemníků.
Zvýšenou poptávku po kancelářských nemovitostech v Praze v souvislosti s Brexitem očekává 25 % developerů, dalších 17 % se domnívá, že Brexit zvýší poptávku alespoň částečně. „Kvůli existujícím daňovým a jiným podmínkám se Praha nikdy nestala významným mezinárodním finančním centrem, a proto není v případě Brexitu konkurencí pro Frankfurt, Paříž, Lucemburk, Amsterdam a ostatní etablovaná finanční centra. Obdobně jako ve Varšavě a ve Vídni nejsme ani v Praze svědky růstu poptávky po kancelářských nemovitostech kvůli Brexitu,“ vysvětluje ředitel KPMG ČR Pavel Dolák.
Rekonstrukci nebo vylepšení kvality kancelářských prostor v rámci svého portfolia má naplánovánu 33 % developerských společností, částečně s rekonstrukcí počítá dalších 25 % firem. Od rozhodnutí realizovat projekt z oblasti kancelářského developmentu k zahájení stavebních prací uplyne podle ředitelů developerských firem v průměru 4,6 let. Developeři přitom v průměru zajistí obsazenost projektu na 71 procent, než jej prodají. K prodeji dochází po zhruba 1,6 roku od dokončení stavby.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |