úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Realitní investice v CEE v pololetí klesly na 5,5 mld. eur, nejvíce rostly v ČR

20.08.2019  |  Petr Bayer

Ve druhém čtvrtletí 2019 se oživily toky investic do komerčních nemovitostí na trzích 6 zemí regionu střední a východní Evropy (CEE), v období bylo dosaženo maxima 3,3 miliardy eur. V důsledku slabšího prvního kvartálu ale celkové výsledky za pololetí za loňskými prvními šesti měsíci zaostávají o 3 % a dosahují 5,5 miliardy eur. Nejvyšší objem prostředků byl v pololetí investován v ČR, kde oproti loňsku vzrostly o 83%. Oznamuje to společnost Colliers International v Investiční scéna CEE – řídicí faktory a toky v H1 2019

Toky na maďarském trhu rostly během pololetí 2019 po českých nejvíce v CEE, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku posílily o 35 %. Polsko má oproti silnému prvnímu půlroku 2018 opačnou tendenci (-20 %). K zotavení z hlediska nákupní aktivity oproti slabšímu prvnímu kvartálu došlo na trzích Rumunska, Maďarska a Slovenska.

Dominanci v CEE opět potvrdily kancelářské nemovitosti, do nichž bylo v letošním prvním pololetí investováno o 43 % více než v loňském. Došlo také ke zvýšení objemu investic do průmyslových nemovitostí (26% nárůst). Příliv investic do hotelů (+320 %) byl rovněž silný. Všem těmto sektorům napomáhá v současnosti značný, ale zmírňující se růst HDP. Slabou oblast představují maloobchodní nemovitosti, v segmentu sice po prvním kvartálu došlo k zotavení, avšak v meziročním srovnání jsou zde investice stále o 69 % pod úrovní. Z hlediska původu investorů mezi kupujícími nad lokálními převažovali asijští. Nízká byla hodnota jak přeshraničních obchodů, tak domácí toky investic, zejména v Polsku. Fondy z USA byly čistými prodávajícími, subjekty z Británie a Evropy byly v prvním pololetí čistými kupci.

V míře neobsazenosti lze předpokládat v následujících 12 měsících pokračující kompresi v Praze, pokračující umírněnou kompresi ve Varšavě a reverzní kompresi na bratislavském trhu kancelářských nemovitostí. V Bukurešti jsou očekávány další poklesy. „Na základě přetrvávající nízké neobsazenosti, omezené nabídky a zvyšování stavebních nákladů předpokládáme také zvyšování nájmů. Současná velikost trhu kancelářských nemovitostí neumožňuje takový růst, který by odpovídal zvyšování cen ve stavebnictví. Celkový růst bude zhruba 5 %,“ říká Petr Žalský, partner a ředitel oddělení kancelářských prostor v české pobočce Colliers.

Regionální týmy Colliers zastávají názor, že v následujících 12 měsících v některých kategoriích dojde k růstu nájmů. Pravděpodobněji se tak stane na kancelářském trhu v Praze a Budapešti, pokles nájmů je pravděpodobnější v Bukurešti a Bratislavě.

„Čísla pro region CEE se zdají být za pololetí obecně příznivá, ostatně v souladu s vývojem v uplynulých dvou letech. To je poněkud v kontrastu se zpomalením, jež registrujeme v širší oblasti EMEA, kde objemy investic meziročně klesly asi o 17 %. Především se tak stalo v důsledku brexitu a obav, jež způsobuje u investorů aktivních v Británii. Nepříliš se daří také maloobchodním nemovitostem – o sektor není přílišný zájem a každý evropský trh v něm vykazuje aktivitu pod 5letým průměrem. Tato situace týkající se maloobchodních nemovitostí ovlivnila také oblast střední a východní Evropy. V pololetí byla realizována pouze šestina objemu maloobchodních transakcí, k jejichž uzavření došlo o rok dříve. A to navzdory relativně zdravému zákaznickému sentimentu doprovázenému stále se zvyšujícími reálnými mzdami,“ dodává Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers pro CEE.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

24.06.2021 Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.