úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Průzkum: V Praze by se mělo více stavět, hlavně na brownfieldech

01.03.2018  |  Petr Bayer

V Praze by se mělo více stavět, myslí si téměř 60 procent respondentů. Přibližně stejný počet ale chce, aby se hlavní město neměnilo. Lidé si uvědomují, že ve městě by se měla dobudovat infrastruktura a stavět nové byty, zároveň se ale obávají změn. Pražanům chybí hlavně klíčové dopravní stavby, díky jejichž absenci se kvalita života ve městě rapidně zhoršuje. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění mezi 500 respondenty všech věkových kategorií, který zadalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) prostřednictvím agentury Ipsos

Rozhodně více stavět by se v Praze mělo podle 29,3 % dotázaných a dalších 29,7 % s tím spíše souhlasí. Naopak rozhodně nesouhlasí 11 % respondentů. Lidé by uvítali především novou dopravní a technickou infrastrukturu a další občanskou vybavenost školských, zdravotnických a kulturních zařízení. „Fakt, že se nadpoloviční většina dotázaných Pražanů vyslovila pro intenzivnější výstavbu ve městě, mě osobně velmi překvapil,“ říká člen SAR architekt Josef Pleskot.

Na druhou stranu se ale respondenti obávají, aby se Praha novou výstavbou nezměnila. Pouze třetina dotázaných si uvědomuje, že město je živý organismus, který se musí výstavbou měnit. „Je vidět, že Pražanům není jasná vize budoucího rozvoje města. Je potřeba více vysvětlovat, jak mohou nové projekty vylepšit prostředí, ve kterém žijí a jasně ukázat, že bez rozvoje nebude možné udržet pozici Prahy v konkurenci ostatních měst,” líčí člen sdružení a partner KPMG Pavel Kliment.

Stavět by se mělo podle názoru Pražanů především v širším centru na brownfieldech (51 %) nebo na okrajích města (26,3 %). Přes 12 % dotázaných si myslí, že se stavět nemá nikde, naopak podle 8 % se stavět má kdekoli. Jen rozloha nevyužívaných pozemků uvnitř města dosahuje téměř 1000 hektarů. Brownfiledy jsou zároveň příležitostí, jak zahustit Prahu, která je podle dat IPR velmi „řídkým“ městem. Má hustotu 25 obyvatel na hektar, Vídeň 41, Mnichov 44 a Milán dokonce 73. Vyšší hustota výstavby totiž jednoznačně přináší efektivnější veřejnou dopravu a vyšší kvalitu služeb. Trendem současnosti je město krátkých vzdáleností.

Po intenzivní výstavbě dopravní infrastruktury volá naprostá většina dotázaných (88,6 %). Bez dořešení klíčových staveb, jako jsou vnější a vnitřní okruh Prahy, rychlá kolejová doprava na letiště nebo pokračování metra, se totiž podle 82,7 p% Pražanů život ve městě zhoršuje. „Praha za celou jednu generaci udělala jen velmi málo pro svůj rozvoj i pro prostou obnovu,“ podotkl projektant Pavel Štěpán.

„Dostupnost bydlení se v Praze v posledních letech výrazně zhoršila a ve srovnání s okolními metropolemi je na tom Praha nejhůře. Průměrný Pražan na průměrný byt musí dát veškeré své hrubé příjmy za více než 12 let,“ upozorňuje šéf Central Group Dušan Kunovský. Snižování dostupnosti vlastního bydlení považuje za velký problém 83,6 % respondentů, rostoucí ceny bytů rozhodně vadí 61,7 % a spíše vadí 23 %.

Téměř 40 procent Pražanů postrádá také architektonicky unikátní stavby od špičkových architektů. Ve městě za poledních deset let nevznikla žádná významná veřejná budova. Ty přitom bývají v zahraničí obvykle považovány právě za takové ikony. „Myslím si, že by v občanech byla probuzena radost, kdyby se bývala postavila Kaplického knihovna nebo třeba nová filharmonie. Kdyby se už konečně postavila nějaká trošku rozmařilejší stavba. Přitom se daří, jsou peníze,“ míní Pleskot.

Z údajů Institutu plánování a rozvoje přitom vyplývá, že Praha je nejen řídké, ale i nízké město. Více než 56 % domů v Praze má výšku menší než 10 metrů a jen 1,2 % je vyšší než 35 metrů. Pražané si přitom dovedou představit, že by město na některých místech vyrostlo do výšky. Více než polovině dotázaných by ale vadila výstavba rezidenčních budov v jejich sousedství. Více než 23 % by proti ní dokonce aktivně protestovalo. Kdyby ovšem bytové domy rostly o dva kilometry dál, už by protestovalo jen 12 %.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

24.06.2021 Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.