úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Realitní investice v CEE dosáhly 6,4 mld. eur, v ČR 1,95 mld. eur

City West
07.08.2020  |  Petr Bayer

Na trhu komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě byly v prvním pololetí 2020 realizovány transakce za 6,4 miliardy eur. Přibližně 46 % připadá na Polsko (2,9 miliardy eur). Následují ČR (1,95 miliard eur), Maďarsko (615 milionů eur), Rumunsko (410 milionů eur) a Slovensko (400 milionů eur).

„Investiční aktivita na polském realitním trhu byla v první polovině roku 2020 na extrémně vysoké úrovni a pokračovalo tak rekordní nasazení z loňského roku. Hodnota investičních transakcí v prvním pololetí 2020 byla druhým nejlepším výsledkem v historii polského realitního trhu. Bylo uzavřeno téměř 60 obchodů, přičemž jasně převládal kancelářský a průmyslový sektor,“ komentuje vedoucí oddělení kapitálových trhů v ČR a CEE poradenské společnosti JLL Mike Atwell.

ČR zaznamenala v prvním pololetí 2020 největší transakci v historii. Jednalo se o prodej rezidenčního portfolia Residomo společnosti Blackstone / Round Hill Capital švédské společnosti Heimstaden Bostad za 1,3 miliardy eur. Tato transakce však činila 66 % celkového objemu uzavřených obchodů. Bez této investice celkový objem investic do komerčních nemovitostí činil 0,65 miliardy eur, což je pokles o 64 % ve srovnání s prvním pololetím 2019 a pokles o 50 % ve srovnání s druhým pololetím téhož roku. Celkový počet transakcí v prvních šesti měsících roku 2020 byl podstatně nižší (19) než ve stejném období loňského roku (34). Čeští investoři nadále dominovali realitnímu trhu se 65% podílem. S 25% podílem je následovali italští investoři a 8% podílem investoři z Ruska. Během prvního pololetí letošního roku neproběhl žádný nákup investorů z Koreje ani z obvykle aktivního Německa.

„ČR je stále považována za nejstabilnější zemi s nejnižším hodnocením investičního rizika v regionu střední a východní Evropy. Fiskální a měnová politika vlády, spolu se snížením hlavní úrokové sazby o 75 bazických bodů na 0,25 % Českou národní bankou 7. května letošního roku, zvýšily důvěru ve finanční stabilitu a oživení ekonomiky,“ říká vedoucí oddělení oceňování v JLL Jan Zibura.

Sektor kanceláří dominoval s 53% podílem. Největší transakce v tomto sektoru byly akvizice kancelářských budov City Empiria na Praze 4 a City West C1 a C2 v pražských Stodůlkách. Kancelářské budovy City West C1 a C2 koupila Českomoravská Nemovitostí od lucemburského fondu CFH. „Koupí se nám podařilo dokončit akvizice tří budov od společnosti CFH. Po loňské akvizici Crystalu na Vinohradech a Bloxu v Dejvicích jsme portfolio rozšířili o sídlo Vodafonu a dalších významných společností. Celková hodnota transakce s CFH dosáhla téměř 6 miliard korun,“ komentuje předseda představenstva ČMN Radek Stacha.

V Maďarsku nejistota spojená s pandemií COVID-19 investiční aktivitu nezpomalila, byl zaznamenán 6% nárůst objemu transakcí ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Nejaktivnějším byl v prvních šesti měsících letošního roku kancelářský sektor představující 80 % objemu transakcí. V Rumunsku byl rok 2020 zahájen rozsáhlým objemem transakcí, několik významných obchodů bylo v pokročilých fázích vyjednávání. Ačkoli rozšíření COVID-19 mělo významný dopad na investiční trh, celkový objem transakcí v prvním pololetí byl o 21 % vyšší než ve stejném období v roce 2019. Do slovenského trhu se nové okolnosti globální ekonomické aktivity ještě nepromítly. Objem logistického sektoru a skladových prostor dokonce nabyl na významu.

V první polovině roku 2020 zaznamenaly výnosy ve srovnání s koncem roku 2019 určitý vzestup. Nejviditelnější propady byly například v kancelářském a maloobchodním sektoru v Polsku nebo v maloobchodním sektoru v ČR a Maďarsku. Výrazný trend poklesu výnosů je však nepravděpodobný. „Ve zbývající části roku 2020 by měli být investoři na trhu s nemovitostmi ve střední a východní Evropě velice aktivní, zejména s ohledem na rostoucí zájem o průmyslové odvětví, které se zdá být nejméně ovlivněno globální pandemií,“ dodává Atwell.

V regionu EMEA včetně střední a východní Evropy je na vzestupu také chuť firem prodávat a následně zpětně pronajímat. Jedná se o čím dál více využívanou alternativu k standardnímu korporátnímu financování. Letošní rok tak navazuje na rekordní čísla z roku 2019, kdy odprodej korporátních nemovitostí dosáhl 23,1 miliardy eur ve více než 460 transakcích v regionu EMEA.

„Na trhu pozorujeme zvýšený zájem o tento trend, který je již delší dobu na vzestupu, nicméně nejistota způsobená pandemií COVID-19 ho ještě více posílila. Konkrétní důvody pro prodej a zpětný pronájem jsou však specifické pro danou společnost a odvětví. Majitelé nemovitostí, kteří jsou současně jejich uživateli, aktivně vyhledávají nové finanční zdroje a flexibilitu a investory tento typ investice velice zajímá,“ uzavírá ředitel v oddělení kapitálových trhů JLL Jiří Horák.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červenec 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce